nog wel een flink stukje bonter Werker, teambouwer, prater. Maar Parsons is vooral betrokken coach 23 iiiilli schadigde imago op het spel. Dit podium leent zich in het bij zonder ook voor spelers die zich verder in de kijker willen spelen bij topclubs (Gravenberch, Antony, Mazraoui) of bij de bondscoach in aanloop naar het WK (Pasveer, Martinez, Timber). Tegen Benfica is er zelfs een landelijk belang, aange zien Nederland met Portugal in een hevige coëfficiëntenstrijd is ver wikkeld. Al zal dat voor de Ajacie- den niet meteen de grootste drijf veer vormen. Wat hen wel drijft, is de droom zich te meten en op te trekken aan de allerbesten van Europa. Die komt Ajax in de achtste finale niet meteen tegen. Oud-Ajacied Jan Vertonghen is de bekendste speler. Nicolas Otamendi is minstens zo ervaren. En met aanvallend talent Darwin Nunez heeft Benfica een goudmijn in handen. Het gaat dan ook veel te ver om deze duels als een formaliteit te bestempelen. Portugezen blijven ook Portugezen. Zij zullen alles uit de kast trekken om Ajax' droom van een nieuw CL- sprookje te verpulveren. PSV ervoer het in augustus nog, in de play-offs. Dat neemt niet weg dat Ajax net als voor de poulefase over de loting weinig te klagen heeft. Verissimo zei gisteren: ,,Ajax is een van de beste teams in Europa, met veel aanvallende kracht en weinig te- gengoals.'' Vervolgens schatte ook Benfica's interim-coach de kansen gelijk in. Maar fftyffty of niet, het ontketende Ajax krijgt vanavond tegen het dolende Benfica een gou den kans om een nieuwe pracht- campagne verder in de steigers te zetten. fin Ditmaal tussen coach Jorge Jesus en routinier Pizzi. Laatstgenoemde werd uit de selectie gezet, tot on vrede van teamgenoten. Jesus, die een deel van de achterban met een speciale website probeerde weg te stemmen, haalde 2022 niet. Pizzi vertrok daarop naar Turkije. Is daarmee de rust wedergekeerd? Allesbehalve. Een deel van de ach- terban eist dat de clubleiding terug komt op het besluit om interim- coach Nélson Verissimo het seizoen af te laten maken. Onder de oud-speler won Benfica twee van de laatste vijf officiële duels en is de achterstand op koploper FC Porto gegroeid tot twaalf punten. Waar affaires bij Ajax nauwelijks invloed hebben op de sportieve prestaties, lijkt Benfica er gebukt onder te te gaan. De club is een vul kaan met continue ontploffingsge vaar. Waar Ajax wel voor gewaar schuwd moet zijn, is dat voor Benfica de Champions League het enige podium is waar het seizoen nog van wat glans kan worden voorzien en alle problemen enigs zins naar de achtergrond kunnen worden verdreven. Mark Parsons kende een valse start als opvolger van Sarina Wiegman bij de Oranjevrouwen. Maar wat voor trainer is de Engelsman nu eigenlijk? Deze krant volgde anderhalve week zijn spoor, in aanloop naar het EK. „Mark is een workaholic." Parsons omschrijft zijn beginpe riode in Zeist zelf ook als een 'ruwe start'. Het spel, de resulta ten? Zat op aan te merken. Maar wat in de beeldvorming nog veel belangrijker was, was dat hij - omdat hij zijn beginperiode als bondscoach combineerde met een coachfunctie bij Portland Thorns in de VS - een gedeelte van een interlandperiode verstek moest laten gaan door een ge miste vlucht. Zelfs ex-bonds- coach Sarina Wiegman uitte kri tiek op de gang van zaken na haar vertrek. Parsons' dubbelfunctie keerde zich tegen hem én de KNVB. Die situatie is inmiddels een gepasseerd station, maar Parsons weet dat hij nog een flinke weg te gaan heeft om iedereen ervan te overtuigen dat hij de juiste man op de juiste plek is. De 35-jarige Engelsman had nooit eerder zijn selectie zo lang tot zijn beschik king als nu, op het Tournoi de France dat de Oranjevrouwen de voorbije anderhalve week af werkten. Dat gaf direct een in kijkje in de handelswijze van Parsons. In een eerder stadium liet keeper Sari van Veenendaal zich ontvallen 'uren te kunnen luiste ren' naar Parsons. Met zijn Britse accent en gelikte volzinnen is die gedachte wel te volgen. Parsons spreekt veel in termen als win ning mentality, mindset, process, leadership en development of the team. In een kringgesprek vooraf gaand aan een training in Le Ha vre pik je zo vier keer de termen good energy op. Parsons overdrijft graag een beetje (massive, ama zing), spreekt helder over tactiek en benadrukt veelal het posi tieve. Wat ook naar voren komt in gesprekken met speelsters: Pars ons is een betrokken bondscoach. In januari, toen hij zich écht in Nederland settelde, sprak hij meer dan veertig speelsters uit gebreid. Wat hij ook al deed vlak na zijn aantreden. Jongeling Jill Baijings (20) waardeert Parsons' aandacht voor opkomend talent. ,,Hij geeft veel vertrouwen aan jonge speelsters en houdt de groep heel goed bij elkaar. Hij praat één-op-één met je als iets niet duidelijk is. Het mooie is dat hij niet alleen met bijvoorbeeld Sherida Spitse praat, maar ook met jonge meiden. Die betrekt hij er evenzogoed bij. We hebben allemaal één-op-ééngesprekken gevoerd, via FaceTime of telefo nisch, in januari. Behalve Mark heb ik dat ook met assistent Ar- vid Smit gedaan. Dat doet Mark wel heel goed: hij is heel erg met het team bezig." Ontzettend fijne man Verdediger Merel van Dongen (29) omschrijft Parsons als 'een ontzettende fijne man om mee te werken'. ,,Wat hij belangrijk vindt, is hoe we zijn als persoon. Niet alleen als voetballers. Daar geloof ik heel erg in. Voetbal is het middel en het doel is niet al leen om wedstrijden te winnen, maar ook het creëren van een saamhorige groep", aldus Van Dongen. ,,Mark is een workaholic. Hij werkt zo hard. Ik heb echt het gevoel dat hij het voor ons doet, om ons te laten shinen op het veld. En ook daarbuiten, dus, dat we wat aan elkaar hebben en ver trouwen krijgen van elkaar. Dat vind ik heel positief." Voor Parsons is het belangrijk dat hij zijn speelsters 'mee' krijgt. Er wacht één interlandperiode met WK-kwalificatiewedstrij- den en daarna begint in juni de voorbereiding op het EK al. Daar, in Engeland, wil hij harten ver overen met Oranje. En daar zal pas echt een oordeel geveld wor den of Parsons de geschikte op volger van Wiegman is gebleken. GO WOENSDAG 23 FEBRUARI 2022 nieuw succes fiy- O.- :ót - V:'r «SACRfs r; J.WEfBt G Benfica- coach Nélson Verissimo kijkt niet vrolijk als hij met zijn team punten heeft ver speeld tegen Gil Vicente. FOTO REUTERS Tim Reedijk Le Havre Mark Parsons roept aanwijzingen naar zijn speelsters tijdens het Tournoi de France. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23