Slaapkamer Yessin (10) stond helemaal blank Zonnepaneel kapot? ZLM vergoedt de gevolgschade 3 was het nu uniek dat het er drie in korte tijd waren. In 1990 was de storm trouwens nog gekker. Toen vlogen de schuurdeuren van mijn overbuurman over het dak en land den ze tweehonderd meter ver derop. Hij raakte ook zijn voorgevel nog kwijt." Drukte niet voorbij De IJzendijkenaar verwacht dat de drukte nog wel even aanhoudt. ,,Nu zijn de daken provisorisch hersteld. Straks komen de aannemers, zij moeten de daken écht gaan dicht- leggen. Dat is het echte werk. Dit gaat nog maanden duren." En dat terwijl er vanwege woningbouw al een groot tekort aan dakpannen was. ,,Veel nieuwe dakpannen wa ren pas in juni leverbaar, sommige zelfs pas in februari volgend jaar. De vraag gaat na de stormen echt niet kleiner worden." Wijffels' dakpannen komen overal vandaan. Vaak haalt hij par- tijen zelf op met de vrachtwagen. ,,En dan moet je maar zien of je ze kwijt raakt. De prijs ligt tussen de 50 cent en 10 euro. Dat ligt aan het type en of ik er makkelijk aan kan komen." De laatste dagen is het in ieder geval geen probleem de pan nen te verkopen. „Partijen die ik al jaren heb staan, zijn nu blijkbaar ook nodig." Wijffels kijkt eens om zich heen. ,,Ik dacht dat ik veel voorraad had, maar er is al veel weg." Op zijn eigen bed slapen, is er even niet bij. Door de storm heeft Yessin Belhadji (10) uit Zierikzee sinds zaterdag lekkage op zijn slaapkamer. Maandagmiddag is de boel in huize Belhadji/De Boer nog steeds niet gefikst. ,,Ik heb vanmorgen gebeld, maar ze hebben het enorm druk. Hopelijk komt er morgen iemand langs, want dit is wel vervelend." Vrijdag waaide een serie pannen van het dak van de woning van het Zierik- zeese gezin aan de Wielingen straat. Zaterdag ontdekte Yessin dat zijn slaapkamer blank stond. Op een matrasje ,,Het laminaat leek wel een zwem bad. We hebben het drooggemaakt en teiltjes, handdoeken, bakjes en pannen neergezet", vertelt Raisa. ,,En mijn zoon heeft gelijk zijn playstation en televisie veilig ge steld. Hij slaapt nu bij mij op een matrasje tot het is gerepareerd." Vrijdag maakte ze melding van de weggewaaide dakpannen bij Zeeuwland. Zaterdagavond deed ze dat ook van de lekkage, waarna er gelijk een aannemer langs kwam. ,,Maar die kon van binnen uit niks doen, wat wel weer lo gisch is. Maar je hoopt natuurlijk dat niet alles kapot gaat." Maan- dagochtend waagde ze opnieuw een belletje met de vraag of er snel iemand langs kon komen. ,,Maar dat gaat niet lukken. Ze hebben het enorm druk." Aannemers paraat Klopt, bevestigt Marco van der Wel van Zeeuwland. De woning corporatie heeft voor dit soort si tuaties 7 dagen in de week 24 uur per dag aannemers paraat staan voor de huurders van haar 6000 woningen. Geprobeerd wordt schade zo snel mogelijk te herstel len en daarmee ook vervolgschade zo veel mogelijk te beperken. ,,Maar als het zó gaat stormen, ge beurt er heel veel tegelijkertijd." Behalve drukte speelt veiligheid een rol. ,,We willen niet dat aanne mers levensgevaarlijke toeren gaan uithalen. Hoe vervelend dit na tuurlijk ook voor deze mevrouw is. Want dat staat zonder meer voorop." Zwart en rood Raisa heeft wel begrip voor de gang van zaken. ,,Het was ook echt gevaarlijk. Ik begrijp dat niemand z'n leven gaat riskeren voor een lekkage. Maar ik hoop wel dat er nu snel iets gebeurt." Van slag is ze niet (meer). ,,Ik laat het maar een beetje op me afkomen." Voor Yes sin pakt het nog goed uit ook. ,,We gaan zijn kamer straks een andere kleur verven. We maken er maar iets leuks van. Hij wil graag zwart en rood." hun huis in Niet eerder raakten in een stormperiode zo veel zonnepanelen beschadigd, zegt verzekeraar ZLM. Wat vergoeden de verzekeraars? Woordvoerder Hubèr Rentmeester van ZLM geeft antwoord. ,,Auto's waar panelen op zijn ge waaid, afgewaaide of losliggende zonnepanelen, zonnepanelen die geraakt zijn door dakpannen of andere harde voorwerpen. Het gaat tot nu toe om negentien mel dingen van schade door of aan zonnepanelen. Veel meer dan tij dens de laatste vergelijkbare storm, vier jaar geleden. Er zijn de laatste jaren veel zonnepanelen bijgekomen, dat speelt mee. De verzekerbaarheid van zonne panelen valt onder een bredere discussie over vergoedingen voor duurzaamheidsmaatregelen. Het gaat dan ook over groene wonin gen waar waterstof wordt gebruikt en opslag van groene stroom in ac- cu's, om maar wat voorbeelden te noemen. Sommige zaken die het gevolg zijn van de energietransitie zijn nog onduidelijk. Dat blijkt nu ook bij deze storm. Je zoekt naar de balans tussen afdekken van ri sico's en het betaalbaar houden van de verzekeringspremie. Het gaat tot nu toe om 19 meldingen van schade door of aan zonnepanelen Bij ZLM valt dat - zolang het rede lijk is - onder gevolgschade. Daar over gaan we dan in gesprek. Als primaire waterkeringen zoals zeedijken het begeven en Zeeland overstroomt, is er nu vanuit de verzekeraars geen dekking voor de schade. Dan moet de overheid de Wet Tegemoetkoming Schade bij Rampen van toepassing verklaren. Het Verbond van Verzekeraars be kijkt nu met de overheid of er ook een verzekeringsoplossing is. Voor secondaire wateren zoals rivieren en kanalen is die er per 1 mei wel. Het is de vraag of een dekking voor primaire waterkeringen ook betaalbaar is. De premie gaat im mers omhoog en mensen in Dren the zullen nooit met een dijkdoor braak geconfronteerd worden. - Ondine van der Vleuten PC WOENSDAG 23 FEBRUARI 2022 klanten erbij' Esme Soesman Zierikzee FOTO ANNE HANA G Raisa de Boer met haar zoons Yessin (rechts) en Na- dim (midden) bij de dakpan nen die van Zierikzee zijn gewaaid. FOTO KATJA VAN NOORT G Wim Wijffels runt een dakpan- handel in IJzen- dijke. Hij heeft zijn voorraden dakpannen be hoorlijk zien slin ken in de afgelo pen dagen. Drie officiële stormen achter el kaar, zes stormdagen op een rij. Wat zijn de gevolgen, als we het over zonnepanelen hebben? Dit is een bijzondere situatie. Is hierover met andere verzekeraars contact? Zonnepanelen vallen onder de opstalverzekering. Die geldt al leen voor zaken die vast aan het huis zitten. Stel dat je panelen los op het platte dak staan? Dat maakt bij ons niet uit. Als de panelen maar volgens de instruc tie gemonteerd zijn. Wat als ik extra stroom moet ko- - Hubèr Rentmeester, ZLM pen, omdat ik mijn zonnepanelen niet kan gebruiken? Nu is het de wind. Wat als er een dijk doorbreekt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35