Liefdesbrief en een tonnetje overbieden 2022 Niet ziekte, maar maatregelen schadelijk 2 COLUMN Elodie Kint Het is zover. Mijn vriend en ik zijn op huizenjacht. We houden het nog wel even uit in het appartement waar we nu wonen, maar we zouden op niet al te lange termijn graag een keer de stap maken naar een huis met iets meer ruimte en een bescheiden tuin. Denk aan iets in de rich ting van een twee-onder-een-kap of een ge schakelde woning. Voor tweeverdieners met een bovenmodaal inkomen geen gekke ge dachte, zou je zeggen. Maar het tegendeel blijkt waar. Het valt heel erg vies tegen. Zelfs als je qua woonoppervlakte, aantal kamers en woonplaats een beetje flexibel bent, blijft het aanbod klein. En als je dan wat tegenkomt dat enigszins aan je wensen voldoet, dan kost het je geen drie, vier of vijf ton, maar gaan de vraagprijzen daar vaak ver overheen. Dan moet je nog een liefdesbrief schrijven aan de huidige bewoners, een ton netje overbieden en bij voorkeur een bod doen zonder voorbehoud van financiering of een bouwtechnische keuring. Als je über haupt al in aanmerking komt voor een be zichtiging. Want het zal de eerste adver tentie niet zijn waar met grote letters bo ven staat geschreven Alsstarter dat nog meer in- ben je over- SCHRIJVIN^N niet meer in behan- geleverd aan een markt men. die compleet is door gedraaid Wie het nieuws in de gaten houdt, weet dat de vooruitzich ten niet veel roos kleuriger zijn. Giste ren nog las ik dat de prijzen voor koopwo ningen het afgelopen jaar met gemiddeld 21,1 procent zijn gestegen. Dat is de hoogste stij ging sinds het Centraal Bureau voor de Sta tistiek en het Kadaster in 1995 startten met het de maandelijkse metingen. Onze grote troost was dat de hypotheekrentes juist his torisch laag waren, waardoor de maandlas ten behapbaar bleven. Maar ook die zijn plots flink aan het stijgen: de tarieven voor wie de hypotheekrente tien of twintig jaar wil vastzetten, lagen maandag op het hoog ste punt sinds augustus 2019. Zo gezegd in deze krant De groep 15- tot 25-jarigen hebben de afgelopen twee jaar verreweg het meeste last gehad van corona. Niet van de ziekte zelf, maar van de maatregelen. Jouw Zeeland, het jongerennet- werk van de provincie, had kinder arts en OMT-lid Karoly Illy uitge nodigd om met 25 jongeren in ge sprek te gaan over de impact die co rona op hun leven heeft gehad. Illy was duidelijk: lange periodes van gesloten scholen, afgebroken sta ges, niet kunnen sporten en elkaar niet kunnen ontmoeten hebben veel mentale en fysieke schade be rokkend onder jonge mensen. ,,Het is bijna eng elkaar weer te zien. Sommige vriendinnen zijn bang om weer af te spreken. Echt heel raar", verwoordde een jongere de weerslag van de opeenvolgende lockdowns. Een studente vertelde dat ze haar stage abrupt had moeten afbreken. ,,Op mijn opleiding gaan ze er wel coulant mee om, maar toch. Je mist een deel van de prak tijkkennis." Een jongen zei dat hij tot twee keer toe in een depressie was geraakt. Eetstoornissen Illy ziet het om zich heen: ,,Ik zie meer obesitas, een enorme toe name van eetstoornissen en de pressies. Het verschil tussen kans arme en kansrijke jongeren is ver groot. Er zijn veel kinderen in hun schulp gekropen." Er is een delta plan voor de jeugd nodig om de schade te herstellen. Daarom vond Illy het initiatief van Jouw Zeeland 'fantastisch'. Het was de eerste keer dat hij voor een dergelijke sessie met jongeren was uitgenodigd. „Hartstikke goed dat jullie hier zit ten. Want Zeeland heeft jullie no dig om hier weer uit te komen." Deze groep jongeren zijn een 'vergeten groep' geweest tijdens de pandemie. Illy zei slapeloze nach- ten van te hebben gehad van een duivels dilemma: ,,Aan de ene kant van de weegschaal had je de zieken huisopnames, de ernstig zieken en overlijdens die je zoveel mogelijk wilt voorkomen. Aan de andere kant zaten jullie: kinderen en jon geren die door de maatregelen zo veel mentale en fysieke schade op liepen. Kom daar maar eens uit." Psychiater De kinderarts uit Tiel legde uit dat het OMT de regering medisch-we- tenschappelijke adviezen gaf. Een van de jongeren vroeg in hoeverre de overheid geïnteresseerd was in de mentale gezondheid van jonge ren. Illy: ,,De overheid was wat de jeugd betreft vooral gericht op praktische zaken. Scholen open of dicht, wel of niet sporten." Achteraf gezien was het in zijn ogen beter geweest als er ook een specialist geestelijke gezondheid in het OMT had gezeten. ,,We hadden wel twaalf microbiologen. In het OMT had toch op zijn minst één psychia ter kunnen zitten." Vragen waren er ook over studie schuld. Nog een rugzak waarmee deze generatie na een gemankeerde studieperiode is opgezadeld. ,,Ik moet nog een jaar. Maar ik weet nu niet goed welke beslissing rond le nen ik moet nemen zolang niet dui delijk is of we worden gecompen seerd. De studiebeurs wordt pas in 2023 weer ingevoerd", zei een stu dente. Daar gaat het provinciebe stuur niet over en een kinderarts al helemaal niet. Provinciebestuur ders Harry van der Maas en Jo-An- nes de Bat beloofden dit in Den Haag aan de orde te stellen. Maatwerk ,,We hebben nog wel een hobbeltje te nemen", zei directeur Joke Gae- mers van de GGD Zeeland. ,,De af gelopen twee jaar zijn de leuke din gen voor jullie weggevallen. Twee jaar waarin je ontwikkeling heel anders is gegaan. We moeten nu nadenken wat we met en voor jon geren doen als er weer een lock- down komt." Van der Maas was het daarmee eens. ,,Achteraf gezien denk ik dat we meer maatwerk had den moeten bieden. We hadden aan jongeren meer kunnen toe staan." Minder besmettingen in verpleeghuizen De afgelopen week zijn in de Zeeuwse verpleeghuizen 68 be woners positief getest op corona. De voorgaande week waren dat er 76. De meeste besmettingen waren in de gemeenten Terneu- zen (15) en Kapelle (12). In de ge meenten Borsele, Hulst, Sluis en Noord-Beveland werden geen nieuwe coronabesmettingen ge constateerd. De cijfers komen van de zorgorganisaties Allévo, Cederhof, Cedrah, Cleijenborch, Eilandzorg, Schutse Zorg Tho- len, SVRZ, Ter Weel, WVO Zorg, ZorgSaam en Zorgstroom. Toos Henk WEER TOPMAN» BESCHULDIGD VAN grensoverschrijdend gedrag Maar als dit soort berichten elkaar in zo'n hoog tempo opvolgen, zakt de moed me toch aardig in de schoenen. Ik behoor niet tot de 'pech- generatie', in die zin dat ik nog net wel een studie financiering kreeg, maar je kunt toch ook niet zeggen dat je de wind mee hebt wanneer je als starter aan een woningmarkt bent overgeleverd die com pleet is doorgedraaid. De aanhouder wint, daar heb ik altijd in geloofd. Maar ik hoop vooral op een wonder. WOENSDAG 23 FEBRUARI 2022 GO WOZ-WAARDE STIJGT HARDER DAN OOIT ,,Zo'n forse ver hoging heb ik nog nooit ge had!" - Betsy van de Ree, huiseigenaar CZEELAND4 JONG IN ZEELAND ,,Het zou fijn zijn als Sluiskil een plek voor de oudere jeugd krijgt." - Dewi Masius (16) in Sluiskil CZEELAND9 23 Corona hakte er in bij de jongeren Theo Giele Middelburg Kinderarts Karoly Illy wijst naar een van de grafieken die het OMT tijdens vergaderingen te zien kreeg. foto dirkjan gjeltema MIDDELBURG Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl Nou ben ik van nature vrij optimistisch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2