Bedrijven maken vaker winst Olie en goud duurder door spanning rond Oekraïne 19 c Hogere prijzen en minder groei door boycot van Russische brandstoffen Europa en de VS willen Rusland economisch straffen met sancties. Maar die strafmaatregelen treffen onszelf ook. De schade kan oplopen tot 1100 euro voor elke Nederlander. Nu de Russen Oekraïne dreigen bin nen te trekken, zal het Westen met sancties komen. De vraag is hoe streng de maatregelen zullen zijn. Want dat maakt nogal wat uit voor de economi sche gevolgen, zo berekende de Rabo bank. Het gaat vooral om de inkoop van grondstoffen, en dan met name olie en gas en wat steenkool. Daar naast is Rusland een grote graanleve- rancier. De sancties zullen zich dus vooral op de energiesector richten. Daarmee treffen de westerse landen Rusland het hardst. Tenminste: als de importstop omvangrijk is en lang aan houdt. Want kortdurende sancties treffen juist het Westen en zijn voor Rusland zelfs een bonus. Energieprijzen Door het instellen van sancties, waar door de handel tussen Rusland en het Westen wordt stilgelegd - vooral olie en gas - zullen de energieprijzen om hoog vliegen. Europa moet dan name lijk elders inkopen en daarom zullen producenten de hoofdprijs vragen. De verwachting van de Rabo-economen is dat een vat olie in prijs zal stijgen van 93 dollar nu tot 125 dollar en dat de gasprijs oploopt van 70 euro per mega wattuur naar 110 euro. In dit scenario gaat de Rabobank ervan uit dat de sancties een halfjaar duren. Daarna keert de rust terug en worden de verhoudingen genormali seerd. In dit scenario schiet het Wes ten zichzelfin de voet met de sancties. Het leidt tot hogere inflatie - 8 procent voor de rest van het jaar - en de econo mische groei wordt een stuk lager. Niet alleen de olie- en gasprijzen vlie gen omhoog, ook de graanprijzen zul len fiks stijgen. Nederland wordt relatief hard getroffen, omdat wij veel gas uit Rus land importeren. Ook landen als Grie kenland en Turkije importeren veel energie uit Rusland. Voor de VS is het probleem veel kleiner, omdat die heel weinig Russische olie en gas invoeren. dat er minder geld voor andere uitga ven overblijft. Juist de consumentenuitgaven zijn een belangrijke motor voor economi sche groei. Die motor gaat dus veel minder hard draaien. Ook het bedrijfsleven wordt getroffen. We reldwijd zorgt de hogere olieprijs voor minder groei. ,,Dat merken de expor terende bedrijven weer", aldus Erken. Economische groei Al met al zal de economische groei dit jaar met 1 procentpunt verminderen in het scenario met langdurige sanc ties. Voor volgend jaar zakt de groei terug naar 0,4 procent, in plaats van de verwachte 1,5 procent. ,,Dat betekent dat we zo'n 1100 euro aan economi sche groei mislopen per Nederlan der'', rekent Erken voor. En dat terwijl de inflatie met 8 procent een stuk hoger uitkomt dan de 3 procent waar tot nu toe van wordt uitgegaan voor dit jaar. Aan de andere kant hebben de Russen nauwelijks last van de kortdurende sancties. Integendeel, ze profiteren juist volop van de hogere energieprij zen. Na een halfjaar verkopen ze hun olie en gas voor de hoofdprijs, gewoon aan de bestaande klanten in het Wes ten. Koopkracht Met langdurige sancties wordt de Rus sische economie wel hard geraakt. Maar dat geldt ook voor ons. ,,De ener gieprijzen zullen nog verder stijgen, tot wel 135 dollar per vat'', verwacht Hugo Erken, hoofdeconoom Neder land bij Rabo Research. En die prijsstijging zal er flink in hakken, is de verwachting. Nu al is er veel rumoer over de energierekening die dreigt te exploderen voor veel huishoudens. Die rekening zal alleen maar oplopen. ,,Het zal de koop kracht van huishoudens flink aantas ten'', verwacht Erken. Dat betekent De prijzen van energie zullen nog verder stijgen Dat blijkt uit de jaarlijkse conjunc tuurenquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vooral het grootbedrijf, 250 werk nemers ofmeer, deed goede zaken afgelopen jaar. Van hen verwacht ruim driekwart met winst te heb ben gedraaid. Van het midden- en kleinbedrijf (mkb), met 5 tot 250 werknemers, denkt 70 procent geld te hebben verdiend in 2021. Het aantal bedrijven dat verlies heeft geleden daalde van 18 pro- cent in 2020 tot 12 procent vorig jaar. Dat de bedrijven het in 2021 beter hebben gedaan, is geen ver rassing. De hele economie groeide vorig jaar en daar profiteert het bedrijfsleven van. In 2021 waren er minder strenge en minder lange C Alleen horeca en cultuur en recreatie verwachten verlies beperkingen als gevolg van corona. Bovendien durfden de consumen ten vorig jaar makkelijker geld uit te geven. Dat het vorig jaar economisch beter ging, betekende niet dat het alle bedrijven voor de wind ging. In de horeca en de sector cultuur, recreatie en sport verwacht een meerderheid van de bedrijven nog verlies over het afgelopen jaar. Dat zijn de sectoren die ook in 2021 de meeste last van coronabeperkin gen hadden. Aan de andere kant verwacht meer dan 80 procent van de bouwbedrijven 2021 met winst af te sluiten. Het CBS keek ook nog naar de invloed van de inflatie. Meer dan 80 procent van de bedrijven zegt de gestegen kosten geheel tot gedeeltelijk te kunnen doorbere kenen. De vrees dat bij een verdere escala tie van het conflict de Russische olieleveringen geraakt kunnen worden, stuwde de prijs voor een vat Amerikaanse olie met 3,7 pro cent tot 94,40 dollar. Brentolie, de maatstaf voor olie uit Europa, het Midden-Oosten en Afrika, klom met dik 2 procent naar 97,39 dollar per vat. Kenners verwachten dat de prijzen kunnen doorstijgen tot boven de 100 dollar per vat aange zien Rusland tot de grootste olie leveranciers ter wereld behoort. De goudprijs bereikte het hoog ste niveau in bijna negen maan den. Het edelmetaal werd 0,6 pro cent duurder op 1911,50 dollar per troy ounce, of wel31,1 gram. Bitcoin, de grootste cryptomunt ter wereld, zakte bijna 4 procent in waarde tot onder de 37.000 dollar. Kenners verwachten dat de bit- coin onder de 30.000 dollar zou kunnen dalen, aangezien beleg gers steeds meer de voorkeur geven aan goud. GO WOENSDAG 23 FEBRUARI 2022 Sancties Rusland treffen ook onszelf Peet Vogels Utrecht 1» Bij langdurige sancties tegen Rusland kan de olieprijs oplopen tot 135 dollar per vat. Nu kost een vat 93 dollar. Gasinstallatie in het westen van Oekraïne. foto ap - Hugo Erken, hoofdeconoom Rabobank DEN HAAG AMSTERDAM Zeven op de tien ondernemers verwachten 2021 winstgevend af te sluiten. Een jaar eerder was dat met 62 procent iets lager. - Peet Vogels De olieprijzen zijn verder om- hooggegaan door de oplopende spanningen rond Oekraïne. Ook de prijs van goud, dat in rumoe rige tijden als een veilige haven wordt gezien, zat in de lift.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 19