H Ontvang direct een video van jouw club als er is gescoord! Activeer nu gratis PZC.NL/GOALALERT c Onderzoek: kans op een stadionramp in Nederland is realistisch 22 hem eerder ook al van toepassing was bij het naar beneden komen van een dak in het AZ-stadion en bij het instorten van een nooit ge bruikte parkeergarage in Eindho ven. ,,En het is allemaal op één as pect terug te voeren'', is de profes sor fel. ,,Op een falende overheid. De eisen waaraan grote publieks gebouwen moeten voldoen, stel len niks voor. Er is bovendien nau welijks toezicht op.'' Vierhonderd scheuren En de controleurs die op de stadi ons worden afgestuurd voor de jaarlijkse inspectie, missen naar zijn mening eenvoudigweg de kennis en expertise om een goede inschatting te kunnen maken. Nijsse: ,,Let wel: in De Goffert zijn vierhonderd scheuren in het be ton over het hoofd gezien. De Vi tesse-supporters in het uitvak hebben echt alle geluk van de we reld gehad. In Alkmaar hadden er 1500 doden kunnen vallen, wan neer dat dak tijdens een wedstrijd naar beneden was gekomen. De overheid gaat veel te laks om met de gezondheid van mensen. In mijn ogen is dat ridicuul. Je kunt er namelijk op wachten totdat het elders fout gaat.'' Eisen waaraan grote publieksgebouwen moeten voldoen, stellen niks voor Net als sommigen van zijn colle ga's pleit Nijsse ervoor dat er in Nederland, net zoals in Engeland het geval is, één overkoepelende inspectie komt die op frequente basis alle Nederlandse stadions controleert. ,,Zo'n collectieve, strenge en regelmatige inspectie moet vandaag nog worden inge voerd. En niet morgen, als je be- grijpt wat ik bedoel. Al was het maar omdat roest, vorst en allerlei andere invloeden ervoor zorgen dat de kwaliteit van de gebouwen dagelijks achteruitgaat.'' Daarnaast is het volgens hem noodzaak dat de stadions, net zo als dat van NEC nu na de restaura tie, op korte termijn aan de 'Duitse' normen gaan voldoen. Nijsse: ,,Ik snap dat dit niet van de een op andere dag geregeld is, maar noodzakelijk is het wel.'' Sparta en RKC laten in een eer ste reactie weten dat er voor die clubs vooralsnog geen aanleiding is voor extra maatregelen. Een woordvoerder van de KNVB geeft desgevraagd aan dat de voetbal bond binnenkort een bijeenkomst organiseert waarin met clubs en specialisten gesproken wordt over dit onderwerp. Daarnaast stelt de KNVB er, zoals Nijsse oppert, voorstander van te zijn om stadi ons centraal te laten keuren door een in dergelijke bouwwerken ge specialiseerd bureau. De kans dat zich in Nederlandse voetbal-stadions een ramp voltrekt, is realistisch. Dit stelt professor Rob Nijsse van de TU Delft naar aanleiding van het onderzoek dat gisteren werd gepresenteerd over het instorten van een tribune in De Goffert. het NEC-stadion daaraan, en daar mee alle Nederlandse stadions, die jaarlijks door lokale partijen wor den geïnspecteerd. Nijsse: ,,Maar veilig is een stadion pas bij een piekbelasting van 700 kilo per vierkante meter. Ofwel: de norm die in Duitsland geldt. De Neder landse stadions zijn niet veilig, in elk geval niet veilig genoeg om rampen uit te sluiten.'' Nijsse plaatst de excessen in De Goffert in een tendens, die volgens Het instorten van een deel van een tribune in NEC-stadion De Gof- fert in Nijmegen heeft ook grote consequenties voor andere voet balstadions in Nederland. Dit stelt professor Rob Nijsse van de TU Delft. Onderzoek van ingenieurs bureau Royal HaskoningDHV leert dat de bouwkundige eisen waaraan de onderkomens moeten voldoen te laag zijn voor suppor ters die dicht bij elkaar staan en te gelijk springen of juichen. ,,Voet- balclubs hebben een levensgroot probleem'', waarschuwt Nijsse. ,,Er wordt daar veel te lichtzinnig mee omgesprongen.'' Pijnpunt is de zogenoemde piekbelasting die in het Bouwbe sluit voor Nederlandse voetbalsta dions is vastgelegd. De norm schrijft voor dat tribunes een maximale belasting van 500 kilo per vierkante meter moeten kun nen weerstaan. Impliciet voldeed VRIENDEN LOTERIJ DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 PC 'Dit is levensgroot probleem' software - Rob Nijsse (TU Delft) Dennis van Bergen Hossende Vitesse-fans zijn door een deel van de tribune in de Goffert ge zakt. Won der boven wonder raakt nie mand ge wond. FOTO ANP Delft Het inge storte dak van het AZ-sta- dion, alweer drie jaar gele den. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 22