c 'Grond afkomstig uit Antwerps kanaaldok en schoon' heet het met nadruk Amerikaanse zangvogel trekt veel bekijks 6 Hoe zit het ook alweer met dat plan? De eerste zichtbare stap naar de metamorfose van Perkpolder is gezet: in de haven wordt gebaggerd voor de aanvoer van een miljoen kuub grond. In Perkpolder staat heel wat te ge beuren: er komen onder meer hui zen, een jachthaven en een agra risch natuurlandschap. De eerste stap daarnaartoe is nu zichtbaar: een baggerschip. Om de haven vrij te maken voor de aanvoer van grond, héél veel grond. ,,Het gaat om zo'n vierduizend kuub per dag en het aanvoeren gaat maximaal vijftien maanden duren", vertelt Wim van den Abbeele van project ontwikkelaar Waterzande. Dumper of transportband De grond arriveert medio april en wordt alleen doordeweeks en over dag van de veerhaven naar de wes telijke Perkpolder gebracht, om de plek op te hogen waar in de toe komst een stranddorp komt. Hoe? Daar zijn twee mogelijke scenario's voor, vertelt Van den Abbeele. Het eerste scenario is een ponton, dat rust op palen die in de oever worden geslagen. Vanaf daar wordt er - over de huidige parkeerplaats een dijk naar de westelijke Perkpol der gelegd, waar dumpers over rij den met grond. Eronder kan een tunnel komen voor fietsers en voet gangers, richting Bar Goed. ,,Die zou drie meter breed zijn en ver licht." De tweede optie is een trans portband, vanaf een drijvend pon ton in de veerhaven. Komende tijd wordt besloten welk scenario het beste in de planning past. Gekeurd De grond zelf komt uit Antwerpen. De kaaimuur van kanaaldok B2 aan rechteroever wordt uitgebreid en de grond die bij die werkzaamhe den vrijkomt, gaat naar Perkpolder. De grond is schoon, benadrukt Van den Abbeele. De grond is gekeurd en wordt ook nog steekproefsge wijs gecontroleerd tijdens de aan voer. Druk jaar in Perkpolder Naast het aanvoeren van de grond, gaat er dit jaar nog meer gebeuren in het gebied. Vanaf september wordt Perkpolder klaargemaakt Het gaat om 4000 kuub per dag en het aanvoeren duurt vijftien maanden voor het aanleggen van de nieuwe infrastructuur. Er lopen nog juridi sche procedures rond de bouw van de eerste woningen, maar in sep tember verwacht Van den Abbeele ook een uitspraak van de Raad van State. Van de 40 eerste appartementen zijn er nu 39 verkocht en 12 van de 45 woningen. Waterzande heeft daarom besloten nog eens 18 appar tementen in de verkoop te zetten en daar zijn er inmiddels 6 van weg, ook al is er nog geen bouwaanvraag gedaan. Waterzande heeft verder ook plannen om het oude veerhuis te kopen, dat nu nog eigendom is van de provincie, en het als ver koopkantoor in te richten. ,,Hope- lijk zijn we daar tegen de zomer mee klaar." PROSPERPOLDER Ter hoogte van de Petrusstraat in Prosperpolder is het normaal ge zien erg rustig. Op de grens tussen Nederland en België liggen polder wegen en er staat een aantal boer derijen. Maar sinds een week is het ineens dé plek voor vogelspotters. Auto's reden de afgelopen dagen af en aan, statieven worden uitgela den en het geluid van klikkende ca- mera's klinkt er. De reden: een zanggors. ,,Het is iets unieks", ver telt Alex Wieland, ecoloog en bos wachter bij Het Zeeuwse Land schap. ,,Het is een vogel uit Ame rika, die voor de tweede keer in Ne derland is gezien." Verstekeling De Noord-Amerikaanse zanggors heeft er een flinke reis op zitten, vermoedelijk per schip. ,,Vogels be landen weleens vaker op schepen, als verstekelingen", zegt Wieland. ,,Dat is de theorie, maar de werke lijkheid weet alleen het beestje zelf." Soms voert de bemanning van een schip een vogel bij en een zanggors zou dat makkelijk kunnen overleven, omdat het een zaadeter is. Op en rond de grens De zanggors zingt de hele dag door en valt niet zo op: het bruine vogel tje met strepen is zo groot als een mus. De vogel is vorige week maan dag voor het eerst gespot en ver blijft in het gebied rond de grens. Het ene moment zit hij in België en even later fladdert hij weer naar Nederland. Dat zorgt voor uitda gingen, voor vogelaars die de vogel op Nederlands grondgebied willen toevoegen aan hun lijstje. ,,Som- mige mensen wachten tot de vogel de grens weer oversteekt." - Sophie Stockman WOENSDAG 23 FEBRUARI 2022 VL Miljoen kuub naar Perkpolder Sophie Stockman Perkpolder - Wim van den Abbeele, Waterzande In het masterplan van 2019 be stond Plan Perkpolder aanvan kelijk uit 450 huizen, een jacht haven, hotel, restaurant en een golfbaan. Alleen de golfbaan in de westelijke Perkpolder is vorig jaar geschrapt. Het bleek niet haalbaar om vier miljoen kuub schone grond te vinden, om het terrein op te hogen. Ook was er weinig draagvlak voor. In plaats daarvan moet er daar een stranddorp en natuurlandschap komen met recreatieve mogelijk heden. Daar denkt Grenspark Groot Saeftinghe over mee. Ook komt in het gebied een mul- tifunctioneel gebouw met ho reca, een markthal en andere diensten. Vorig jaar juni rea geerde de Hulster gemeente raad positief op het nieuwe plan, er waren alleen vragen over de verkeersontsluiting en parkeren. Dat is inmiddels rond, er komen ruim duizend parkeerplekken voor bewoners en ruim vijfhon derd voor bezoekers van het ge bied en het strandje. Officieel moet het bestemmingsplan eerst nog worden aangepast. De aanvoer van de grond gebeurt daarom nog conform het origi nele bestemmingsplan. Een Amerikaanse zanger trekt sinds een week heel wat bekijks in de Prosperpolder. De zang gors is er neergestreken en vo gelaars komen in groten getale met camera op het vogeltje af. ,,Er zijn op één dag 250 mensen geweest." Timo Jansen uit Hulst fotografeerde de zanggors ook bij Prosper- polder. FOTO TIMO JANSEN G Wim van den Abbeele van project Waterzande met rechts naast hem het baggerschip dat de vaargeul uitbaggert om de diep stekende sche pen met grond toegang te geven tot de haven. FOTO ANNE HANA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51