l Jumbo verliest rechtszaak: foodcafé in Goese winkel moet gesloten blijven Rechter: Recreatiewoningen in Wissenkerke toegestaan 7 Slechts500kaarten voor2500carnavalsvierders, dat is wel érg weinig Tijdens carnaval heeft Kwadendamme maar één feestlocatie. Met een maximum aantal bezoekers van 500 stelt dat 'Pikpot' voor een probleem: veel inwoners vissen - tot hun teleurstelling - achter het net. In Kwadendamme staan voor vrij dag- en zaterdagavond carnavals bals op het programma in tapperij 's Lands Welvaren. Het is de enige plek in het dorp waar carnavalsfees ten zijn. De coronaregels laten niet meer dan 500 bezoekers toe. En dat is wel erg weinig, merkte de organi serende carnavalsvereniging De Pikpot afgelopen dagen. In 'nor male' jaren komen er immers 2500 mensen op af. Kaarten werden zaterdagmiddag eerst aangeboden in het café, met het idee om dorpsbewoners een streepje voor te geven. Al snel stond er een enorme rij mensen. ,,En een heleboel van hen had ik nog nooit gezien", zegt Pikpot-voorzitter Je roen van Sabben. „Terwijl ik hier in het dorp toch aardig wat mensen ken..." Sociale media bleken hun werk gedaan te hebben: de kaarten gingen voor een groot deel naar mensen van buiten Kwaden- damme. Veel eigen inwoners staan nu met lege handen. Op sociale me dia klinkt daarover teleurstelling en hier en daar ook kritiek. Ontzettend jammer, zegt Van Sabben. ,,We hadden niet verwacht dat het zo zou lopen. Maar het is ook lastig om te bedenken hoe we het anders hadden kunnen doen." Door met toegangstests te werken, hadden er onbeperkt mensen naar binnen gemogen. Maar dat was vol gens Van Sabben 'wel erg veel ge- doe'. ,,Het moet wel te doen zijn. De regels zijn enorm snel versoepeld. Dat is hartstikke mooi. Maar daar door hebben we maar heel kort de tijd gehad om alles te regelen." De Pikpot overlegt nog met de gemeente over een mogelijke uit breiding van de capaciteit. ,,We zouden dan een tweede locatie moeten maken. Maar dan moeten we op héél korte termijn nog alles voor regelen. Vooral beveiligers vinden is een probleem. We doen ons best, maar het is gewoon lastig." Zes feestlocaties Dat is in 's-Heerenhoek anders. Dat dorp heeft maar liefst zes locaties waar tegelijkertijd gefeest wordt en kan dus 3.000 carnavalsvierders kwijt. Alle horecazaken doen mee - sommige kunnen hun zaak split sen en zo twee locaties optuigen. Om de kans op rijen voor de deur zo klein mogelijk te houden, heeft car navalsstichting De Koenkelpot zelf dorpshuis De Jeugdhoeve gehuurd. Ook daar mogen 500 mensen naar binnen. ,,We werken niet met De regels zijn erg snel versoepeld. Daarom hadden we weinig tijd om alles te regelen kaartverkoop", zegt voorzitter Ton Oosthoek. „Beveiligers aan de deur tellen het aantal mensen." Oosthoek noemt carnaval dit jaar 'extra spannend'. „Andere jaren wisten we, uit ervaring, vooraf wel ongeveer waar we aan toe waren en wat we konden verwachten. Maar dit jaar is alles anders. We hebben we geen idee hoeveel mensen er naar ons dorp komen. Maar goed, we verwachten gewoon voor ieder een een plekje te hebben." Kleinschalig carnaval In Lewedorp prijzen ze zich geluk kig dat carnaval daar een stuk klein schaliger is. ,,We hebben niet de massa's bezoekers van 's-Heeren- hoek en Kwadendamme", zegt Wim de Kok, voorzitter van carna valsvereniging De Kraaiepikkers en eigenaar van café De Goede Ver wachting, waar de carnavalsfeesten plaatsvinden. Ook in Lewedorp wordt gewerkt met kaartverkoop, en de evenementen voor vrijdag en zaterdagavond zijn al uitver kocht. Maar teleurgestelde inwo ners van 't Kraaienist zijn er volgens De Kok niet. ,,We hebben donder dag hier in het café kaarten ver kocht voor mensen uit het dorp. Daarna is de rest via internet ge gaan. Wie echt graag wilde, heeft wel zo'n kaart kunnen kopen." Al leen voor het Nakraaiersbal op maandag, met onder meer De Ha venzangers, zijn nog plekken be schikbaar. Het is alweer twee jaar geleden dat de Jumbo Foodmarkt de deuren opende in het voormalige pand van de Agrimarkt aan de Van Hertum- weg in Goes. Binnen het concept Foodmarkt speelt het foodcafé een belangrijke rol. Daar kunnen klan ten een kop koffie drinken of een (vers bereide) maaltijd eten die ze in de winkel hebben aangeschaft. Alleen staat het volledig ingerichte foodcafé in Goes - prominent gele gen aan de voorzijde van de winkel - nu al ruim twee jaar leeg. Binnenstad beschermen De gemeente geeft Jumbo geen toe stemming het horecadeel te ope nen. Horeca past niet in het be stemmingsplan en de gemeente wil geen vrijstelling verlenen. In de ei gen gemeentelijke detailhandelsvi sie staat dat supermarkten geen ex tra activiteiten mogen ontplooien naast hun core business. Op die ma nier wil de gemeente andere win kels en horeca beschermen. Jumbo had wel op zo'n vrijstelling gehoopt en stapte naar de rechter. Die be sliste echter in het voordeel van de gemeente. De rechtbank vindt dat goed is beargumenteerd waarom er geen uitzondering is gemaakt. Bo vendien stelt de rechter vast dat de supermarkt ook zonder het food- café kan worden geëxploiteerd. De kans bestaat dat de Jumbo Foodmarkt naar het Marconigebied (de woonboulevard) verhuist, bij voorbeeld door de kleine Jumbo die daar zit uit te breiden. De gemeente zinspeelde eerder op zo'n verhui zing. In het Marconigebied is wel licht wél ruimte voor horeca. - Rob Paardekam De Vlasschure mag in Wissenkerke elf recreatiewoningen bouwen, én een nieuw receptie- en ontspannings gebouw. De Raad van State wees maandag een schorsingsverzoek af van twee bewoners van de Dorpsdijk en Tuindorp. Zij zien uitbreiding van De Vlasschure niet zitten en wilden met hun verzoek voorkomen dat eigenaresse Ma rijke Vrolijk een om gevingsvergunning aanvraagt. Het grootste be zwaar van de tegen standers is de afwik keling van het verkeer over de Dorpsdijk. Een van hen pleitte ervoor de auto's over de Keihoogteweg te sturen. Dat vindt de RvS geen goed idee. De Dorpsdijk is een veilige ontsluiting, zegt de rechter. De gemeente overtuigde de RvS ervan dat de beschermde mussen op het terrein in een gebouw zitten dat niet wordt gesloopt. Ook het argument af dat er geen behoefte is aan nieuwe recreatie woningen in het luxe segment werd afge wezen. BE WOENSDAG 23 FEBRUARI 2022 Teleurstelling in 'Pikpot' Martijn de Koning Kwadendamme - Jeroen van Sabben, De Pikpot Carnaval in Kwadendamme, twee jaar geleden, trok zo'n 2500 mensen. Dit jaar is plaats voor 500 bezoekers. archieffoto marcelle davidse GOES Het foodcafé van de Jumbo Foodmarkt in Goes blijft leeg staan. De supermarktketen ver loor een rechtszaak die ze aan spande tegen de gemeente. WISSENKERKE - Adri Klinkenberg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50