II Mirjam Marijs wil blijven voor de kinderen in Oekraïne c Inzamelingsactie voor Oekraïense studente Maryna Yuschenko Olesya Fomychova uit Kamperland vangt sinds drie jaar Maryna Yuschenko (17) op. Samen kijken ze in angst naar de dreigende oorlog in hun geboorteland Oekraïne. Vragen over de dreigende oorlog roepen veel emoties op. Door histo rische ontwikkelingen zijn het Russische en Oekraïense dna met elkaar verweven. Volgens Olesya (met Russische oma en oer-Oekra- iense opa) niet van elkaar te onder scheiden. ,,We leefden allemaal sa men. Alle nationaliteiten door el kaar. Ikzelfben Russischtalig opge groeid. We stonden er nooit bij stil of je een Rus of een Oekraïner was. Pas toen Oekraïne onafhankelijk werd verklaard, werd ineens be langrijk welke nationaliteit je had." Diepgeworteld gevoel De Zeeuwse probeert vragen over de situatie te vermijden. „Natuur lijk hopen wij dat alles met een sis ser afloopt. Alle bij ons bekende fei ten en informatie baren ons veel zorgen. Elke land heeft het recht om de eigen richting te bepalen. Dwingen om dat niet te doen moet niet meer van deze tijd zijn. De weg van onafhankelijkheid is niet mak kelijk. Maar het zit niet in onze Oe kraïense bloed om op te geven. Liefde voor ons vaderland is een diepgeworteld gevoel in onze har ten. Het is enorm pijnlijk te horen dat je familie (en met hun vele mil joenen Oekraïners) in onzekere si tuatie leeft. Wanneer ik mijn broer, die op het punt staat naar het front te trekken, telefonisch spreek, weet ik nooit of ik hem voor het laatst spreek. Wanneer ik hoor dat onze oma's met houten wapens leren zichzelf te verdedigen, breekt mijn hart. Dag in dag uit word ik met de vraag wakker: is het al begonnen?" Wat ze vanuit Zeeland kunnen doen is morele en financiële steun bieden. En onderdak bieden voor een veilige omgeving. ,,Ik sluit niet uit dat ik op een dag naar Oekraïne zal vertrekken om familie te steu nen in het gevecht voor de vrijheid. Als je iemand op straat in elkaar ziet worden geslagen, vraag je je toch Oekraïne heeft recht op een eigen koers ook niet afofhij ergens bij hoort? Je schiet gewoon te hulp. Zo moet het ook niet uitmaken of Oekraïne tot de EU behoort of niet. Het is een land als alle anderen. Een land dat recht heeft op een eigen koers." Voor de liefde Olesya Fomychova verruilde dertig jaar geleden geboortestad Kiev in voor een Nederlander op wie ze verliefd was. Die liefde ging na twaalfjaar huwelijk over. Olesya, in het dagelijks leven sociaal psychia trisch verpleegkundige binnen de Ouderenpsychiatrie en crisisdienst van Emergis, bouwde een nieuw le- ven op in Nederland en werd na twaalf jaar verliefd op Zeeland, en een Zeeuw. Met haar huidige man Herman van Weverwijk woont ze nu in een huisje dicht bij het Veerse Meer. Als kind groeide Olesya op met Anna, de moeder van Maryna. Jaren later vonden ze elkaar via Facebook terug. Drie jaar geleden sloot Olesya op vliegveld Eindhoven voor het eerst Maryna in haar armen. ,,Als al leenstaande moeder had Anna het niet makkelijk. Toen zij haar werk kwijtraakte, boden wij aan om Maryna in de zomervakantie in Ne derland op te vangen. We zijn haar steeds meer als ons eigen kind gaan zien en helpen Maryna en familie waar nodig. In vakanties zit ze hier. Nu ook door de onzekere situatie in haar land." Maryna wil in Zeeland Waterma nagement studeren, maar dat is voor een student van buiten de EU peperduur. ,,Daarom zijn wij een inzamelactie op GoFundMe ge start. Mocht het niet lukken het volledige bedrag bij elkaar te krij gen, dan kijken we ofwe onze eigen riem strakker kunnen aantrekken om haar droom toch te verwezen lijken", zegt Olesya. Ze bedankt de mensen die al een donatie deden. Sinds anderhalf jaar werkt de Zeeuwse in een kindertehuis in Svaliava. Ze heeft de kinderen in haar hart gesloten. Twee van hen hebben zelfs een heel speciaal plekje in haar hart gekregen. ,,Zo- lang die kinderen hier zijn, wil ik niet weg." Ze hoopt dat ze kan blij- ven. ,,Mijn familie wil natuurlijk graag dat ik veilig ben. Hier, tegen de Hongaarse grens aan, zit je be trekkelijk veilig. Er lopen geen mi litairen rond. Maar Poetin is niet te vertrouwen. Je weet nooit wat er nog gaat gebeuren. Valt de elektrici teit uit, blijft internet het doen, sluiten de banken? Kun je straks geen geld meer pinnen? Doen de te lefoonverbindingen het nog, ver valt het contact met de buitenwe reld? Als er dingen gebeuren die heel Oekraïne raken, wordt het spannend." Mirjam Marijs volgt het nieuws via Nederlandse nieuwssites en merkt dat ze vaak beter op de hoogte is dan de Oekraïners zelf. ,,Als wij dan iets gelezen hadden en vroegen ofze het nu niet spannend vonden, wisten ze soms niet waar wij het over hadden. Ik denk dat ze een beetj e de kop in het zand steken en maar met de dag leven. Elke dag heeft genoeg aan zijn eigen zorgen en ze kunnen er toch niets aan doen, zoiets. Intussen wordt de sfeer wel wat serieuzer. ,,Ik hoor dat jongens op geroepen worden voor het leger. In het kindertehuis wordt er onder ling over gesproken. Zondag in de kerk hoorde ik dat zelfs vrouwen kunnen worden opgeroepen. Al die wereldleiders willen elkaar laten zien wie de baas is. Als christen denk ik dan: maar God is de aller hoogste." Wezen Svaliava is een stad in het westen van Oekraïne. Mirjam Marijs doet daar vrijwilligerswerk voor stich ting Kimon, een christelijke, inter kerkelijke zendingsorganisatie die wereldwijd het leed van kinderen probeert te verlichten. Acht jaar ge leden kwam Marijs, die opgeleid is als sociaalpedagogisch werker, voor het eerst in Oekraïne. Het liet haar niet los. ,,Toen ik terug was in Ne derland, bleefik maar terugdenken aan wat ik daar gezien had. Vier j aar later ben ik teruggegaan. Want dit is mijn roeping." In het ziekenhuis van Vinogradiv en later in Sva- liava ontfermde ze zich over ver weesde kinderen. ,,De kinderen krijgen alleen het hoognodige: voeding en verscho ning", vertelt Marijs. ,,Maar geen enkele aandacht, geen liefde. Ze zijn alleen en in de steek gelaten. Vanuit mijn christelijke overtuiging voel ik: hier ben ik nodig. Ik wil ze niet weer in de steek laten." Ipzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl woensdag 23 februari 2022 Zeeland 'Is de oorlog al begonnen?' Gerrit van Loon Kamperland G De Oekra- iense studente Maryna (l) en Olesya Fomy- chova-Van We- verwijk volgen in Kamperland het nieuws over Oekraïne op de voet. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN - Olesya Fomychova uit Kamperland SVALIAVA/HOEDEKENSKERKE „Waarom ga je niet terug? Ben je niet bang?" Die vraag krijgt Mir jam Marijs (31) uit Hoedekens- kerke de laatste tijd steeds vaker. Zolang 'haar' kindjes haar nodig hebben, in het kinderte huis in Svaliava, wil ze niet weg uit Oekraïne. - Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33