Gijzeling bij Apple Store Amsterdam 3 RUSLAND CONFLICT OEKRAÏNE De dag nadat Rusland de separatistische gebieden in Oost-Oekraïne heeft erkend, lijkt escalatie van de oorlog een stap dichterbij gekomen. Zelfbeheersing is nu het toverwoord in Kiev. Vrolijkheid kenmerkte Anton Sidorov, ge trouwd en vader van drie meisjes van 10, 6 en 1. Maar de blijmoe digheid van de kapitein in het Oe kraïense leger zullen zijn naasten node moeten missen. Vorige week kwam hij om het leven bij be schietingen in de Donbas, het oos ten van Oekraïne. Het is de dag nadat de Russische president Vladimir Poetin de pro-Russische 'volksrepublie ken' Donetsk en Loehansk heeft erkend. Kiev is zonovergoten. Maar voor het ministerie van De fensie staan mensen met strakke gezichten voor zich uit te kij ken. Ze nemen afscheid van Sidorov, wiens kist onder toeziend oog van onder anderen minister van Defensie Oleksi Reznikov op een baar wordt gezet. Voor het mi nisterie staan Sidorovs wapen broeders in camouflage opgesteld. Ze beseffen dat ook zij daar had den kunnen liggen. Het is alsof vandaag met Sidorov het gevoel van veiligheid van de Oekraïners wordt begraven. De felle, revanchistische en bij tijd en wijlen ronduit agressieve toe spraak van Poetin tot de Russen over Oekraïne, heeft de 'duisternis van onzekerheid doen invallen', zegt Reznikov. Poetin liet er in zijn ruim één uur durende rede maan dag geen onduidelijkheid over be staan, dat voor hem Oekraïne geen onafhankelijk bestaansrecht heeft. Het hoort bij Rusland. Punt. Oek- raïners vrezen dat hij niet zal stop pen voordat Oekraïne weer buigt voor Moskou. Een vrees die gisteren werd ver sterkt, doordat de Federatieraad, de Russische Eerste Kamer, Poe- tin officieel toestemming gaf troe pen in het buitenland in te zetten. De Verchovna Rada, de Oe kraïense Tweede Kamer, ver klaarde gisteren dat het Rusland nu officieel ziet als een bezettings macht. ,,Oekraïne verwacht bin nen 48 uur het verschijnen van Russische troepen in de Donbas op de contactlijn'', zegt militair adviseur Dmytro Gromakov. Hij schat in, dat na alle ontwikkelin gen van de laatste dagen, militaire botsingen tussen de Oekraïense en Russische strijdkrachten 'zeer waarschijnlijk' zijn. ,,Misschien zullen we ons donderdag al in oor log bevinden met Rusland.'' ,,Ze willen mijn land verdrinken in bloed, dat is duidelijk'', zegt journaliste Anja (62). ,,Het uiteen vallen van ons land?!'' citeert ze Poetin verontwaardigd. ,,Wiens land eigenlijk? Rusland, dat alle nationaliteiten russificeerde, op die manier een grijze massa creërend die we Sovjetvolk noe men?'' Anja is witheet. Voor het centrale treinstation van Kiev staat Oleksi Proskoerin (24) geel-blauwe lintjes, de kleu ren van de Oekraïense vlag, uit te delen. Je mag ervoor betalen, maar het hoeft niet. Hij heeft met afgrij zen gekeken naar de toespraak van Poetin. ,,Het is ons land, waar be moeit hij zich mee?'' zegt de aspi rant-promovendus. ,,Het wordt tijd dat onze westerse partners ons nu echt gaan bijstaan. Alleen red den we het niet.'' In Kramatorsk, vlak bij de de marcatielijn in de Donbas, is aal moezenier Vasilj Ivanjoe nuchter. ,,Ik zag een zieke man", ant woordt hij telefonisch op de vraag wat hij dacht toen Poetin zijn toespraak hield. ,,Iemand die nog beïnvloedbaar is, zegt zulke dingen niet. Een groot gebrek aan historische kennis'', zegt hij. ,,We konden dit allang zien aan komen. We zijn door bittere erva ringen met Rusland opgehouden vooruit te kijken. Maar we blijven gewoon doorwerken.'' Dat Krama- torsk vlak bij het front ligt, maakt de inwoners na de woorden van Poetin niet ongeruster, zegt Ivan- joe. ,,De oorlog is in de afgelopen acht jaar niet gestopt. Er vallen nog altijd doden, we krijgen hier voortdurend gewonden binnen. Huizen zijn verwoest.'' Misschien juist daardoor is in Kramatorsk geen paniek uitgebro ken, nu Rusland de opstandige re gio's heeft erkend, vertelt Ivanjoe. ,,Er wordt hier ook niet geham sterd, of extra getankt of gepind. Alles is normaal.'' Maar dat bete kent niet dat Ivanjoe er gerust op is. ,,U heeft Poetin gehoord: Rus land houdt het niet bij Oekraïne. Het gaat voor de Baltische landen, Polen en zelfs Duitsland. Poetin wil de Sovjet-Unie herstellen.'' Tientallen mensen zijn gisteravond ontkomen uit de Apple Store op het Amsterdamse Leidseplein terwijl in de winkel een gijzelnemer een gijzelaar onder schot hield. Toen deze krant naar de drukker ging was de gijzeling nog aan de gang. Een groot deel van het plein en de omgeving in hartje centrum werd afgezet. Volgens een ooggetuige lie pen de overvallers gisteravond even na half 6 de winkel uit. Toen zij de politie zagen, greep een van hen onder bedreiging van een vuurwa pen de gijzelaar. Het is onbekend of het om een werknemer of klant gaat. Getuigen zeggen dat er is ge schoten. ,,Ik moest rennen voor mijn le ven'', zei een omstander tegen tele visiezender AT5. ,,Ik stond op het ze brapad tegenover de Apple Store. Daar liep een medewerker in paniek naar buiten met een portofoon 'overval' roepend. Op dat moment viel het kwartj e nog niet en wilde ik het zebrapad oversteken tegenover de ingang van de Apple Store. Maar toen hoorde ik pistoolschoten bin nen.'' Meerdere bronnen meldden Het Parool dat medewerkers en klanten zich verschansten in een afgesloten ruimte boven de winkel. Tegen half negen bevestigde de po litie dat 'tientallen' mensen uit het pand waren vrijgelaten. Hoeveel mensen er toen nog in de winkel waren, werd niet duidelijk. De politie was massaal aanwezig en probeerde met specialistische eenheden 'de situatie onder con trole te krijgen'. Een groot gebied in de nabije omgeving van het Leidse- plein werd afgezet. Ook hulpdien- C Uit voorzorg werd het nabijgelegen debatcentrum De Balie ontruimd sten zoals ambulances, brandweer en marechaussee waren vertegen woordigd. De inzet van hulpdien sten rondom het incident werd gis teravond steeds groter. Uit voorzorg kwam ook de Explosieven Oprui mingsdienst Defensie (EOD) en ar riveerde het leger met een zoge noemde bearcat, een massief leger voertuig. Debatcentrum De Balie werd ontruimd en de bioscoopvoorstel lingen van het nabijgelegen Pathé afgelast. Op sociale media werden beelden gedeeld van een man met een vuurwapen die voor de glazen deur een andere man vasthoudt en onder schot houdt. GO WOENSDAG 23 FEBRUARI 2022 'Ze willen mijn land verdrinken in bloed' Een herdenkingsdienst in Kiev voor de omgekomen officier Anton Sidorov. Hij sneuvelde bij beschietingen in de Donbas. foto epa Joost Bosman Kiev Saskia van Westhreenen Amsterdam G De politie is met specialisti sche eenheden uit gerukt. In het pand van de Apple Store aan het Leidse Plein in Amster dam wordt bij de deur een gijzelaar onder schot ge houden. foto's anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3