Inspectie: Student voelt zich veelal veilig c Icoon van badplaats zou aan het eind van zijn levensduur zijn meer veilig zijn Onderzoek naar papieren rietje 11 De iconische Pier op Scheveningen is in gevaar. De gemeente Den Haag denkt dat de huidige Pier niet lang meer te leven heeft. De eigenaren willen alleen nog investeren als zij ook andere dingen mogen bouwen, mogelijk zelfs woningen. Ilah Rubio Scheveningen De Scheveningse Pier is gebouwd in 1961 en is sindsdien hét boegbeeld van Nederlands bekend ste en oudste badplaats. Hoewel er in het verleden veel te doen is geweest over de Pier, blijkt uit onderzoek dat de constructie nog altijd veilig is. ,,Wel is de verwach ting dat bepaalde onderdelen van de Pier binnen enkele jaren niet meer veilig zijn. De Pier gaat dan mogelijk op slot'', laat verantwoordelijk wet houder Anne Mulder (VVD) weten. De gemeente Den Haag gaat daarom met de eigenaren (De Pier BV) in gesprek om dit te voorkomen, meldt hij. Bewoners en ondernemers wordt de komende tijd ook gevraagd naar hun ideeën voor de toekomst van de Pier. Op dit moment zijn er volgens Mulder drie mogelijkheden scenario's: sluiting van de Pier, een totale revitalisatie van het betonnen wandelhoofd of herontwikkeling door de huidige eigenaren. Kinderen spelen op het strand in 1963. De Pier is dan twee jaar oud. foto haags gemeentearchief De eigenaren op hun beurt willen ook weten wat de gemeente op de langere termijn wil met de Pier, in verband met eventuele investerin gen. Zij hebben de gemeente ge vraagd om duidelijkheid. De eigena ren zijn alleen bereid om tientallen miljoenen (geschat wordt 40 miljoen euro) te investeren als er meer ruimte komt voor het 'ontwikkelen' van de Pier. Het gaat dan niet alleen om de omvang, maar ook het toevoe gen van andere functies. Hoewel het nog niet hardop wordt gezegd, lijkt het te gaan om de bouw van dure woningen. De Pier volledig herbou wen is voor hen geen optie, omdat de huidige exploitatie - ook door het wegblijven van toeristen -verliesge vend is. Wel is de verwachting dat bepaalde onderdelen over enkele jaren niet - Anne Mulder De gemeente Den Haag heeft de af gelopen jaren flink geïnvesteerd in de Boulevard van Scheveningen. Vooral de vernieuwde noordboule vard en de moralesboulevard (tussen de haven en het museum Beelden aan Zee, red.) hebben het karakter van de badplaats positief beïnvloed. Wethouder Mulder maakte on langs, samen met zijn D66-collega Saskia Bruines, ook de toekomst plannen voor Scheveningen bekend. Als het aan de gemeente ligt, moet Scheveningen er over twintig jaar heel anders uitzien. De badplaats moet chiquer worden, een hoog waardiger publiek ontvangen, dat meer geld besteedt dan de zoge noemde 'patattoeristen'. Of de Pier - een van de grote blikvangers schuin tegenover het Kurhaus - er op dat moment nog staat is nog maar de vraag. Eén gulden De Pier, die dienst doet als horeca-, winkel- en entertainmentcomplex, was in de vorige eeuw een grote pu bliekstrekker. Maar na verloop van tijd verloor het complex steeds meer van zijn glans. In 1991 werd de Pier voor het symbolische bedrag van 1 gulden door het horecaconcern Van der Valk gekocht van verzeke raar Nationale Nederlanden. Aan het einde van de jaren 90 volgde een grondige renovatie. In maart 2012 zette Van der Valk de Pier echter weer te koop, omdat het niet echt een succes was. Op last van de brandweer werd de Pier een jaar later zelfs gesloten, omdat hij niet meer voldeed aan de brandveilig heidseisen. Na een grote verbou wing mocht het publiek er in 2015 weer op. De meeste studenten ervaren dat er op hun opleiding een vei lig leerklimaat heerst waar zij hun mening durven te uiten en docenten hen respectvol behan delen, blijkt uit een peiling van de Inspectie van het Onderwijs. Tegelijkertijd zien studenten ook pestgedrag en discriminatie. Edwin van der Aa Den Haag Hoewel het merendeel van de stu denten aangeeft geen grensover schrijdend gedrag ervaren te heb ben, zegt 4 procent hier wél mee van doen gehad te hebben. Dat zou overeenkomen met 30.000 studen ten in het hoger onderwijs. Ruim de helft van hen geeft aan dat het ging om grensoverschrijdend ge drag van personeel van de oplei ding. Een deel van de incidenten blijft onzichtbaar. Want een kwart van de getroffen studenten onder nam geen actie. Slechts een miniem deel diende een klacht in bij de instelling of bij de medezeggenschapsraad, of heeft contact opgenomen met de politie. De inspectie roept de sector op om de sociale veiligheid bij te hou den. Een landelijk monitorsysteem ontbreekt. Voorzitter Lisanne de Roos van het Interstedelijk Studen ten Overleg (ISO) kondigt aan de sociale veiligheid in het hoger on derwijs zelf te gaan onderzoeken. De Landelijke Studentenvak bond (LSVb) komt met een actie plan. Voorzitter Ama Boahene: ,,Zo'n 30.000 studenten hebben met grensoverschrijdend gedrag te maken gehad. Dat is een schokkend aantal. Een van de aanbevelingen uit het actieplan is het investeren in een toegankelijke en eenvoudige meldprocedure. DEN HAAG De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) is een onderzoek begonnen naar pa pieren rietjes. Ze kreeg drie mel dingen over kinderen die bijna waren gestikt. De NVWA vraagt ouders om mel ding te maken als hun kinderen ook dit soort problemen hebben gehad. Na gebruik worden papieren rietjes zachter. Als kinderen erop sabbelen kunnen delen van het rietje losko men en kan een moeilijk in te slik ken papieren prop ontstaan. De NVWA wil de risico's beter in beeld brengen. Ook adviseert de toezicht houder om kinderen onder de 3 jaar alleen een papieren rietje te laten gebruiken onder toezicht. In de EU geldt sinds kort een ver bod op plastic wegwerpartikelen, zoals rietjes, om plastic en zwerfaf val tegen te gaan. Sindsdien worden de papieren rietjes gebruikt. - Anita van Rootselaar siss Na een grondige verbouwing is de Pier nu een vermaaks centrum met horeca en onder meer een reuzenrad. Op de achtergrond het Kurhaus. foto robin utrecht GO DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 En opnieuw ligt de Pier van Scheveningen onder vuur .jLfjrtgrl-J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11