PLAYM^ met de ultieme vrijbuiter Midge is een wervelwind met vlijmscherpe humor 29 Sympatiek en soms ontroerend: authentieke americana uit Brabant De Brabantse Amsterdammer JW Roy (1968) maakt americana die zo authentiek klinkt dat je gemakkelijk zou denken dat zijn wieg ergens in de Verenigde Sta ten heeft gestaan in plaats van in Knegsel, een dorpje bij Eindhoven. JW Roy woont al geruime tijd in de regio Amsterdam, maar Bra bant blijft een belangrijke inspira tiebron. Op Kouwe Kermis kijkt hij liefdevol terug op zijn Brabantse jeugd. In het boek waarin de cd is gestoken, geeft hij verdere infor matie over zijn jonge jaren. Het is een sympathiek en soms ontroerend project, deze combina tie van boek en cd. Muzikaal wijkt JW Roy niet veel af van zijn ameri cana-albums. Grotendeels akoesti sche rootsmuziek dus. Met als gas ten zijn provinciegenoten Bertus Borgers op sax en neobeatzangeres Fleur. Nederlandse versies van klassiekers leuker in theater dan op de plaat Sympathiek is het zeker, de sa menwerking tussen Kees Prins, Paul de Munnik en JP den Tex. Het trio trok in 2007 de theaters langs met de voorstelling Op weg naar huis, vijftien jaar later is daar het vervolg. De Vertalingen bestaat uit Nederlandse versies van klassieke liedjes van onder anderen Bob Dylan, Lou Reed, Robbie Ro bertson en Tom Waits. Het project leent zich uitstekend voor een vermakelijke avond in het theater, maar vastgelegd op een plaat voegt het niet veel toe. Bij een solozang van Prins bij Mooiste dag (Perfect day van Lou Reed) gaat het nog, maar zodra de stemmen samenkomen, hoor je dat ze elkaar niet versterken. Maar in het theater zal het hoorbare speelplezier ongetwijfeld aanste kelijk werken. - Alexander van Eenennaam Hij ziet eruit als een kruising tussen een (jonge) Clint East wood en een topfitte Arnold Schwarzenegger, Jack Reacher, de hoofdpersoon uit de misdaadserie die zijn achternaam draagt. On verschrokken, een man van wei nig woorden en voor de duivel niet bang. Hij is bovendien een kop groter dan de mannen en vrouwen die hij ontmoet in een zuidelijk Ame rikaans stadje waar zijn broer bij een afrekening is vermoord. De eerste tien minuten zegt Reacher (vertolkt door spierbun del Alan Ritchson) geen woord, maar met zijn imposante gestalte roept deze oorlogsveteraan res pect en agressie op. Wie hem uit daagt, belandt in het ziekenhuis met enkele gebroken ledematen. Een aantal bestsellers van Lee Wie haar ooit op het podium in actie heeft gezien vergeet haar nooit: Mrs. Maisel, een Joodse huisvrouw uit New York die als stand-upcomedian in de jaren 50 en 60 in New York hoopt door te breken. Mrs. Maisel, Midge voor intimi, keert terug na een hartverscheu- Child vormt de basis van de reeks, die verraderlijk simpel lijkt, maar gaandeweg steeds gecompliceer der wordt. Het personage figu reert in maar liefst 27 boeken die over de hele wereld gretig aftrek vinden. Child schreef het eerste boek enkele decennia geleden met de pen aan zijn keukentafel nadat hij zijn vaste baan bij een Engelse televisiemaatschappij had verloren. Zijn debuut sloeg aan. ,,Als je mensen op een terras je boek ziet lezen, en het is niet je moeder, dan weet je dat je een echte schrijver bent geworden." Met de figuur Reacher plaatste Child min of meer klassieke wes ternhelden in een moderne om geving. Het zijn op zichzelf staande, eenzame zielen die van de ene stad naar de andere trek ken om daar orde op zaken te stel len. Clint Eastwood speelde der gelijke revolverhelden in tal van westerns. Reacher is een man die geen wapens nodig heeft. Met zijn vuisten en vechttechnieken als voormalig militair slaat hij ieder een tegen de vlakte die hem uit daagt. Waarom spreekt deze figuur, die eerder door Tom Cruise (in 2012 en 2016) in twee speelfilms is neergezet, zo lang al tot de verbeelding? Vrije vogel Child heeft daar wel een verkla ring voor. ,,Reacher is het sym bool van de ultieme vrijheid. Hij heeft geen bezittingen, en gaat met zo weinig mogelijk bagage op pad. Geld interesseert hem niet. Dat maakt van hem een vrije vo gel. Zowel mannen als vrouwen dromen van een dergelijk vrijbui- tersbestaan. Geen verplichtingen, geen hypotheek, geen baas die in je nek hijgt. Voor de meesten is dat onhaalbaar, daarom is het aar dig om weg te dromen bij de avonturen van Reacher." Het eerste seizoen van de Ama- zon-serie bestaat uit acht afleve ringen. Het is grotendeels geba rend einde in het vorige seizoen, toen zij ontslagen werd op het moment dat zij op wereldtournee zou gaan. Maar Midge (een heer lijke rol van Rachel Brosnahan) is geen vrouw om bij de pakken neer te zitten. Met haar ongebrei delde enthousiasme hoopt zij de draad weer op te pakken, ook al belandt ze als keurige artiest in een burleske stripclub. Wat maakt The Marvelous Mrs. Maisel zo goed? De serie zit om te beginnen vol met aanstekelijke seerd op het eerste boek uit de reeks, Killing Floor, dat in 1997 ver scheen. Bij gebleken succes zal er zeker een vervolg komen. Er is meer dan voldoende materiaal voorhanden. ,,De serie biedt de makers meer mogelijkheden dan destijds de speelfilms met Cruise", consta teert Child. ,,We komen meer te weten over zijn achtergronden, zijn jeugd, zijn familie en hoe hij al snel moest vechten om zijn doelen te bereiken. In dat opzicht heeft deze reeks meer diepgang dan de films." Voorlopig is Child, die ooit af zag van het aanlokkelijke aanbod om de vervolgromans over James Bond te schrijven ("Ik vind hem een achterhaald symbool"), nog niet uitgekeken op zijn held. Eind dit jaar verschijnt weer een deel. ,,Voorlopig wordt hij amper ou der. Maar op een gegeven moment moeten ook bij hem de jaren gaan tellen.'' personages. De kibbelende ouders van Midge zijn kostelijk, haar ma nager is een cynische bullebak en ook haar voormalige schoonou ders zijn hilarisch. Maar de altijd superchic geklede Midge steelt telkens de show met haar openhartige con ferences, die haar geregeld in pro blemen brengen. Kijkers worden verliefd op haar, een vrouw als een wervelwind met een vlijm scherp gevoel voor humor. Geluk kig is ze terug. - A.Z. GO WOENSDAG 23 FEBRUARI 2022 Onze selectie nieuwe on-demandfilms, series, albums en podcasts. Bekijk en beluister op de site. Wegdromen ALBUM Pop Kouwe Kermis - JW Roy - Peter van Brummelen PRINS, DE MUNNIK DEN TEX De Vertalingen Iconische popsongs ALBUM POP De Vertalingen - Prins, De Munnik Den Tex Misdaadserie Reacher Te zien op Amazon Prime Video Komische serie The Marvelous Mrs. Maisel 4 Te zien op Amazon Prime Video - Ab Zagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 29