Liever miljarden naar aandeelhouders dan 16 Aandelen inkopen of dividend verhogen, wat is wijs? Kort MEER DUURDERE AUTO'S VERKOCHT Winst moederbedrijf van Fiat en Peugeot flink gestegen Autofabrikant Stellantis heeft vorig jaar een fors hogere winst geboekt dan in het eerste coronajaar 2020. Het moederbedrijf van merken als Fiat, Chrysler, Citroën, Peugeot en Opel produceerde door chiptekorten minder auto's dan gepland, maar compen seerde dat door meer auto's uit het duurdere segment te verkopen. Het bedrijf, vorig jaar ontstaan door een fusie tussen Fiat-Chrysler en PSA, boekte een omzet van 152 miljard euro. Dat is 14 procent meer in vergelijking met de opbrengsten bij de autofabrikanten in het voorgaande jaar, toen fabriekssluitin- gen vlak na de uitbraak van de coronapande- mie een flinke impact hadden. Minder belangstelling voor hypotheekgarantie Huizenkopers willen vaker financiële risi co's nemen om een woning te bemachtigen. Daarbij wordt een Nationale Hypotheek Garantie (NHG) steeds minder populair, omdat aan die waarborg voorwaarden zijn verbonden waar kopers geen trek in hebben. De NHG springt in als een huizenbezitter zijn hypotheek niet meer kan betalen. Zo garandeert NHG bij een gedwongen ver koop dat hypotheekverstrekkers hun geld terugkrijgen als de woning minder oplevert dan de hypotheekschuld. Dat drukt ook vaak het hypotheektarief, omdat de bank minder risico loopt. Het aantal afgegeven garanties op hypotheken voor de aankoop van een huis daalde met 27 procent ten opzichte van het vierde kwartaal van 2020. 80 procent flessen met statiegeld wordt ingeleverd Een halfjaar na de invoering van statiegeld op kleine frisdrankflesjes wordt 80 procent van alle statiegeldflessen ingeleverd. Dat meldt Statiegeld Nederland, dat eraan toe voegt dat dat percentage vlak na de invoe ring op 70 procent lag. Het is de bedoeling dat op den duur negen van de tien flesjes en flessen weer wordt ingeleverd. Wolters Kluwer DSM Just Eat Takeaway ASMI Bedrijven maken weer winsten. Dat betekent dat ze weer massaal eigen aandelen inkopen. ,,Geld op de balans laten staan levert niets op." et lelijke eendje van het jaarcij ferseizoen is on getwijfeld Air France-KLM. De luchtvaartmaat schappij kon digde aan nieuwe aandelen uit te geven, om de overheidssteun af te lossen. Daarmee was het bedrijf de enige beursgenoteerde onderne ming in Nederland die aandelen gaat uitgeven. Veel bedrijven gaan juist aandelen inkopen. Onder andere Shell, verzekeraar NN, Unilever, ING, ABN Amro en automatiseerder Ordina verblijd den de beleggers met de aankondi ging van inkoopprogramma's van aandelen. Want minder aandelen betekent meer winstuitkering per aandeel. Het gaat soms om miljar den euro's die bedrijven aan de in koop spenderen. De cadeaus richting aandeel houder zijn niet vreemd. Het geld klotst weer tegen de plinten. Olie maatschappijen boeken record winsten nu de olieprijs naar de 100 dollar per vat beweegt. Alleen al de vier grootste oliemaatschappijen, Shell, ExxonMobil, BP en Che vron, gaan dit jaar voor 38 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen. Shell neemt bijna een derde voor zijn rekening. De oliegigant krijgt ook miljarden binnen vanwege de verkoop van olievelden in de VS. Banken zijn dit jaar ook massaal begonnen met de inkoop van ei gen aandelen. Vorig jaar moesten ze grote bedragen opzijzetten van wege de coronacrisis. De vrees was dat veel bedrijven failliet zouden gaan, wat tot grote kredietverlie- zen bij de banken zou leiden. De Europese Centrale Bank ver plichtte banken om zoveel moge lijk geld binnen de bank te hou den, dus weinig of geen dividend uit te keren. Nu de banken zonder kleerscheuren uit de crisis zijn gekomen hebben ze weer ruimte de aandeelhouders te belonen. Geld in kas houden heeft geen zin, door lage rente levert dat niks op en voor grote investeringen of overnames is het ook niet nodig. Er is ook kritiek op de inkoop. Want een bedrijf kan het geld beter investeren, dat zorgt ook in de toekomst voor groei. Jos Ver steeg, analist bij zakenbank Insin- ger Gillissen noemt Shell als voor beeld. ,,Dat bedrijf geeft erg veel geld terug aan de aandeelhouders. Terwijl ze voldoende mogelijkhe den hebben om fors te investeren, bijvoorbeeld in de energietransi tie. Maar het management durft zijn nek niet uit te steken en geeft het liever aan de aandeelhouders." Huiverig Dat de bestuurders van bedrijven huiverig zijn om risico's te nemen, ziet ook Lukas Daalder, hoofd beleggingsstrategie bij Black- Rock Nederland, een wereld wijd opererende vermo gensbeheerder. ,,Er is meer focus op de korte termijn bij bedrijven. Twin tig jaar geleden had je nog de tijd een investering te laten renderen. Nu gaat na twee slechte kwartalen je kop eraf. Dat is een reden om geld sneller terug te geven aan de aandeelhouders." Maar het is lang niet altijd opportunistisch gedrag om eigen aandelen in te kopen om de aan deelhouders tevreden te houden. Er zijn niet altijd interessante en goed renderende investerings mogelijkheden. ,,En geld op de balans laten staan levert niets op'', zegt Daalder. Versteeg wijst daar ook op. „Technologiebedrijven als Face- book en Google verdienen vaak enorm veel geld. En die hoeven geen enorme bedragen te investe ren in nieuwe technologie. Dan is het een kwestie van goed balans- management om geld terug te geven aan de aandeelhouders.'' Daalder ziet nog een andere trend. ,,Vroeger namen beursge noteerde bedrijven andere beurs genoteerde bedrijven over. Maar dat is veranderd. Grote overnames worden niet meer bij voorbaat positief ontvangen door aandeel houders.'' Dat merkte Unilever onlangs nog. Het bedrijf bood 60 miljard dollar voor een onderdeel van farmaceut GSK, wat direct tot een opstand onder aandeelhouders leidde. De voedings- en zeepmultinational moest het overnameplan schielijk intrekken. Een grote oorlogskas aanhouden voor overnames is dus niet meer noodzakelijk. Bovendien is lenen DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 PC HUIZENKOPER NEEMT MEER RISICO DOELSTELLING NOG NIET GEHAALD •2.1% Concern zag de omzet groeien en hield de winst op peil. rn Beleggers heb ben vertrouwen in Nederlands chemiebedrijf. -5.5% Meerdere grote dalers zaten in de technologie- hoek. -7.7% Operationele winst van chip toeleverancier bleef achter bij de verwachtin gen. O o Bedrijf koopt Peet Vogels Amsterdam Om de aandeel houder te vertroe telen heeft een bedrijf twee moge lijkheden: het divi dend, de winstuit kering, verhogen of aandelen inko pen. Over dividend moet de aandeel houder belasting betalen. Dat bete kent dat een deel van de winst naar de fiscus verdwijnt. Dat zien beleggers en bedrijven liever niet. Als een bedrijf het dividend verhoogt, schept het boven dien de verwach ting dat het divi dend vaker om hoog zal gaan. In ieder geval niet verlaagd, want dividend moet voorspelbaar en betrouwbaar zijn. De inkoop van eigen aandelen kent die proble men niet. Daarom wordt het vaak verkozen boven een hoger divi dend. Het idee achter de inkoop is dat het aantal uit staande aandelen vermindert. Als de winst over minder aandelen hoeft te worden verdeeld, stijgt de winst per aandeel. En dat is weer goed voor de beurskoers. Ufcïjj. ILLUSTRATIE RUBEN L. OPPENHEIMER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16