De allergrootste klus is het opkrikken van het imago c Als alles doorgaat ken je de binnenstad over tien jaar niet meer terug 7 Over een kleine tien jaar ziet de binnenstad van Terneuzen er heel anders uit. De politiek discussieert vandaag over het stadscentrum van de toekomst. Deze vijf veranderingen springen in het oog. Als er ergens de gevolgen van in ternetverkoop zichtbaar zijn, dan is het wel in de binnenstad van Terneuzen. Maar ook andere keu zes deden het winkelaanbod in het centrum geen goed. Een publieks trekker als Action trok naar het nieuwe, drukke winkelgebied aan de Kennedylaan. De leegstand in de traditionele winkelstraat is nooit meer helemaal op te lossen met nieuwe winkels. Daarom is bedacht dat de Noordstraat zo'n beetje vanaf de Havenstraat tot aan het te slopen ABC-complex een mix moet worden van wonen, winkels en horeca. Of zoals in het toekomstplan staat: het centrum moet niet alleen een 'place to buy' zijn, maar meer ook een 'place to be'. De bedrijvigheid op de Markt met meer horeca en de kroegjes en eettentjes in oud-Terneuzen die nen als voorbeeld. En het centrum moet nog meer een 'place to live' worden. Daarbij wordt gemikt op meer woningaanbod voor de mid den- en hogere inkomens. Wie er in die nieuwe woningen (bijvoor beeld in appartementen boven winkels) moeten gaan wonen? Denk maar eens aan mensen die de oververhitte woningmarkten in Vlaanderen en de Randstad ont vluchten. Liefhebbers van een wandeling of nog sportiever rondje centrum kunnen straks hun hart ophalen. De binnenstad wordt 'groener'. Er komt een zogenoemd 'ringpark', Minder winkels, meer horeca, meer woningen, meer groen en meer cul tuur. Daar komt het totaalplan op neer. De komende jaren wil het ge meentebestuur tussen de 11 en 17 miljoen euro uitgeven om de bin nenstad een enorme oppepper te geven. Als dat lukt, moet het cen trum er over een jaar of tien heel anders uitzien. Of eigenlijk, het moet vooral heel anders aanvoelen. De leegstand van de vele winkel panden doet nu pijn aan de ogen en zorgt voor een troosteloze sfeer. Het is gewoon niet zo leuk om er te zijn, als je er niet moet zijn. De visie over de binnenstad moet houvast bie den om dat gevoel om te buigen. En om het woord meteen nog maar een keer te gebruiken, daar heeft haast elke Terneuzenaar wel een gevoel bij. Want hoe doods het cen trum vaak ook wordt omschreven, de toekomst van de stad leeft in de hoofden van veel inwoners als nooit tevoren. Iedereen heeft er een mening over. Dat is natuurlijk hartstikke goed, zolang het maar over de in houd blijft gaan. Een cultuurkwar- tier op de plek van het te slopen ABC-complex? Het opvullen van de foeilelijke parkeerput aan de Axel- sedam? Het zijn zomaar wat onder delen van het plan, waar nu volop over kan worden gediscussieerd. Sentimenten In die discussies spelen sentimen ten de hoofdrol. Welk plan er ook wordt gelanceerd, ofhet nu voor de binnenstad is of voor een casino naast de skihal, altijd weer wordt er een scala aan oude koeien uit de sloot gehaald. 'Ze' hadden nooit de boten uit de binnenstad moeten halen, 'ze' hadden de watertoren nooit moeten slopen, 'ze' hadden nooit dat afschuwelijke poortge- bouw op de Axelsedam moeten bouwen, 'ze' hebben er één grote bende van gemaakt. Samengevat: Terneuzen? Het was niks, het is niks en het wordt niks. Daar ligt voor de gemeente de al lergrootste uitdaging. Hoe buig je die negatieve inslag om? Hoe zorg j e ervoor dat de inwoners het cynisme C Het gemeente bestuur wil tussen de 11 en 17 miljoen euro uitgeven voor een oppeppervan de binnenstad aan de kant schuiven en willen meedenken aan iets dat hun eigen stad vooruit helpt? Natuurlijk, er had zoveel beter gekund. En ja, er zijn in het verleden keuzes gemaakt die in 2022 onvoorstelbaar zouden zijn. Maar blijven steken in de hang naar dat wat ooit was, helpt Terneu- zen in geen geval vooruit. Er ligt nu een plan. Dat heeft lang geduurd, maar het ligt er. Het plan verdient kritiek, maar ook een kans. Een kans om van Terneuzen een stad te maken die weer gaat brui sen. En een kans om de gemeente te laten bewij zen dat 'ze' er er alles aan doet om dit te laten slagen. met ruimte om te sporten en spe len en uitzichtpunten. Alle be staande groene gebieden in het centrum worden met elkaar ver bonden. Daar wordt ook het water nadrukkelijk bij betrokken. Denk daarbij ook aan de Rosegracht en Herengracht. Er wordt ook aan (historische) woonschepen aan de Beurtvaartkade gedacht. Dan stopt op die plek later ook de trein vanuit Gent. In dit gebied is nog meer plek. In de toekomstvi sie wordt over kansen voor onder wijsinstellingen, hotels, woningen en kantoren gerept. Op de plek van het huidige ABC-complex is een cultuurkwar tier bedacht. Het huidige winkel complex moet daarvoor tegen de vlakte en het nu leegstaande Arse naalgebouw moet er een promi nente rol in krijgen. Het Schel- detheater en de bioscoop zijn nu al in de directe omgeving gevestigd. Een verrijking met meer podia moet het centrum een boost ge ven. Dat hoeven niet per se nieuwe podia te zijn. Zo wordt in het plan gesproken over verplaatsing van De PIT (vanuit de Korte Kerk straat) en Porgy Bess vanuit de Noordstraat. In de ongezellige put op de Axelse dam kun je over een tijd niet meer parkeren. De plek tegenover ap partementencomplex De Kam panje moet wijken voor een groene entree. De door veel Ter- neuzenaren gekoesterde gedachte aan de terugkeer van schepen in de binnenstad is een brug te ver, maar de gemeente stelt voor om iets te doen aan de ratjetoe van kantoren, die in schril contrast staan met bijvoorbeeld de char mante ophaalbrug aan de Rose- gracht. Er wordt gedacht aan de transformatie van de parkeerput en Herengracht tot een parkachtig gebied, als overgang tussen de winkels aan de Kennedylaan en Schuttershof en de entree van de Noordstraat. Parkeren in de binnenstad? Dat doe je in één van de drie parkeer garages aan het Schuttershofplein, Theaterplein of onder de Kolk. En is het daar vol? Dan zet je je wagen op een van de overloopplekken aan de randen van het centrum. In het hart van de stad is de wande laar koning. Wil je met de bus ko men? Dan stap je ergens in het ge bied rond de Beneluxweg en Stati onsweg uit. En als alles meezit? VL WOENSDAG 23 FEBRUARI 2022 Het Terneuzen van de toekomst Raymond de Frel Terneuzen 1. Minder winkels, meer huizen en horeca 2. Park rondom de binnenstad OPINIE Hè, hè. Er ligt een plan voor de toekomst van de binnenstad van Terneuzen. En geen moment te vroeg, want de nood is hoog. De grootste klus die Terneuzen te wachten staat, is het opkrikken van het imago van de stad. - Raymond de Frel UITLOOPGEBIED GROENE "BUITEN" VOOR RUST EN ONTSPANNII KLEINSCHALIGE BEBOUWING HISTORISCHE BINNE TRANSFORMATIE NAAR RINGPARK MET RECREATIEVE RONDE BINNENSTAD G Het gebied rond de Axel- sedam en He rengracht moet meer een parkachtig karakter krij gen. foto ge meente TERNEUZEN 3. Parkeren 4. Cultuurkwartier 5. Rond de Axelsedam G De parkeer- put aan de Axelsedam moet wijken. FOTO RAYMOND DE FREL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52