Kunjeje pensioenregeling aanpassen en wat Bespaar met een huis merk vaatwasblokje m v Qlle folders altijd op zak? GOEIE KOOP De meeste Nederlanders zijn zo verstandig om tijdens hun arbeidzame leven pensioen op te bouwen. Maar wat heb je eigenlijk zelf te zeggen over je opgebouwde kapitaal? Kun je ook overstappen als dat gunstiger is? 20 VAATWASTABLETTEN W5 All-in-one Power €2,70 vaatwastabletten (o.a. Lidl) (40 tabletten) W5 Classic Clean €3,00 vaatwastabletten (o.a. Lidl) (60 tabletten) AH Classic vaatwastabletten (AH) €3,00 (60 tabletten) oewel Nederland geen pensioenplicht kent, bouwt 86 procent van de werknemers en 77 pro cent van de zelfstandigen pensioen op. Meestal heeft de werk gever een pensioenregeling getroffen. Je spaart dan verplicht bij de door jouw werkgever gekozen pensioen uitvoerder. Vaak betaalt je werkgever wel mee aan je pensioen. Biedt hij geen regeling aan, dan ben je vrij zelf een verzekeraar te kie zen voor een lijfrenteverzekering. Je spaart dan fiscaalvriendelijk voor een periodieke uitkering op latere leef tijd. Je bent dan wel duurder uit: over lijfrentepremies betaal je ook pre mies voor de Zorgverzekeringswet. Als zzp'er heb je alle vrijheid. Je mag zelf weten of je pensioen wilt opbouwen en, zo ja, welke aanbieder van een lijfrentepolis je kiest. Switchen bij andere baan? Verander je van baan, dan kun je de waarde van je opgebouwde pensioen overdragen aan de pensioenuitvoer der van je nieuwe werkgever. Voor 2015 moest dat binnen een halfjaar, maar nu geldt er geen tijdsbeperking meer. ,,Als je na 2015 van werkgever bent gewisseld, dan mag je overheve len, ook nu nog'', legt Johan Nieu- wersteeg uit, pensioenspecialist bij Triple A - Pensioen Perspectief. ,,Je kunt het bij je vorige werkgever opgebouwde pensioen overzetten, maar ook dat van nog eerdere werk gevers. Kleine pensioenen tot 520,35 euro bruto per jaar worden tegen woordig sowieso automatisch over gezet naar de volgende werkgever.'' Zijn de kosten van de waardeover dracht voor de oude werkgever meer dan 15.000 euro en meer dan 10 procent van de over- drachtswaarde, dan hoeft hij daar niet aan mee te werken. Dat kan gebeuren als de rekenrente van het oude pensioencontract (bv. 4 procent) hoger is dan de nieuwe rekenrente (0,5 procent). Dan moet hij het rende mentsver- schil bijbetalen. De pensioenuitvoerders mogen geen kosten in rekening brengen voor waardeoverdracht. Wel kunnen ze kosten doorbelasten die voortko men uit het aankopen en verkopen van beleggingen. Heb je een lijfrenteverzekering? Dan kun je je opgebouwde lijfrente kapitaal altijd overdragen naar een andere aanbieder. Verzekeraars en banken hebben onderling afspraken gemaakt om dit fiscaal geruisloos te regelen. Wel kan sprake zijn van uit- stapkosten, bijvoorbeeld 50 cent op elke 1000 euro opgebouwd kapitaal. Wanneer is een overdracht voordelig? Uiteindelijk gaat het om twee zaken, zegt Nieuwersteeg: welke pensioen regeling is inhoudelijk de betere en wat is je persoonlijk risicoprofiel? ,,Inhoudelijk kijk je bijvoorbeeld naar het soort pensioenregeling, de pensioendatum en het nabestaan denpensioen. Vraag een offerte aan, zodat je weet wat de waarde van het opgebouwde pensioen is in de nieuwe regeling en je inzicht hebt in 'Ben je na 2015 van werkgever gewisseld, dan mag je je opgebouwde pensioen overhevelen, ook nu nog' WOENSDAG 23 FEBRUARI 2022 PC Een afwasmachine is voor de meeste mensen niet meer weg te denken uit de keuken. Maar het dageiijks gebruik kan ook een dagelijkse erger nis zijn ais de vaat er niet schoon uit komt. Want je eet toch lekkerder van een schoon bord en met streep- loos bestek en drinkt toch lie ver uit een glas zonder ach tergebleven lippenstiftrand. Goede vaatwastabletten kun nen het verschil maken. De Consumentenbond testte welke tabletten de vieze vaat het beste schoon krijgen, maar keek bij de beoordeling ook kritisch naar de belasting voor het milieu. Wat blijkt: goedkoop is niet altijd duur koop. Zo wordt het gemak van de afwasmachine ook prettig voor je portemonnee. (■«JSffiSs-* O 'Beste uit de Test' O Krijgt flink vieze vaat het beste schoon en droog. O Weetkalkaan- slag en mate riaal aantas ting te voor komen. O Reinigings- middel, glans- spoelmiddel enzoutinéén. O Op kunststof blijven sporen achter van opgedroogde druppels en strepen. O Milieuscore kan beter. O Beste Koop'. O Blijven opge- O Vaat wordt droogde goed droog druppels en en er is niet kalkaanslag veel materiaal achter. aantasting. O Zelf zout en O Prijs inclusief glansspoel- glansspoel- middel toe- middel. voegen. VAAT WAS TABLETTEN O Ook 'Beste Koop'. O Zorgt voor de prijs voor prima schone vaat. O De vaat droogt be hoorlijk netjes op en er is weinig aan- tasting van het materiaal. O Zelf zout en glansspoel- middel toe voegen. O Heeft moeite met pasta en eigeel. Shoppen in pensioenland DIRK KRIJGSMAN - JOHAN NIEUWERSTEEG Meer informatie vind je op consumentenbond.nl rjntttek folders Nieuwe 11 dag*"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 20