WERK Zo maak je nu slimme keuzes voor je toekomst Casemanager verzuim Objectief onderzoek moet (mede) uitwijzen nationale vacaturebank 18 Je brein op het werk Wat doet een Met assessments kan een werkgever het werk- en denkniveau van sollicitanten toetsen, maar ook ontdekken welke persoonlijkheid een kandidaat heeft. Hoe bereid je je daar als sollicitant op voor? k begin er nü aan, dus maan dagochtend in je mailbox!' mail ik op vrijdagmiddag optimistisch naar een klant. Het mailtje is nog niet ver stuurd of ik denk: als de klant het toch pas maandag nodig heeft, dan kan ik het ook in het weekend afmaken. Tijd genoeg. Waarom nu niet lek ker alvast aan de vrijdagmid dagborrel beginnen? Triom fantelijk klap ik mijn laptop dicht. Dan begint het te knagen. Ik stel me voor hoe ik in het weekend zuchtend achter de computer kruip. Mijn week end-ik heeft eigenlijk vrij, maar omdat de vrijdagmid dag-ik te belabberd was om een opdracht af te maken, moet ze toch nog aan de bak. Dat wil ik mijn weekend-ik niet aandoen, dus plichtsge trouw klap ik mijn laptop weer open. Even doorzetten nog. Het is voor ons allemaal lastig om de verlokkingen van het nu te weerstaan en verstandig te kiezen voor de toekomst. Of het nu gaat om sparen, gezond leven of een gezonde werk- privébalans vinden. Time dis counting wordt dit genoemd: we vinden beloningen in de toekomst een stuk minder aanlokkelijk dan een beloning in het nu. Dus mopper je op jezelf. Omdat je gisteren toch te veel dronk en nu een kater hebt, niet van baan bent ver anderd of die opleiding hebt gedaan toen je de kans had, dat de kinderen ineens groot zijn terwijl je nog zo veel met ze had willen doen. Een slimme manier om te zorgen dat je later geen spijt hebt, is door beter voor je toe komstige zelf te zorgen. Bedenk hoe prettig het is voor je morgenochtend-ik als je vanavond de pannen afwast en zorgt voor een schoon aan recht. Hoe fit je over-een- jaar-ik is als je vandaag wel naar de sportschool gaat. Of hoe blij je pensionado-ik is als je nu alvast wat geld opzij zet voor later en dat niet uit geeft aan onzin die je eigen lijk niet nodig hebt. Vind je het lastig om je toe komstige ik voor de geest te halen? Haal je foto door een app die je gezicht veroudert en houd die bij de hand als je het moeilijk vindt voor later te kiezen. Kijk, voor die per soon doe je het. Zorgen voor een ander is altijd fijn, ook al ben je het stiekem zelf. et een assessment onderzoekt een bedrijf objectief wat kandida ten kunnen'', zegt Erik Neimeijer, psycholoog bij Talentem Assessments. ,,Als je een goede werknemer aanneemt, maar die op de verkeerde plek zet, dan kost dat je veel tijd en geld. Een assessment helpt werkgevers de juiste mensen voor de juiste rol aan te nemen.'' Assessments worden voor allerlei soorten bedrijven en functies inge zet, zegt Neimeijer. ,,Bij de werving voor leidinggevende functies komen assessments nog het meest voor. In die rollen zijn collega's afhankelijk van jou en is je invloedsfeer groot. Als jij problemen creëert, dan is de kans groot dat andere werknemers ver trekken. Het is dus extra belangrijk dat iemand daar goed op zijn ofhaar plek zit.'' Er zijn veel manieren waarop werk gevers assessments inzetten, vertelt sollicitatiecoach Margreet Jonker. ,,Dat kunnen IQ- en persoonlijk heidstests zijn, maar ook pitches, rol lenspellen of assessments gericht op een specifieke vaardigheid die be langrijk is voor de functie.'' ,,Bij het maken van een assessment voor een sollicitant, beginnen we met een contextbepaling bij de werkge ver'', legt Neimeijer uit. ,,Wat houdt de functie in, wat is de sfeer op de werkvloer, wat speelt er binnen een bedrijf, wil je dat iemand uiteindelijk doorgroeit? Dat zijn allemaal zaken die meespelen.'' Daarna staat er een dag gepland met de sollicitant zelf. ,,Die vult meerdere persoonlijkheidstesten in. Daarop volgen diverse capaciteitstes- ten, die beter bekendstaan als IQ- testen. Wanneer het relevant is voor de baan, bijvoorbeeld bij leidingge vende functies, kunnen ook rollen spellen worden ingezet.'' Leidraad voor het gesprek Ook voor uitzendwerk kun je ge vraagd worden mee te doen aan tests. ,,Wie bij Randstad solliciteert, doet eerst een online test die inzicht geeft in de talenten van de sollicitant'', zegt Mariette Croon-Kruidenier, senior talent acquisition specialist bij Randstad. ,,Wij gebruiken die test niet om iemand te selecteren, maar de resul taten dienen als leidraad voor ons gesprek. Het kan bijvoorbeeld gebeu ren dat de persoonlijkheidstest uit wijst dat iemand detailgericht is, maar dat diegene solliciteert op een rol waarbij er continu snel beslissin gen genomen moeten worden.'' Dat helpt bepalen of een rol goed past bij de persoonlijke voorkeuren van de sollicitant, stelt Croon- Kruidenier. ,,Dan vragen we diegene: 'Vind je zo'n functie wel prettig?' Misschien wil de sollicitant dat graag bij zichzelf ontdekken, of weet die gene eigenlijk al: daar word ik onge lukkig van. Door daarover in gesprek te gaan, zet je iemand sneller op de juiste plek neer.'' Is het mogelijk om je voor te berei den op een assessment? ,,Je voorbe reiden kan altijd'', zegt Jonker. ,,Dat geldt vooral voor de capaciteitentest. 'Als je je beter of anders voordoet dan je bent, zie je dat terug in de resultaten' Je vindt je nieuwe baan op nationalevacaturebank.nl DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 GO Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedra gingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? RIA SCHOONDERBEEK (62) is casemana ger verzuim bij Payingit in Amsterdam. Wat doe je precies? ,,We regelen de HR-administratie van bedrijven. Ik neem verzuimmeldingen aan en heb contact met klanten, bedrijfsartsen en Arbodienst.'' Wat is nodig om goed te zijn in jouw vak? ,,Je moet goed kunnen luisteren, je in kunnen leven in de ander en geduld hebben.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Assessment bij je sollicitatie? Dit moet je weten SANNE MEIJER - MARIETTE CROON- KRUIDENIER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 18