'Maak einde aan dat maximum van 25 kampeerplekken' 4 De belastingaanslag van de gemeente, die in deze periode in de bus valt, is dit jaar voor veel huiseigenaren schrikken. De WOZ-waarde stijgt harder dan ooit. OORZAAK: HUIZENPRIJZEN EN ANDERE WAARDERING WONINGEN 'Ze hebben verschrikkelijk met de natte vinger gewerkt' Betsy van de Ree wist niet wat ze zag. De gemeente taxeerde vorig jaar haar (tweede) woning in Oost- kapelle nog op 311.000 euro. Nu is dat in één klap opgelopen naar 348.000 euro. Een stijging van twaalfprocent dus. ,,Zo'n forse ver hoging heb ik nog nooit gehad!", zegt ze verbaasd. ,,Er zit een oud keukenblokj e in mijn huis en de wc en douche zijn erg gedateerd. Dan vind ik dit wel een erg hoog bedrag. Ik ga dus zeker bezwaar maken." Het kan erger. Huishoudens op Walcheren en Schouwen-Duive- land, die de aanslag al hebben ont vangen, melden stijgingen die op lopen tot twintig procent. In de rest van Zeeland, waar de gemeenten samenwerken binnen Sabewa, is het nog even afwachten. Daar val len de brieven vanaf deze week in de (digitale) bus. De WOZ-waarde is belangrijk voor onder meer de onroerende- zaakbelasting (ozb) van de ge meente en een deel van de water schapsheffing. Hoe hoger de waarde, hoe meer huishoudens be talen. In de meeste Zeeuwse gemeenten ligt dat rond de negen procent, zo blijkt uit cijfers van de Waarde ringskamer. Uitschieters zijn Sluis (met 12,3 procent) en Noord-Beve land (elf procent). Alleen in Rei- merswaal blijft de stijging nog enigszins beperkt (5,5 procent). Niet altijd. Gemeenten houden al rekening met een stijging van de WOZ-waarde. In veel gevallen ver- lagen zij het ozb-tarief. „Mensen moeten zich niet blindstaren op die WOZ-waarde", zegt Jon Hersel- man, voorzitter van Sabewa. ,,Als ze alleen daarnaar kijken, zullen som migen zeker schrikken, terwijl het onder de streep best mee kan val len." Toch zit er een addertje onder het gras. De WOZ-waarden gaan meer omhoog dan de meeste gemeenten hadden ingecalculeerd. Vooral in Borsele, Goes en Sluis is het verschil groot. Daar betalen inwoners dus gemiddeld meer dan verwacht. In Reimerswaal, Schouwen-Duive- land en Veere pakt de WOZ juist wat gunstiger uit. Dat heeft vooral te maken met de snel stijgende huizenprijzen en de overspannen woningmarkt. Maar dit jaar speelt er nog iets anders mee. Gemeenten moeten voortaan een andere rekenmethode hante- Sinds jaar en dag mogen kampeerboeren in Zeeland niet meer dan 25 kampeerplaatsen hebben. Stop die betutteling, zegt de branchevereniging VeKaBo. Kamperen bij de boer is kleinscha lig en Zeeland wil dat zo houden. Er rust een taboe op meer dan 25 plek ken bij de kampeerboer. De bedoe ling is dat die regel ook wordt opge nomen in de nieuwe omgevings verordening. VeKaBo Nederland (voorheen de Vereniging van Kam peerboeren, nu In het Groen) maakt daar bezwaar tegen. Haal het slot eraf en maak maatwerk moge- lijk per locatie, betoogt bestuurslid Joos van Hees. Betuttelend ,,We pleiten niet voor 40 plaatsen op alle boerencampings", legt Van Hees uit. ,,Drie van de vier onder nemers vinden vijftien plaatsen prima. En degenen die nu 25 plek ken hebben willen heus niet alle maal uitbreiden. Daar zijn flinke in vesteringen voor nodig. We zeggen alleen: maak de kaders niet te krap. Zo betuttelend als in Zeeland zijn ze nergens in den lande." De provincie ziet graag dat er een kwaliteitsslag wordt gemaakt in de toeristische sector. Bedrijven moe ten ook duurzamer worden. Met een bovengrens van 25 plekken, dreigt het tegendeel. 'Het gevolg zal zijn, dat de kwaliteit van de huidige kleine campings zienderogen ach teruit gaat de komende jaren', schrijft de VeKaBo in een brief aan Om hoge kwaliteit te leveren en duurzaamheid red je het plat gezegd niet met die 25 plekken de Staten. 'Met als gevolg verloede ring van locaties en te weinig sprei ding van toeristische drukte over geheel Zeeland.' In veel gevallen zijn investerin gen in kwaliteit en duurzaamheid lonender bij meer dan 25 plekken, blijkt uit een berekening die VeKaBo heeft gevoegd bij de brief aan de Staten. ,,Groei is geen doel op zich", verklaart Van Hees. ,,Om hoge kwaliteit te leveren en duur zaamheid red je het plat gezegd niet met die 25 plekken. Wil je dat soort slagen maken dan heb je ruimte no dig en wat maatwerk. Dit speelt vaak bij de opvolging van een boe renbedrijf. De opbrengst van de landbouw is vaak niet meer vol- doende. De een begint er een zorg boerderij bij, de ander een bed breakfast, en een derde wil de cam ping moderniseren. Zo hou je het platteland vitaal." Andere provincies geven ge meenten meer vrijheid om met on dernemers te onderhandelen. Dat zou Zeeland ook moeten doen, vindt Van Hees. ,,De kust is iets heel anders dan Zeeuws-Vlaanderen of Tholen. Daar past een eigen visie bij en een eigen toetsing." Zijn hoop is gevestigd op een onderzoek dat de provincie laat uitvoeren door ZKA, adviesbureau voor de vrijetijdseco- nomie. De uitkomsten daarvan worden uiterlijk in april verwacht. - Ernst Jan Rozendaal WOENSDAG 23 FEBRUARI 2022 GO WOZ-waarde stijgt harder Aan de boulevard in Vlissin- gen bezit een stel twee ap partementen, vier deuren van elkaar verwijderd. ,,We heb ben veel ruimte nodig", ver klaart de eigenaar, die ano niem wil blijven. De apparte menten zijn identiek. Tot nu toe was de WOZ-waarde van beide ook nagenoeg gelijk. „Maar nu is ineens het ene appartement vier procent omhoog gegaan en het an dere dertien procent. Dat kan niet. Ze hebben dus ver schrikkelijk met de natte vin ger gewerkt." Uit het taxatie rapport blijkt dat het 'duur dere' appartement onder meer is vergeleken met drie appartementen in een ander gebouw. ,,Dan komen ze tot een hoger bedrag. Er klopt duidelijk iets niet." Hij heeft inmiddels protest aangetekend. „Maar of het zin heeft, weet ik niet." Rolf Bosboom Vlissingen Hoeveel stijgt WOZ-waarde? Betaal je dan meer? Dat de WOZ-waarde zo sterk stijgt, heeft vooral te maken met de snel stijgende huizenprijzen en de overspannen woning markt. illustratie anp Hoe komt het? MIDDELBURG - Joos van Hees, VeKaBo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 36