of je geschikt bent voor de functie 'Financieel ga ik er nooit op vooruit' 19 Hoeveel verdien je? Verdient Joost genoeg? die jullie team komt versterken Er zijn online allerlei voorbeelden te vinden van testen die je zou kunnen krijgen. Weet je nog niet welk soort assessments je krijgt? Dan kun je dat gerust aan je contactpersoon vragen.'' Bij het maken van een capaciteitentest is het vooral goed om te oefenen met de vraagstukken die daar regelmatig in voorko men, adviseert Croon-Kruidenier. ,,Je krijgt vaak reken- en figuren- reeksen en dergelijke. Als je weet hoe die in elkaar steken, ben je in ieder geval niet de eerste tien minuten van de test bezig met uitvogelen wat er precies van je wordt verwacht.'' Sociaal wenselijke antwoorden Een capaciteitentest te slim af zijn door veel te oefenen, zal je evenwel niet lukken, weet Croon-Kruidenier: ,,Je kunt wel wat vaardiger worden in het beantwoorden van het soort vra gen dat je krijgt, maar dat beïnvloedt je gemeten werk- en denkniveau niet echt.'' Een half uurtje oefenen is voldoen de. ,,De kans bestaat dat je juist ge spannen wordt door overdreven veel te oefenen. Lees je in, maar zorg dat je er verder blanco in gaat.'' Een veelgemaakte fout is dat kan didaten zich bij een rollenspel en persoonlijkheidstest anders voor doen dan ze zijn. ,,Ze gooien er vaak een schepje bovenop, karaktertrek ken en antwoorden worden overdre ven", zegt Jonker. „Wanneer iemand bij een rollenspel als manager getest wordt op autoriteit, maar dat eigen lijk niet bij diegene past, valt de solli citant uiteindelijk door de mand.'' Bij persoonlijkheidsvragenlijsten gaat het om een zelfbeoordeling, zegt Croon-Kruidenier. ,,Je eerste inge ving is meestal de beste. Als je als kandidaat te veel nadenkt ofje beter of anders voordoet dan je bent, zie je dat terug in de resultaten.'' Om dit voor te zijn, stelt Randstad sollicitanten voor een assessment eerst gerust. ,,We drukken hen van tevoren op het hart dat het niet nodig is om sociaal wenselijke antwoorden te geven. We hebben geen waarde oordeel over hun talenten en vertrou wen erop dat ze zichzelf goed ken nen. Daarnaast geven we ze altijd de kans om de resultaten naderhand toe te lichten.'' Neimeijer: ,,Als je jezelf anders voordoet dan je bent, dan houd je zowel jezelf als de werkgever voor de gek. We gaan ervan uit dat je zelfook graag een rol wilt waar je je goed op je plek voelt. Hoe accurater het beeld is dat uit je assessment komt, hoe beter dat jou helpt.'' Begin uitgerust Het belangrijkste dat je kunt doen ter voorbereiding is ervoor zorgen dat je uitgerust aan je assessment begint. Neimeijer: ,,Het is natuurlijk span nend, omdat je in een onnatuurlijke situatie zit. Je wordt in een kamer gezet, waarin je oefeningen moet doen terwijl er iemand op je let. Maar probeer ontspannen te blijven en jezelf niet te druk te maken. Maak het niet groter dan het is.'' Sommige sollicitanten onderschat ten juist de invloed van een assess ment, ziet Jonker. ,,Neem het serieus, anders loop je het gevaar laks over te komen of een uitslag te krijgen die niet bij je past. Ga dus ook, net zoals je voor een normaal sollicitatiege sprek zou doen, in gepaste kleding naar de afspraak. Neem ook jezelf serieus.'' Wanneer uiteindelijk blijkt dat het assessment niet aansluit, dan moet je misschien tot de conclusie komen dat de betreffende functie simpelweg niet voor jou weggelegd is. ,,Ook dat is waardevolle informatie'', zegt Jon ker. ,,Je haalt voor jezelf altijd wel iets uit een assessment.'' ,,Bruto is het 1964 euro en netto 1735 euro.'' ,,Nou, eigenlijk niet, maar je doet er weinig aan. Wij zijn afhankelijk van de rijksoverheid en ge meenten. Ik heb een slechte rug en dat wordt niet meer beter. Daardoor kan ik gebruikmaken van de sociale werkvoorziening (de Wet sociale werk voorziening (WSW) is bedoeld voor mensen die door een lichamelijke, psychische of verstandelijke handicap niet onder normale omstandigheden kunnen werken, red.). Sinds 2015 kunnen mensen niet meer instromen in de WSW. Ook de cao soci ale werkvoorziening is daarmee voor eeuwig be vroren.'' ,,We hebben een eindejaarsuitkering van ongeveer 600 euro netto. Een reiskostenvergoeding is er niet meer. Die heb ik wel een tijd gehad, toen kreeg ik 20 euro per maand. Lunch moet je zelf meenemen of in de kantine kopen.'' ,,Nee, alles staat vast. Toen ik bij deze baas kwam werken, alweer zeventien jaar geleden, heb ik 150 euro ingeleverd op het salaris dat ik bij mijn vorige baan had. Ik was toen blij dat ik werk had.'' ,,Van de meeste collega's weet ik het, maar ik word er niet echt vrolijk van. Sommigen werken voor net iets meer dan hun uitkering. De meesten zijn wel blij dat ze werken. Ik vind mijn werk ook hart stikke leuk. Alleen, voor de functie die ik nu uit voer, krijg ik niet beter betaald. Sinds kort ben ik eerste medewerker geworden, maar niet op papier. Mijn loon wordt betaald door de gemeente en er is geen geld om mij meer salaris te geven. Dan kun je hoog of laag springen, maar dan houdt het op. Ik lees deze rubriek elke week en als ik de bedragen zie, denk ik vaak: dat wil ik ook wel.'' ,,Ik denk dat mijn leeftijd me parten speelt. Ik word 55 en wie neemt je dan in deze tijd nog in dienst? Binnen de regeling waarin ik zit, is de afspraak: je wordt niet ontslagen tot je pensioen. In die zin is het beschermd werk. Dat geeft zekerheid, je werkt toch met een indicatie.'' je >ent ook -den. ik ben die VLOTTE STARTER GO DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 ILLUSTRATIE NOZZMAN Vandaag: Joost (54) werkt 36 uur in de week als eerste medewerker productie in een sociale werkplaats. Hij onder steunt de voormannen en de medewerkers en doet inpakwerk. Hij werkt hier al zeventien jaar. c Wat verdien je? c Blij mee? c Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? c Heb je over je salaris onderhandeld? c Weet je wat je collega's verdienen? c Kun je ergens anders solliciteren? - Babette Rijkhoff Leeftijd: 54 Aantal jaar werkervaring: 17 Aantal werkzame uren per week: 36 Opleiding: mbo Functie: productiemedewerker Branche: productie Aantal werknemers: 1000 Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 2015 euro bruto. ,,Ik ben niet anders gewend. Het is niet leuk, maar je doet er weinig aan." Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 19