Vechtscheidingen zorgen voor drukte in jeugdzorg 8 JEUGDZORG Olaf Prinsen viel van de ene verbazing in de andere na dat hij directeur werd van branchevereniging Jeugd zorg Nederland. Daarvoor werkte hij als directeur bij de vereniging van afval- en reinigingsma- nagement. ,,Het ophalen van afval hebben we in Nederland beter vastgelegd dan de zorg voor kwetsbare kinderen'', zegt hij. ,,In de wet staat gedetailleerd beschreven hoe vaak gemeenten afval moeten ophalen en hoe ze dat moeten financieren met een afvalstoffenheffing. Bij de jeugdzorg staat er alleen: gemeenten, u bent verantwoor delijk voor de hulp aan kinderen. Punt.'' De jeugdzorg is sinds 2015 de verant woordelijkheid van gemeenten. Daar valt alles onder, van kinderen die ernstig wor den mishandeld, reclassering voor jonge ren die iets hebben misdaan tot kinderen die niet goed kunnen lezen. En al die vor men van hulp worden door duizenden jeugdzorgaanbieders geboden. Gemeenten moeten met aanbestedingen die hulp in kopen voor hun inwoners. Prinsen: ,,Toen ik hier net zat, las ik dat de jeugdbescher ming ook moet worden aanbesteed. Ik vroeg: dat is toch een tikfout? Maar nee, zelfs de zorg voor de kinderen met de meest zware problemen is overgelaten aan de markt.'' ,,We hebben een systeem dat is ingesteld op luxere vormen van jeugdzorg. Maar niet op dat wat we als maatschappij de belang rijkste taak van jeugdzorg vinden: zorgen voor veiligheid van kinderen en gezinnen.'' ,,Bij ons thuis gaat alles goed, maar op een dag zei de lerares over mijn zoontje dat hij zijn fijne motoriek wat meer kon ontwik kelen. De school kon bewegingstherapie regelen. Maar als je daarmee instemt, valt je kind dus ineens onder de jeugdzorg. Ter wijl het vroeger heel normaal was om zelf je kind op gymnastiek te doen bijvoor beeld. Er valt nu te veel onder jeugdzorg. Je kunt je afvragen of dit nou zaken zijn waar de gemeente zich mee moet bemoeien.'' ,,Deels. Veel dingen die we nu problemati seren horen gewoon bij opgroeien. Niet iedereen die bijzonder gedrag vertoont, hoeft in een hulptraject. Maar belangrijker is de vraag hoe we de zorg beter kunnen inrichten voor kinderen die het thuis echt niet goed hebben. Waarom doen we dat in een systeem met marktwerking? Jeugdbe- Te veel maatschappelijke problemen komen op het bordje van jeugdzorg. Tijd om de boel om te gooien, vindt branchevereniging Jeugdzorg Nederland. Want nu loopt de hulp aan kwetsbare kinderen vast. scherming, jeugdreclassering en zorg voor de meest kwetsbare gezinnen en kinderen, dat laten we toch niet volle dig over aan de markt? De instellingen willen dat ook niet. Zij moeten nu met al die gemeenten verschillende con tracten afsluiten. In deze tak van jeugdzorg wordt geen geld ver diend. De verhalen over grote winsten gaan over bedrijven die lichtere vormen van zorg aanbie den. Als u een jeugdzorgbedrijf wilt beginnen, dan mag dat. Ook voor zware hulp. Dat is niet goed." „Natuurlijk helpt ervaring om afgewogen je werk te doen. Maar ik zie vooral me dewerkers in de jeugdbe scherming die onder enorme druk staan, die veel gezinnen onder hun hoede hebben waardoor hun agenda over loopt. Het verloop is groot. Elders kunnen medewerkers meer verdienen en krijgen ze minder kritiek, maar toch kiezen veel mensen ervoor om uit overtuiging dit werk te blijven doen.'' ,,Als je wordt aangevallen op je oprecht heid, reageer je soms hard op kritiek. Dat snap ik wel. Soms worden fouten ook ge maakt door de omstandigheden waaron der mensen hun werk moeten doen. Nu hebben we een systeem waarbij eerst het budget wordt bepaald en daarna wordt ge keken welke zorg daarvoor gegeven kan worden. Nu weer: het kabinet bepaalt nu al dat de jeugdzorg met een half miljard euro minder toe kan, zonder eerst te kijken welke hulp nodig is. En nog even over die ouders. Bij een uithuisplaatsing zegt nie mand: 'wat ben ik blij dat er is ingegrepen'. Ik snap dat zij het niet eens zijn met een beslissing. Maar het is wel een beslissing door een rechter op basis van regels die we als maatschappij hebben gesteld voor wat het beste is voor een kind.'' ,,In de jeugdzorg komen heel veel maat schappelijke problemen samen. Schulden problematiek, verslavingen en problema tische scheidingen. Afhankelijk van de re gio speelt bij 60 tot 80 s s procent van de kinde ren die met jeugdbe scherming te maken Ik vroeg: krijgen echtschei- dat is dingsproblematiek. Vechtscheidingen toch een zijn een groeiend pro tikfout? bf™!11 onze leden. Doordat we te - Olaf Prinsen weinig aan die pro blemen doen, komen de gevolgen bij jeugdzorg terecht. Dat is ook een van de redenen dat we het aantal uithuisplaatsingen lastig omlaag krijgen.'' ,,Daar moeten we ook vanaf! Maar soms is het ook gewoon een gebrek aan plaats of alternatief. En dan is een onwenselijke si tuatie beter dan een onveilige. Een ander ernstig probleem is dat jongeren na hun 18de ineens niet meer onder jeugdzorg val len. Als ze dan geen verlengde zorg toege wezen krijgen door de gemeente, komen ze op straat te staan.'' Volgens directeur Olaf Prinsen van Jeugdzorg Nederland zijn vecht- scheidingen een groeiend pro bleem. In sommige regio's zijn er bij 80 procent van de kinderen in de jeugdzorg thuis problemen door ouders die in een scheiding liggen met vaak veel ruzie. Volgens instel lingen die zijn aangesloten bij de brancheorganisatie nemen die per centages toe. Echtscheiding is niet altijd de oor zaak dat jeugdzorg nodig is. Vaak spelen er ook andere problemen, zoals verslaving of schulden. Soms ook is echtscheiding juist een ge volg van die andere problemen. Maar volgens Prinsen kunnen we het hoge aantal vechtscheidingen niet negeren. Het is er mede de oor zaak van dat zo veel kinderen pro fessionele hulp nodig hebben. Vol gens de gemeenten, die verant woordelijk zijn voor de jeugd zorg, gaat het elk jaar om zo'n veer tienduizend kinderen die een vechtscheiding meemaken. Gemeenten waarschuwen ervoor dat geld dat bedoeld is voor jeugd zorg nu deels wordt ingezet om ru- zies tussen scheidende ouders te sussen en in relatietherapie. Mede werkers van jeugdzorg zijn tijd kwijt aan vechtende ouders en niet aan de kinderen. De Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) deed onderzoek naar het hoge aantal vechtscheidin- gen in de jeugdzorg. ,,Het aandeel kinderen vanuit een vechtschei- dingssituatie is in jeugdzorgtrajec ten en in jeugdbescherming over vertegenwoordigd'', zegt wethou der Frank Vrolijk van Etten-Leur die aan het onderzoek meewerkte. Vrolijk benadrukt dat het niet al leen om vechtscheidingen gaat. Ook bij scheidingen waar ouders zonder ruzie uit elkaar gaan, kun- nen kinderen in een vorm van jeugdzorg terechtkomen, bijvoor beeld omdat ze behoefte hebben aan een psycholoog. ,,Ook als je ou ders goed uit elkaar gaan, kunnen kinderen emotioneel geraakt wor den.'' Zo ontwikkelen veel kinde ren een hechtingsprobleem. Veel gemeenten bieden ouders die willen scheiden extra begelei ding. Gemeenten willen zo voorko men dat ouders elkaar in de haren vliegen ofdat een ruzie verder esca leert. Volgens de VNG moet wor den voorkomen dat 'lokale teams en de jeugdbescherming volslibben met complexe scheidingszaken'. - Hans van Soest WOENSDAG 23 FEBRUARI 2022 GO Wat moet er veranderen, volgens u? Wat bedoelt u met luxe jeugdzorg? Gemeenten willen lichtere hulp zoals dyslexieles niet meer onder de jeugdzorg laten vallen. Eens dus? 'Ophalen afval beter vastgelegd dan hulp aan kwetsbaar kind' Hans van Soest en Carla van der Wal Utrecht Over zware hulp: ouders kla gen dat ze geholpen worden door schoolverlaters die niet snappen wat opvoeden in houdt. FOTO KOEN VERHEIJDEN Ouders klagen dat jullie niet openstaan voor kritiek. Maar er gaat nog steeds veel mis. Waarom blijft het aantal uithuis plaatsingen zo hoog? Te veel kinderen zitten in gesloten instel lingen. Kinderen zitten in isoleercellen. DEN HAAG Het grootste deel van de kinde ren die een beroep doen op jeugdzorg kampt thuis met ou ders die in een scheiding liggen. Dat blijkt uit cijfers van branche organisatie Jeugdzorg Neder land. |N Een kind ziet hoe de ouders ruziën (in scène gezet). foto anp Carla van der Wal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8