Als we maar lief zijn voor elkaar 'WV Muziekfestival laat oude tijden herleven 2022 c Eerste editie eind juli in Middelburg 2 1 1/ 'Ik4 COLUMN Willem van Dam 1 e zijn het meest bijzondere land van de wereld'', zei Markie. En: ,,We zijn een lief en gaaf landje.'' Oh zeker, knikte Markie, onze maatschappij is weliswaar ontwricht door corona, er is sprake van een toegenomen on verdraagzaamheid en het geloof van de bur ger in de politiek is bijna tot een nulpunt ge daald, maar toch: het komt allemaal goed. Daar is Markie honderd, nee tweehonderd, wat zegt-ie, zelfs driehonderd procent zeker van. Mits we een beetje lief zijn voor elkaar. Het leek wel alsof we in de jaren zestig te rug waren. Ik verwachtte dat er op de ach tergrond elk moment het flowerpowermu- ziekje van Scott MacKenzie zou klinken: If you're going to San Francisco, be sure to wear some flowers in your hair. Onze minister-president ('Ik ben Markie op straat en niet de premier') maandagavond ook gezien bij JinekDe gemeenteraadsverkie zingen komen er aan en dus moet er cam pagne worden gevoerd. En hoewel de lande lijke kopstukken in feite niks met die verkiezingen te ma ken hebben, duiken ze de laatste dagen Elk moment als duveltjes uit verwachtte doosjes °p in wijken VerWaChtte en buurten om qua- ik een si-ontspannen een flower- praatje met de be woners te maken. Om de lokale lijst aanvoerders een steuntje in de rug te geven, zeggen ze. Of om de band tussen burger en bestuurder te verstevigen. Afijn, die praatjes kent u zo langzamerhand ook wel. power- muziekje Zo gezegd in deze krant HET PERSO NEELSFEEST IS TERUG ,,Het gevoel dat je als organisa tie of bedrijf bij elkaar hoort, is door het thuis werken verwa terd." Zeeland krijgt er een groot, internationaal festival voor kamermuziek bij. Vanaf eind juli vindt in Middelburg de eerste editie van het Lontano Music Festival plaats. Er worden vooraanstaande, inter nationale ensembles verwacht, waaronder Quatuor Danel, Brodsky Quartet, Tarkovsky Quartet en Osi ris Trio. Zij treden op in onder meer de Zeeuwse Concertzaal en de Oostkerk. Maar het festival wordt meer dan een reeks concerten. Het is ook een zomerschool voor mu ziektalent, inclusief masterclasses. Verder krijgen musici compositie opdrachten en wordt er een docu mentaire gemaakt. De ambities zijn groot. ,,Behalve op de eigen inwoners en de toeris ten richt het festival zich op dagjes mensen uit Vlaanderen en de Randstad, die speciaal op die grote namen afkomen", zeggen directeur Leo Hannewijk en bestuurslid Christoph Buchwald van de Zeeuwse Concertzaal, organisator van het festival. ,,We willen Mid delburg hiermee weer op de kaart zetten." Klinkende naam De stad is nog altijd een klinkende naam in de muziekwereld dankzij het legendarische Festival Nieuwe Muziek, dat vanafhalverwege de ja ren zeventig werd gehouden. ,,Mu- sici hebben het daar altijd over. Dat was wel iets bijzonders, wat hier gebeurde. Zo'n kleine stad met zo'n grote uitstraling. Wij hopen dat elan terug te brengen." Dat gebeurt ook heel direct. De celliste Frances-Marie Uitti, een veelgevraagde gast bij Nieuwe Mu ziek, verzorgt nu ook een solocon cert. Verder wordt het pianokwar tet dat Morton Feldman in 1987 schreefin opdracht van het festival, opnieuw uitgevoerd, met Gerard Bouwhuis op piano. Zeeland kent in de zomerperiode al kamermuziekfestivals, met name Zeeland Klassiek en Scaldis Kamer muziek Festival. ,,Ik denk niet dat het in elkaar in de weg zit", zegt Hannewijk. ,,Wij zijn anders ge richt. Op Zeeland Klassiek komt bijvoorbeeld vooral een lokaal pu bliek af. Dat is toch van een andere orde dan wanneer je internationale ensembles hierheen haalt." Een belangrijke rol in het Lon- tano Music Festival is weggelegd voor het Brunsvik String Trio, met Quirine Scheffers, Asdis Valdis- marsdottir en Mick Stirling. Zij ver zorgen de International Chamber Music Academy. Er is plaats voor veertig ambitieuze musici die zich verder willen ontwikkelen. Masterclasses Parallel aan het festival krijgen zij dagelijks les. De musici van de aan wezige topensembles verzorgen bovendien openbare masterclasses in de Zeeuwse Concertzaal. ,,Mas- terclasses met dit soort celebrity- muzikanten, waar heb je dat in Ne derland?", zegt Buchwald. ,,Zoiets bestaat hier eigenlijk niet." Verder krijgen de studenten de ruimte om zelf op te treden, bijvoorbeeld in het Molenwaterpark. Onder de naam Opus M schrijven drie componisten in opdracht een muziekstuk. Het resultaat wordt door de ensembles tijdens het festi val uitgevoerd. Van twee compo nisten is de naam inmiddels be kend: Christian Blaha en Orkun Agir. Muze Verder werkt de Middelburgse filmmaker Fifi Visser samen met André van der Hout aan een docu mentaire, De Muze in Middelburg getiteld. Deze reconstrueert de his torie van Festival Nieuwe Muziek, maar legt ook vast hoe Lontano die geschiedenis nieuw leven inblaast. De documentaire gaat in septem ber in première bij Film by the Sea. Het festival presenteert zichzelf zaterdag 5 maart vanaf 16.00 uur in de Zeeuwse Concertzaal. Hanne- wijk, Fifi Visser en de leden van het Brunsvik String Trio geven uitleg. Het strijktrio speelt het Piano Quar tet van Schumann en Souvenir de Florence van Tsjaikovski. Maandagavond schoof Rutte bij Jinek aan, nadat 's morgens een uitgebreid interview met hem in (onder meer) de PZC was ver schenen. De boodschap die hij verkondigde: we zijn een fantastisch landje en als we weer naast elkaar gaan staan komt alles dik in orde. langs al die verzakte huizen in Groningen rijden? Zou hij zich echt bekomme ren om al die duizenden slachtof fers van de toeslagenaffaire? Een land waar meer dan een half mil joen huishoudens onder de ar moedegrens leeft, de voedselban- ken druk beklant zijn, wo ningnood heerst, politici elkaar voor rotte vis uit maken, de overheid haar beloften niet nakomt (denk aan de Mariniers kazerne Vlissingen) en waar de bevolking geen vertrouwen heeft in haar bestuurders - om zo'n land een lief en gaaf land te noemen, daar is lef voor nodig. Dat moet ik Markie dan weer wél nageven. Toos Henk Paul Kusters NE&ERLANfe BEREIDT ZICH VOOR OP VEEL bUURbER SAS Motorrijder raakt gewond bij val Een motorrijder is gisteroch tend gewond geraakt na een val bij 's-Heer Arendskerke. Het eenzijdige ongeluk ge beurde om 09.25 uur op de Nieuwe Rijksweg bij de ro tonde met de Arendstraat. De bestuurder kwam hier door nog onbekende oorzaak ten val. Het slachtoffer is verzorgd door am bulancepersoneel en overge bracht naar het ziekenhuis. Over zijn verwondingen is ver der niets bekend. De motor is later weggesleept door een bergingsbedrijf. DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 GO - Lois Pennings, 't Klok'Uus CZEELAND1 FEELGOOD MUSICAL SHREKVOOR JONG EN OUD ,,Onze bekend ste oud-leden zijn zangeres Emma Hees ters en Jimi Hendrikse." - Tim Koeman, Musical Vrienden CZEELAND13 Rolf Bosboom Middelburg Het Brunsvik String Trio met (vlnr) Quirine Scheffers, Asdis Val- dismarsdottir en Mick Stirling. foto zeeuwse concertzaal Zou Markie wel eens in zijn ouwe Saab 'S-HEER ARENDSKERKE h WEL EVEN WEMMEN, VEN OOR AL MAAR BETS Internet: toosenhenk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2