c Water op de scheepshuid hoogaars voorkomt uitdroging Amerikaanse zangvogel trekt veel bekijks 6 De Tholen 49 en de Windroos hebben hun winterverblijf in Vlissingen verlaten. De ene is klaar om uit te varen, de Windroos blijft de hele zomer figuurlijk onder zeil. De hengst TH 49 (De Drie Gebroe ders) en hoogaars Windroos ver trokken uit de loods aan de Jachtha venweg in de Vlissingse Binnenha ven om plaats te maken voor de hoogaarzen Alcyon en Jetty. De Jetty is een particuliere hoogaars van Oceanwide-topman Van Ges- sel. De Alcyon hoort tot het varend erfgoed dat Stichting Behoud Hoogaars (SBH) bezit. Jacht- hoogaars Alcyon en hoogaars YE 36 (Andries Jacob, waar meer onder houdswerk aan is dan eerder werd gehoopt) moeten voor april vaar klaar zijn. Op 1 april gaat het vaarseizoen van SBH weer van start. Naast de hoogaars Andries Jacob, jacht- hoogaars Alcyon, hengst Drie Ge broeders en steekhengst Boreas wil de stichting ook hoogaars Wind roos graag inzetten voor vaartoch ten op het Veerse Meer en omge ving. Maar voor het 96 jaar oude schip voor feesten, partijen en korte tripjes geschikt is, moet er nog heel veel gebeuren, meldt projectleider Bert Beerman. Houtrot spanten De Stichting Behoud Hoogaars wist toen zij de Windroos kreeg van haar voormalige eigenaar dat er flink wat onderhoud aan dek en scheepswand moest gebeuren. Dat er onder de te herstellen scheepshuid een groot aantal span ten is aangetast door houtrot viel nog wel tegen. ,,Het kost zo'n 3 tot 3,5 ton om de Windroos weer tip top in orde te krijgen. Van dat be drag is de eerste vijftig mille bin nen. We zijn nu druk bezig om or ganisaties en fondsen aan te schrij ven om ons met een bijdrage te be denken." SBH krijgt jaarlijks een beschei den subsidie van de provincie en genereert inkomsten uit commer ciële vaartochten in het zomersei zoen. Enkele andere (Europese) subsidiemogelijkheden vielen af, waardoor het minder makkelijk is geworden genoeg geld voor seri euze restauraties binnen te halen. ,,De afgelopen twee jaar waren de mogelijkheden om uit te varen zeer beperkt, dus de bodem van onze schatkist is bijna bereikt. We moe ten echt de boer op om geld voor restauratie van de Windroos te vin den." Ander uiterlijk Maar de Windroos opgeven, doen bestuur en vrijwilligers niet. Bert Beerman: ,,Het schip wordt in 2026 honderd jaar. Het is bovendien de enige hoogaars die in België is ge bouwd. Een werfin Gent kreeg vo rige eeuw de opdracht een hoogaars te bouwen, die sneller was dan de De Windroos is de enige in België gebouwde hoogaars, sneller dan alle voorgangers Jetty. Om aan die opdracht te vol doen, kreeg de Windroos een heel ander uiterlijk: smaller en ranker dan andere hoogaarzen." Sneller door ballast Die vorm helpt natuurlijk al, maar dat de Windroos een kwart minder weegt (twaalf in plaats van zestien ton) is nog belangrijker. ,,Die vier ton die het schip minder weegt, werd als ballast aan boord gebracht. Het schip ligt daardoor veel stabie ler en klieft door het water." Voor de enige buiten de Zeeuwse Delta gebouwde hoogaars wil SBH zich wel bijzondere inspanningen ge troosten, wil Beerman maar zeg gen. Hoewel het dus nog een paar jaar duurt voor de Windroos klaar is voor commerciële klussen, vaart het schip wel jaarlijks heen en weer tussen Vlissingen en Veere. ,,We hebben de ruimte in de loods nu nodig voor onderhoud van andere schepen en in de zomer geven we eigenaren van andere vaartuigen de kans hun bezit op te knappen. Het is voor de Windroos ook goed om niet te lang uit het water te zijn, omdat de scheepswand anders te veel uitdroogt. Het is dus prima als de hoogaars tussen ander varend erfgoed bij de Veerse sluizen ligt." Ook al is duidelijk dat de Windroos de komende jaren alleen figuurlijk onder zeil gaat, bevestigt Beerman. PROSPERPOLDER Ter hoogte van de Petrusstraat in Prosperpolder is het normaal ge zien erg rustig. Op de grens tussen Nederland en België liggen polder wegen en er staat een aantal boer derijen. Maar sinds een week is het ineens dé plek voor vogelspotters. Auto's reden de afgelopen dagen af en aan, statieven worden uitgela den en het geluid van klikkende ca- mera's klinkt er. De reden: een zanggors. ,,Het is iets unieks", ver telt Alex Wieland, ecoloog en bos wachter bij Het Zeeuwse Land schap. ,,Het is een vogel uit Ame rika, die voor de tweede keer in Ne derland is gezien." Verstekeling De Noord-Amerikaanse zanggors heeft er een flinke reis op zitten, vermoedelijk per schip. „Vogels be landen weleens vaker op schepen, als verstekelingen", zegt Wieland. ,,Dat is de theorie, maar de werke lijkheid weet alleen het beestje zelf." Soms voert de bemanning van een schip een vogel bij en een zanggors zou dat makkelijk kunnen overleven, omdat het een zaadeter is. Op en rond de grens De zanggors zingt de hele dag door en valt niet zo op: het bruine vogel tje met strepen is zo groot als een mus. De vogel is vorige week maan dag voor het eerst gespot en ver blijft in het gebied rond de grens. Het ene moment zit hij in België en even later fladdert hij weer naar Nederland. Dat zorgt voor uitda gingen, voor vogelaars die de vogel op Nederlands grondgebied willen toevoegen aan hun lijstje. ,,Som- mige mensen wachten tot de vogel de grens weer oversteekt." - Sophie Stockman WOENSDAG 23 FEBRUARI 2022 WA Windroos overzomert in 't water Jachthoogaars Alcyon (in de takels) en hoogaars Jetty (rechts) gaan de omgekeerde weg van Tholen 49 (links) en Windroos. De eerste twee worden uit het water getakeld om in de loods van SBH een onderhoudsbeurt te krijgen. foto dirkjan gjeltema René Hoonhorst Vlissingen - Bert Beerman Een Amerikaanse zanger trekt sinds een week heel wat bekijks in de Prosperpolder. De zang gors is er neergestreken en vo gelaars komen in groten getale met camera op het vogeltje af. ,,Er zijn op één dag 250 mensen geweest." Timo Jansen uit Hulst fotografeerde de zanggors ook bij Prosper polder. FOTO TIMO JANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38