H 9 Tv-top praat over #Metoo in Kamer Reproductiegetal corona daalt weer Ruinerwold-vader eist vergoeding STUDIE NEDERLANDS ITALIANEN DROMEN VAN BAAN BIJ EU OF GROOT BEDRIJF Nederlands studeren is populair in Italië. In het land zijn vijf universiteiten waar onze taal wordt onderwezen. Triëst is de oudste. eens acht studenten doen de masteropleiding. ,,Ik ben dol op taal, ik had al Duits en Engels gestudeerd op de middelbare school. Ik kreeg een relatie met iemand uit Antwerpen en hij liet me Nederlandse liedjes horen. Ik vond het prachtig. Toen heb ik me hier op de universiteit inge schreven." Triëst is sinds de jaren vijftig van de vorige eeuw een gerenom meerde talenuniversiteit, sinds midden jaren tachtig zwaait hoogleraar Dolores Ross de scep ter over de Nederlandse afdeling. „De opleiding hier is vooral geconcentreerd op tolk-vertaler. Veel van onze studenten ko men na hun afstude ren terecht bij Euro pese instellingen in Brussel of Straatsburg.'' De populariteit van het Nederlands is vooral een kwestie van kansen op de arbeidsmarkt, bij internationale bedrijven in Nederland en Vlaan deren of, dus, in de Europese in stellingen. ,,Mijn droom is om bij de Euro pese Unie te gaan werken'', zegt Raffaele in nagenoeg accentloos Nederlands. Hij moet nog één Diamant van Nielson schalt via YouTube de collegezaal in. Twaalf eerstejaars studenten zitten ingespannen te luisteren naar de tekst van het liedje en proberen de hiaten op het papier voor hen in te vullen. ,,Helemaal roze, wat, van binnen?'' vraagt docente Paola Gentile, nadat ze de video heeft gestopt. ,,Wolk'', klinkt er wat schuch ter vanuit de zaal. ,,Oké, en hoe schrijf je dat?'' ,,Vooke'', ant woordt een student. ,,Nuvola'' vertaalt Gentile en schrijft het op het bord. De Nederlandse spel ling zorgt voor nogal wat problemen. „Die is voor ons Italianen het moeilijkst", legt Alessandro (foto) uit. Hij is 20 jaar en komt uit een dorp niet ver van Mi laan. ,,In het Italiaans schrijf je dingen zoals je ze zegt en in het Nederlands is dat anders. Boven dien kennen we klanken als 'ui' niet in het Italiaans.'' Alessandro is één van de in totaal zeventig studenten op de bacheloropleiding Nederlands in het Noord-Italiaanse Triëst, nog Het Nederlands is po pulair ondanks het kleine taalgebied en de lage status van de taal. ,,Nederlands kun je hier in Triëst alleen maar studeren als derde taal'', legt hoogleraar Ross uit. Studenten komen binnen op één van de vier grote Europese talen - Frans, Duits, Engels of Spaans - en kiezen vervolgens een tweede en, dus, derde taal, met een lager aantal college uren per week. ,,Dat is een status die het Nederlands goed past, ook al vanwege het gebrek aan docen ten.'' De faculteiten Nederlands in Italië zijn allemaal 'eenper soonszaken', in Padua is zelfs al tijden geen vaste docent meer. ,,Het is hard werken'', vertelt Ross. ,,Om Nederlands aantrekke lijk te maken bedenk je veel acti viteiten buiten de colleges om, presentaties, een cultuurlijst, ont moetingen met schrijvers.'' Hoewel het studentenaantal al jaren stabiel is, is het niet genoeg. ,,Er is meer vraag naar tolken dan aanbod. In Nederland en Vlaan deren neemt het aantal studenten Italiaans af, dus wie moet die bemiddeling gaan doen?'' Ross gaat dit jaar met pensioen en zal worden opgevolgd door Paola Gentile, zelf ooit studente van Ross. ,,Het zal moeilijk zijn haar te vervangen, zij is het hart en ziel van deze opleiding.'' Inmiddels is in de collegezaal Spinvis aan de beurt om beluis terd te worden. Het nummer Oostende blijkt een zware kluif. Het poëtische en soms wat cryp tische taalgebruik levert regelma tig vraagtekens op. En hoe je 'meeuw' schrijft is voor de Itali aanse studenten een mysterie. jaar op de mastersopleiding. ,,Ik zou graag willen tolken van het Nederlands naar het Italiaans en vanuit het Duits en het Engels. Ik heb drie talen gestudeerd.'' Behalve in Triëst kun je in Italië op nog vier universiteiten Neder lands studeren, onder andere in Rome en Napels. In 2018 (laatst bekende cijfers) waren er in heel Italië 335 studenten Nederlands, van wie bijna de helft in Napels. In Nederland studeerden in dat zelfde jaar 183 jongeren Neder landse taal- en letterkunde. Er is meer vraag naar tolken dan aanbod. Wie gaat die bemiddeling doen? GO WOENSDAG 23 FEBRUARI 2022 DEN HAAG De top van RTL, Talpa en de NPO zit vandaag aan tafel met vertegenwoordigers van de politiek om te praten over bescherming van deelnemers aan tv-programma's op het gebied van machtsmisbruik en grensoverschrijdend ge drag. Voor het gesprek heeft de Tweede Kamer tien gas ten uitgenodigd. Het onder zoek naar The Voice of Holland is nog in volle gang. De top vanuit de media bestaat uit Sven Sauvé (RTL), Paul Rö- mer (Talpa Network), Frede- rieke Leeflang (NPO) en Ma- non van der Hoek, voorzitter van Nederlandse Content Producenten (NCP). BILTHOVEN Het coronavirus heeft steeds meer moeite om nieuwe men sen te besmetten. Het repro ductiegetal daalde gisteren naar 0,83. Dat is het laagste niveau sinds eind juli. Het re productiegetal geeft aan hoe snel corona zich verspreidt. Een cijfer van 0,83 betekent dat een groep van honderd besmette mensen gemiddeld 83 anderen aansteekt. Zij dragen het virus over aan zo'n 69 mensen, die vervolgens ongeveer 57 mensen besmet ten. Bij elke stap wordt de groep besmette mensen klei ner. Hoe verder het getal on der de 1 zakt, hoe sneller het aantal nieuwe gevallen daalt. ASSEN Gerrit Jan van D., de vader van het gezin dat in 2019 in een afgelegen boerderij in Ruinerwold werd ontdekt, eist een schadevergoeding voor de tijd die hij in voorarrest heeft gezeten. Dat bevestigt zijn advocaat Jana Andonov- ski. Van D. zat van oktober 2019 tot begin maart vorig jaar vast op verdenking van onder meer vrijheidsberoving en mishandeling van zijn ne gen kinderen en seksueel misbruik van enkelen van hen. Van D. kan als gevolg van een hersenbloeding niet terecht staan. Hij zat 14,5 maand in voorarrest. nikt .(«Oh.rt o,. A Masterstudenten Nederlands in Viuii luo Triest, met rechts achter Raffaele. Docent Paola Gentile geeft les. Blokken op Nielson en Spinvis Angelo van Schaik Triëst - Dolores Ross, hoogleraar Triëst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9