Herrie is voorbij; nu moet het gat in het dak nog dicht Zeevogels verzwakt door stormen: 'Mevrouw, er zit hier een pinguïn' L 2 Wim Wijffels heeft enkele voorraden dakpannen al jaren staan. Er was weinig vraag naar, 'maar zelfs die zijn nu blijkbaar nodig'. Bij zijn dakpanhandel loopt het sinds het weekend storm. "k De stormen Eunice en Franklin hebben ook in Vlissingen flink huis gehouden. In het dak van het huis van Bri gitte en Barend de Lange zit nu dan ook een groot gat. Tiental len dakpannen zijn van hun plek geblazen. ,,Het grootste gat is ter hoogte van de zolder", vertelt Brigitte. Waterschade ,,Daar sijpelde het re genwater langs de hou ten balken naar binnen. Uiteindelijk zocht het zijn weg naar de tweede verdieping, naar de dakkapel. Daar konden we het opvangen in bakjes en met doeken. Op de zolder, hebben we straalkacheltjes en een ontvochtiger gezet, zodat er zo min moge lijk water naar beneden stroomde." Hoe groot de water schade is, valt nog niet te zeggen. ,,Er zijn geen spullen nat geworden. Het is even afwachten hoe alles opdroogt. Of de verf los bladdert of niet." Verzekering Eén geluk: de verzeke ring van de vereniging van eigenaren vergoedt de schade van het dak. ,,We hebben de firma Joziasse gebeld. Die we ten nog niet wanneer ze langs kunnen komen." En de waterschade? ,,Het is de vraag of die valt onder de verzeke ring van de VvE of dat we onze eigen verzeke ring bij de ZLM moeten aanspreken. Dat horen we nog." Daar komt nog iets bij. ,,Er liggen Oud-Hol landse pannen op het dak." De VvE heeft er in reserve. ,,Voor deze schade zijn er nog ge noeg. Maar voor de toe komst moeten er waar schijnlijk nieuwe pan nen op voorraad ko men. Moderne dakpan nen passen namelijk niet." Geen herrie Gelukkig is de wind gaan liggen. ,,Ik heb eindelijk weer een nacht doorgeslapen," zegt Brigitte. ,,Er was geen gerammel van pannen, geen herrie meer." PZC.NL Graver bijna kopje onder op strand Golvende weg door verzakking HET LOOPT STORM BIJ DE DAKPANHANDEL IN IJZENDIJKE Zelfis Wim Wijffels (53) het week end ook niet ongeschonden door gekomen. ,,We zijn wat dakpannen kwijtgeraakt en hebben water schade." Maar verder zijn de stor men Dudley, Eunice en Franklin een goudmijn voor de IJzendijke- naar, die al 36 jaar een dakpannen- handel heeft. In een paar dagen tijd heeft hij er een paar honderd klan ten bij gekregen. ,,Zaterdagochtend had ik al 43 meldingen. Hier ston den tientallen auto's. Gisteren heb ik door de drukte zeker veertig tele foontjes niet kunnen opnemen. Ik moet steeds vaker 'nee' verkopen." Passen Dakpannen. Zo ver het oog reikt op het erf van Wijffels, zie je dakpan nen. In grote bakken of kratten op geslagen. Je zou er haast scheel van gaan kijken. Wijffels niet. ,,Ik heb alles in mijn hoofd zitten. Als een klant voor een speciale soort komt, weet ik bijna altijd direct waar ik die kan vinden. Daar heb ik geen computer voor nodig." Dat komt de laatste dagen goed uit, want van heinde en verre weten stormslachtoffers IJzendijke te vin den. Wijffels somt zijn verkoopcij fers zo op. Iemand had liefst 309 dakpannen van het merk Tuile du Ik dacht dat ik veel voorraad had, maar er is al veel weg Nord nodig. „Kleine, bruin ver glaasde pannen. Ik had ze gelukkig nog liggen." Veel klanten hebben die luxe echter niet. De vraag is zo groot, dat kieskeurig zijn er voor de meeste niet bij is. ,,Ik heb duizen den maten en soorten liggen. Geen enkele dakpan is hetzelfde. Als de pannen op elkaar passen, is het nu al goed. Sommige pannen kan ik zelf al niet meer krijgen." „Gemiddeld een keer in de negen jaar maken we zo'n storm mee. Al Ze kunnen er bij Stichting Dieren welzijn Walcheren de klok op gelijk zetten: zodra een storm is gaan lig gen, druppelen de eerste meldin gen binnen over verzwakte zeevo gels. Precies dat gebeurde afgelopen week. ,,Alken, zeekoeten, roodkeel- duikers", somt voorzitter Jolanda Lichtenberg op. „Negen op de tien keer oude of zwakke vogels die niet tegen rukwinden bestand zijn." Van het weekend zelfs ook een buizerd, in een boomgaard bij Kou- dekerke. ,,We konden hem zo pak ken. Maar ook zangvogels en par kieten die konden wegvliegen om dat het dak van hun schuur was ge waaid. Voor vogels zijn stormen echt verschrikkelijk." Aanspoelen Zeevogels slaan op de stenen of spoelen aan in het zand. ,,Mensen bellen ons dan", vertelt Lichten berg. ,,Soms zeggen ze dat ze een pinguïn hebben gevonden, als ze een zeekoet zien. De beestje ver zwakken na het aanspoelen extra, omdat hun pootjes niet tegen zand of stenen kunnen." Vrijwilligers van Dierenwelzijn Walcheren brengen de slachtoffers naar vogelopvang De Mikke in Mid delburg. De hokken daar zitten nog niet vol, maar de medewerkers zijn wel druk met vogels in de weer, vertelt Coby Louwerse. ,,Van de vo gelgriep, die nog lang niet voorbij is, maar zeker ook van de stormen." Niet alle vogels overleven. ,,Als ze écht te zwak zijn, laten we ze hu maan inslapen. Dat is altijd nog be ter dan verdrinken. Maar de rest helpen we met alle liefde." - Wendy Wagenmakers WOENSDAG 23 FEBRUARI 2022 PC Stormschade bij Brigitte en Barend de Lange in Vlissingen. foto familie de lange VLISSINGEN Stormschade. Bri gitte en Barend de Lange zagen vrijdag de pannen letterlijk van hun dak vliegen. Zij vertellen deze week over 'de angst' tijdens de storm, en ook over 'al het gedoe' daarna. - Jeffrey Kutterink H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: Ik snak naar een Zeeland vol toeris ten (1833 reacties) BRESKENS Op het strand van Breskens is gistermiddag een graafma chine bijna kopje onder gegaan in drijfzand. Andere graafmachines schoten te hulp om te voorko men dat de kraan helemaal zou verdwijnen onder het zand. Het strand bij Breskens heeft flink te lijden ge had van de stor men. Op diverse plekken moest herstelwerk wor den verricht. Het was voor de me dewerker van firma Guiljam uit Hoek een geluk bij een ongeluk. „Gelukkig waren er nog twee kra nen in de buurt aan het werk", zei de kraanma chinist. Eens Oneens Nieuwe stelling: Nederland moet Oekraïne onvoorwaardelijk helpen tegen Poetin MIDDELBURG Doordat de grond op be paalde plaatsen verzakt, golft het wegdek in de bocht van knooppunt Drie Klauwen, van Goes naar de Westerschelde- tunnel. Dat gol ven gebeurt vooral bij het via duct. Dat staat op heipalen en kan niet zakken, schrijven Gede puteerde Staten op vragen van de VVD. Maar de ondergrond tus sen de gefun deerde delen van de ongelijk vloerse kruising klinkt wel in. De oorzaak wordt onderzocht. Uit voorzorg geldt een maxi mumsnelheid van 70 en niet van 100 kilome ter per uur. 'Paar honderd Bob Maes IJzendijke - Wim Wijffels, Dakpanhandel Wijffels VLISSINGEN Eunice, Dudley en Franklin lieten hun sporen niet alleen achter aan land, maar ook op zee. De ene na de andere zeevogel klapt op de kust, volledig uitgeput.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34