Niets meer te erven voor bonusdochter Reclamefoldeml 21 Éérst checken! levert het op? llugtweedodraaler Waarvan akte Samengestelde gezinnen, ook wel bo nus- of patchworkgezinnen genoemd, zijn er steeds meer. Twee mensen die eerder getrouwd zijn geweest vormen met hun kinderen een nieuw gezin. Dat gaat vaak goed, maar niet altijd. De kinderen kun nen niet wennen aan hun nieuwe 'broertjes' en 'zusjes', de verhouding met bonuspappa of -mamma wil maar niet warm worden of ex- partners verzieken de verhoudingen met gestook. Ook in het bonusgezin van de man en vrouw die zich een jaar of wat geleden bij mij meldden voor een testament, loopt het niet gesmeerd. Ze zijn in gemeenschap van goederen getrouwd en hebben ieder een kind uit een eerder huwelijk. Haar zoon kan het wel vinden met zijn stiefvader. Maar zijn dochter moet weinig van haar stiefmoeder heb ben. Het zorgt voor conflicten en verwijdering. Toch benoemt hij in zijn testament zowel zijn echtgenote als zijn dochter tot zijn erfgenamen. Zij wijst in haar testament haar echtge noot en zoon aan als erfgenamen. Beiden nemen zoals gebruikelijk een langstlevendebeding op: het ervende kind kan z'n erfdeel pas opeisen als ook de langstle vende ouder is overleden. verwijdering tussen vader en dochter is op zeker moment bijna compleet. Als haar va der overlijdt, is zij nog wel op de uitvaart, maar daarna verdwijnt ze uit beeld. Zo heeft zij er geen weet van hoe slecht het Ze heeft er met haar stiefmoeder gaat. geen weet Die is na het overlijden van haar echtgenoot de van dat het ZO weg kwijtgeraakt en kan Slecht gaat niet langer voor zichzelf met haar zorgen. Ze wordt onder curatele gesteld en perma- stiefmoeder nent opgenomen in een verpleeghuis. Na een verblijf van enkele jaren overlijdt ze. Haar zoon is haar erfgenaam. Maar nu haar stiefmoeder is overleden, kan de stiefdochter eindelijk het erf deel van haar vader opeisen. Ze meldt zich bij mij in de verwachting dat ze kan rekenen op een mooi bedrag. Zo'n 75.000 euro, heeft ze berekend. Helaas moet ik haar teleurstellen: er valt niets meer te erven. Het gezamenlijke vermogen van haar vader en bonusmoeder is opgegaan aan de ei gen bijdrage die het verpleeghuis haar stiefmoeder jarenlang in rekening heeft gebracht, een paar dui zend euro per maand. Dat is een tegenvaller voor de stiefdochter. Voor haar zijn de druiven extra zuur als ik haar vertel dat het ook niet nodig was geweest. In het langstlevendebeding in het testament van de va der stond de standaardbepaling dat zijn erfdeel di rect opeisbaar zou worden bij permanente op name van zijn echtgenote in een zorginstelling. Met andere woorden: de dochter had haar erf deel kunnen claimen op het moment dat haar stiefmoeder in het verpleeghuis werd opgenomen. Omdat ze dat niet heeft gedaan, valt er voor haar nu niets meer te erven. eventuele beleggingskosten.'' Op di verse websites vind je een handig formulier om twee pensioenen te vergelijken. Weeg dan ook de risico's van beide regelingen af. Nieuwersteeg: ,,Slaap je goed als je pensioen afhangt van beursresultaten? Of hecht je aan een vaste uitkering? In dat laatste geval wil je weten of je pensioen meegroeit met de prijzen en lonen en in welke mate het wordt verlaagd als het fonds niet de middelen heeft om aan zijn verplichtingen te voldoen, de be ruchte lage dekkingsgraad.'' Pensioenshoppen Op de pensioendatum kan zich de mogelijkheid voordoen dat je kunt pensioenshoppen. Dat is niet het geval als je een pensioenregeling hebt op basis van het gemiddelde loon door de jaren heen (middel loonregeling) of het laatst verdiende loon (eindloonregeling). Dan staat de hoogte van je pensioenuitkering al vast en heb je geen shoprecht. Dat heb je wel met een premie overeenkomst (ook wel beschikbare premieregeling genoemd) of een kapitaalovereenkomst. Daarmee ben je op de pensioendatum vrij om met het opgebouwde kapitaal een pensi oenuitkering aan te kopen bij de hoogste bieder. Hoe hoger het bod, hoe hoger je maandelijkse uitkering. Het kan zijn dat je je pensioen niet hebt opgebouwd bij een pensioen fonds of verzekeraar, maar bij een Premiepensioeninstelling (PPI), zoals BeFrank. In dat geval móet je shop pen, omdat een PPI wettelijk gezien alleen de opbouw van het pensioen mag uitvoeren. Op mijnpensioenoverzicht.nl kun je zien welke pensioenregeling(en) je precies hebt. Wel of niet gunstig? Jan van Harten, pensioenadviseur en blogger op bijnametpensioen.nl, adviseert altijd onderzoek te doen. ,,Check eerst met vergelijkingssites zoals 123lijfrente.nl of moneywise.nl ofjouw huidige pensioenuitvoerder in de top drie van aanbieders staat. Als jouw huidige verzekeraar niet in de top drie staat, dan is het de moeite waard om te shoppen. Dat kan wel duizenden euro's opleveren.'' In theorie zou je als goed voorbe reide consument zonder pensioen adviseur offertes kunnen opvragen bij diverse verzekeraars. In de prak tijk gebeurt dat echter weinig, weet Van Harten. ,,Maar de kosten van een advies op maat (voor het hele traject ongeveer 1500 euro, red.) verdien je in gemiddeld tweeënhalf tot vijfjaar terug.'' Het shoppen kan enige vertraging opleveren bij de uitkering van de eerste pensioenpremie, waar schuwt Van Harten. ,,Op je pen sioendatum wordt je kapitaal vrijgegeven en wordt er pas daadwerkelijk geshopt aan de hand van dagprijzen. Daardoor duurt het soms een maand lan ger voor je de eerste uitkering ontvangt. Dan moet je die maand wel kunnen overbrug gen.'' Opties bij de uitkering Bij het shoppen zijn er nog en kele opties die de hoogte van je pensioenuitkering beïnvloeden. ,,Bijna iedereen kiest voor een vaste pensioenuitkering, gewoonlijk star tend met een hogere pensioenuitke ring en na vijf of tien jaar een wat lagere uitkering'', zegt Van Harten. ,,Zo'n hoog-laaguitkering is wel zo slim, aangezien je op oudere leeftijd steeds minder uitgeeft.'' Ook als je een midden- of eindloonregeling hebt, kun je daar soms in kiezen. Een andere optie is om maande lijks een wat lagere uitkering te ont vangen in ruil voor een hoger nabe staandenpensioen voor de partner. Ofjuist andersom. Begin in elk geval op tijd met het onderzoeken van de mogelijkheden. Van Harten raadt vier tot zes maan den aan voordat je met pensioen gaat. Dat geeft een adviseur voldoende tijd om je wensen te bespreken en alles administratief voor te bereiden. Tot slot: ook pensioenverzekeraars kunnen failliet gaan, zoals Conser- vatrix in 2020. Heb je een groot pen sioenkapitaal opgebouwd en wil je niet al je eieren in één mandje stop pen, verdeel dan jouw kapitaal over de beste twee aanbieders. PC WOENSDAG 23 FEBRUARI 2022 Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. De jaren verstrijken en de c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21