'Wanneer komen ze om het dak te repareren?' Taakstraf en rijontzegging geëist voor veroorzaken ernstig verkeersongeval 2 De vraag naar kinderopvang is door de krappe arbeidsmarkt gestegen. Wie werken kan, heeft de banen voor het uitkiezen. En wie werkt, zoekt kinderopvang. De wachtlijsten groeien. Ook de vraag naar gastouders stijgt. Stormschade. Bri gitte en Barend zagen vrijdag de pan nen letterlijk van hun dak vliegen. Zij ver tellen deze week over 'de angst' en 'al het gedoe' daarna. Het is alweer vieren halve dag geleden dat Brigitte en Barend de Lange de schade aan het dak van hun huis aan de Vlissingse Korenstraat hebben gemeld. De stormen Eunice en Franklin hebben tien tallen dakpannen van hun plek geblazen. ,,We hebben vanochtend Jo- ziasse weer gebeld", vertelt Brigitte woens dagmiddag. ,,Of ze al weten wanneer ze ko men. Nee dus." Dat vindt Brigitte 'bij zonder'. ,,Hoe moeilijk is het om aan de hand van de meldingen te kijken welke mensen het eerst geholpen moeten worden? We zien overal in het cen trum hoogwerkers aan het werk, ook van Jozi- asse. Dan kijk je eens naar zo'n dak en liggen er misschien vier, vijf pannen scheef. Volgens mij hebben ze niet op prioriteiten gelet. Het begint frustrerend te worden." Brigitte en Barend hebben woensdag één geluk: het stormt niet en het is droog. ,,Maar donderdag gaat het weer harder waaien en regenen." Het is vooral de onwetendheid die nu knaagt. ,,Elke keer als de deurbel gaat, denk je: zou het Joziasse zijn? Maar nee." 750schades In een reactie toont Matthieu Witlox van Bouwbedrijf Joziasse begrip voor de familie De Lange. Het bedrijf heeft inmiddels 750 stormschades gemeld gekregen. ,,We probe ren de ernstige gevallen - dus die met de hoog ste prioriteit - eruit te halen." Dat is niet eenvoudig. ,,Mensen vertellen ons vaak niet hoeveel pan nen er precies zijn afge waaid. En er rijdt niet iemand rond die alle schades bekijkt en op volgorde van afhande ling zet. Dat is niet te doen", aldus de be drijfsleider van de afde ling service en onder houd. ,,Wij hebben vijf hoogwerkers rondrij den, proberen zoveel mogelijk werk te bun delen, zo min mogelijk met hoogwerkers te 'slepen' en zo efficiënt mogelijk te werken." PZC.NL Onderzoek Cijsouw afgerond VERGRIJZING EN ANDERE BANEN KOUDEKERKE Juf Amanda Jongepier is de beste Voor Femke van Lent uit Axel be gint de tijd te dringen. Op 1 april houdt haar zwangerschapsverlof op. En dan? Vooralsnog kan Kinder opvang Zeeuws-Vlaanderen haar niet aan een gastouder helpen. ,,In Axel, Oostburg en Terneuzen heb ben we heel hard gastouders no dig", bevestigt directeur Rianne Vons van Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen. Aan de an dere kant van de Westerschelde hetzelfde verhaal, zegt Annemiek Koppejan van Kinderopvang Wal cheren. ,,De gastouders vergrijzen en er is weinig nieuwe toestroom." Vijftigplus De gemiddelde gastouder is vijftig- plus. Jongere zijn moeilijk te vin den. Rianne Vons: ,,De arbeids markt biedt zoveel alternatieven. En als gastouder moet je in je huis best wat aanpassingen doen om te op te vangen. Als gezin moet je daar echt voor kiezen. We merken dat dat steeds ingewikkelder wordt." Van Lents dochter Loa is nu vijf maanden oud. Liv, de oudste, gaat nu al naar school en daarna naar de bso. Tot haar vierde ging Liv naar een gastouder in haar woonplaats Axel. ,,Daar zou Loa ook naartoe gaan", zegt de jonge moeder. ,,He- laas moest onze gastouder vanwege persoonlijke omstandigheden stoppen. Ze had het er wel over ge had, dat het lastig is tegenwoordig om er een te vinden, maar eigenlijk dachten we dat het wel zou meeval len." Ze heeft inmiddels zelfeen aantal gastouders benaderd. Steeds kreeg ze nul op het rekest. ,,Eéntje gafaan dat ze misschien volgend jaar iets voor me zou kunnen betekenen. Ie dereen zit vol. Ik neem nu voorlopig maar extra ouderschapsverlof op. Mijn vriend heeft ook met uren ge schoven, zodat hij één dag vrij is." Nanda van den Berg, eigenaar van Gastouderbureau Zeeland, merkt Mijn vriend heeft ook met uren geschoven, zodat hij één dag vrij is dat er veel vraag is naar gastouders. Haar bureau werkt met dertig gastouders in alle regio's van Zeel and: zij vangen veel meer kinderen op dan voor de coronapandemie. ,,Ik word veel vaker gebeld door ou ders die naarstig op zoek zijn naar kinderopvang", vertelt ze. ,,Veel ou ders werkten de afgelopen jaren thuis, maar de laatste maanden krijgen ze weer meer vertrouwen in de toekomst en in hun baan. Ze wil len weer gebruikmaken van offici- ele kinderopvang in plaats van opa en oma of de buren." Overstappers Daarbij is er personeelsgebrek in de kinderopvang, weet Van den Berg. ,,Veel mensen zijn overgestapt naar het onderwijs. Scholen nemen meer onderwijsassistenten aan, omdat ze subsidie hebben gekregen voor het wegwerken van achter standen door corona. Er is geen zicht op nieuwe gastouders." Wachtlijsten heeft het gastou- Het ongeval gebeurde eind septem ber 2019 op de kruising van de ie Tholeneindeweg en Olzenpolder in Yerseke. R. reed daar met zijn twintig ton zware vrachtwagen en moest een bocht maken. Een se cuur werkj e, want de eenbaansweg was net zo breed als zijn vrachtwa- gen en het was krap. Als de wielen in de berm raakten, zou de wagen kantelen. Het was dus scherp sturen, lang zaam rijden en opletten. Dat laatste ging faliekant fout. Ondanks een weids uitzicht en mogelijk ook door de dode hoek zag R. een fiets- ster volledig over het hoofd en een luid gegil maakte duidelijk dat het goed fout zat. Een jonge vrouw was onder de wielen van zijn vrachtwa gen gekomen en was zwaar ge wond. ,,Ik hoorde haar gillen en zag de wielen over haar heen gaan", zei R. Het slachtoffer liep een gebroken heup, been, bekken en inwendige bloedingen en ander, blijvend letsel op. Tijdens de behandeling maakte R. duidelijk er alles aan gedaan te hebben om met het slachtoffer in contact te komen. Te vergeefs. Een collega had haar telefoonnummer, maar wilde het niet geven en de po litie mocht het niet. Tot op de zit ting. R. draaide zich om en maakte zijn excuses. ,,Ik had er graag voor je willen zijn, maar dat kon niet. Ik zou dat graag nog steeds willen." De vrouw beantwoordde dat met een knikje. DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 PC Brigitte en Barend de Lange hopen dat het dak snel gerepareerd wordt. foto dirkjan gjeltema VLISSINGEN - Jeffrey Kutterink H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: Nederland moet Oekraïne onvoor waardelijk helpen tegen Poetin (1406 reacties) MIDDELBURG De 36-jarige A. van den D. (teke ning) uit Middel burg staat 14 maart terecht. Hij wordt ver dacht van moord of doodslag op zijn schoonvader Henk Cijsouw (67) uit Bigge- kerke. Gisteren tijdens een tussentijdse zitting van de Middelburgse rechtbank werd duidelijk dat het onderzoek naar de geweldda dige dood van Cijsouw op 13 september 2021 klaar is en dat Van den D. me dio volgende maand terecht staat. De rechtbank in Middelburg sprak de ver dachte via een videoverbinding. Eens Oneens Nieuwe stelling: Er zijn veel te veel politieke partijen Juf Amanda Jongepier van basisschool 't Klinket in Koude- kerke is de Zeeuwse win naar van de ver kiezing 'Buiten- lesleerkracht van het jaar'. Jongepier is de drijvende kracht achter het na tuur- en buiten- onderwijs op haar school. De verkiezing is een initiatief van IVN Natuureducatie. Vijf Zeeuwse juf fen en meesters waren genomi neerd. Jongepier mag als provinci ale winnaar meedoen aan de landelijke wed strijd. De winnaar wordt bekend gemaakt op 5 april. Dan is het landelijke buiten- lesdag. Help, waar vind Ondine van der Vleuten Cornelleke Blok Middelburg/Axel - Femke van Lent uit Axel Wendy Geldof werkt als gastouder. ,,Het is is heel bijzon der om te zien hoe elk kind zich op z'n eigen manier ontwikkelt." FOTO DIRK-JAN GJELTEMA ROOSENDAAL/YERSEKE Een taakstraf van 120 uur en een rijontzegging van een half jaar. Dat eiste het Openbaar Mi nisterie in Middelburg gisteren tegen de 32-jarige chauffeur J. R. uit Roosendaal voor het ver oorzaken van een verkeersonge val met zwaar lichamelijk letsel. Uitspraak 9 maart. - Ad Roos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 30