JONG IN SLUISKIL Sigarenkistjes van en voor museum 9 Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten hen op deze plek aan het woord. Vandaag: Dewi Masius (16) uit Sluiskil. Ik heb alleen in Nederland op school gezeten toen ik nog klein was, daar weet ik niet veel meer van. Toch kan ik wel zeggen dat het grote verschil is dat de leerlin gen in België veel rustiger zijn en meer respect hebben voor de lera ren. Er wordt minder snel een grote mond opgezet dan in Neder land. Ook de inhoud is wel anders dan in Nederland. Ik doe de rich ting Humane wetenschappen, dan ga je bijvoorbeeld de kant op van psychologie. Eerlijk gezegd nog helemaal niet. Misschien dat het de komende ja ren komt, maar ik heb er nu nog geen idee over. Of ik later nog in Zeeuws-Vlaanderen woon? Vind ik ook lastig, maar ik zeg zeker niet gelijk nee. Ik mis hier soms wel wat dingen, maar heb het wel goed naar mijn zin. Wat ik en mijn vrienden het meeste missen is een soos of iets dergelijks bij ons op het dorp. We spreken vaak met een groepje vrienden af. We hebben geen zin om met zijn allen bij iemand thuis te gaan zitten. We hadden ver- Gent schillende plekjes waar we samen kwamen, maar daar mocht je dan weer niet samenkomen. Er is wel een parkje in Sluiskil, maar daar heb je niet eens een lantaarnpaal. In de winter en met slecht weer kunnen we dus bijna geen kant op. Het zou daarom heel fijn zijn als er een plek voor de oudere jeugd op het dorp zou komen. Ik heb geluk dat ik iedere dag met mijn moeder mee kan rijden naar school. Was dat niet zo, dan was het zeker een probleem geweest qua busverbindingen. Ik zou meerdere keren moeten overstap pen en heel erg lang onderweg zijn. Het zou ook leuk zijn als er een verbinding tussen Terneuzen en Gent zou zijn, die regelmatig gaat. Bijvoorbeeld om eens een keer te gaan winkelen ofzo. Deze is er een tijdje geweest, maar met corona is het allemaal weer min der geworden. Zo kun je het zeggen ja. Er is niet veel te doen in Sluiskil, maar dat is op zo veel plekken zo. Het zou ge woon echt helpen als er wat meer voorzieningen speciaal voor de groep van 16 tot 18 jaar zouden ko men. Voor de kleinste jeugd wordt er genoeg georganiseerd, daarbo ven minder. Als we onze eigen plek zouden hebben, is dat voor ie dereen echt een verbetering. Stoppen met roken is altijd een goed idee? Vaak wel, maar er zijn uitzonderingen. Neem het verhaal van kunstenares Nanky de Vreeze. De basis van haar kunst zijn sigarenkistjes. Jarenlang had ze een vaste leve rancier die haar voorzag van siga renkistjes na de inhoud opgerookt te hebben. Tot hij stopte met ro ken, en Nanky de basis van haar kunstwerken hiermee in rook zag opgaan. Vriendin Ellen Gerritse, kunstenares in Middelburg, schoot te hulp. ,,Ik plaatste een oproepje in Lezers helpen lezers, maar kop pelde er wel een tegenprestatie aan. Voorwaarde was dat Nanky vriend van het Zeeuws Museum Lezers helpen lezers zou worden. Vrienden van het Zeeuws Museum zijn donateur en ambassadeur van deze geweldige plek. Ik vind dat er te weinig aan dacht is voor dit museum; dat gaat me echt aan het hart. Ze weten er met beperkte ruimte iedere keer weer prachtige exposities te ma ken. Meer Zeeuwen zouden dit moeten ontdekken. Ik heb me voorgenomen iedere gelegenheid aan te grijpen om het museum te steunen. Gelukkig stemde Nanky met mijn verzoek in." Onverwachte reactie Een reactie op de oproep van Ellen volgde al snel. En nog eentje, uit even onverwachte als toepasselijke richting. „Uitgerekend een van de rondleidsters bij het Zeeuws Mu seum had sigarenkistjes in de aan bieding, hoe grappig is dat? Ze wist niet dat mijn oproep indirect iets met het Zeeuws Museum te maken had, dus dat is echt toeval lig. En, het had resultaat. Nanky komt over een paar maanden met een hoop nieuw werk naar mijn galerie in Middelburg." - Bas Dingenouts GO WOENSDAG 23 FEBRUARI 2022 'Het zou fijn zijn als Sluiskil een plek voor de oudere jeugd krijgt' Bas Dingenouts Sluiskil Ik begrijp dat je in België op school zit, is het daar heel anders dan in Nederland? Heb je al een beetje een idee welke kant je op wilt gaan qua studie? Je zegt dat je soms dingen mist in Zeeuws-Vlaanderen, heb je daar voorbeelden van? Dewi Masius Sluiskil Geboren: 28-10-2005 Woont met: haar moeder in Sluiskil School: vierde jaar Humane wetenschappen op middel bare school in de buurt van Hobby's: met vrienden af spreken Bijbaantje: Nee Verliefd: Relatie met Thijs Het openbaar vervoer is wellicht ook een verbeterpunt in jouw ge val? Dewi Masius (r) met goede vriendin Patricia Hunefeld (17) langs het kanaal in Sluiskil. Dewi kwam on geveer een jaar geleden weer in Sluiskil wonen en Patricia woont er nu bijna drie jaar. foto anne hana Kortom, Zeeuws-Vlaanderen is leuk om te wonen, maar het mag voor de jeugd wel wat beter? Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal achter deze op roepjes? Vandaag: Ellen Gerritse uit Middelburg hielp haar vriendin Nanky de Vreeze aan sigarenkist jes om kunst van te maken. Maar daar wilde ze wel iets voor terug. Ellen Gerritse uit Middelburg regelde sigarenkistjes voor haar vriendin Nanky de Vreeze. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 41