12 CONFLICT OEKRAÏNE RUSLAND Vladimir Poetin heeft zijn dreigement waar gemaakt met 'militair- technische maatrege len' tegen Oekraïne. Heeft hij nu wat hij wil? Of gaat hij verder? En tegen welke prijs? Mocht Poetin overgaan tot een totale invasie van Oekraïne, dan gaat de wereld er voor hem anders uitzien De Russische presi dent Vladimir Poetin heeft de wereld maanden lang in spanning gehouden: doet-ie het of doet-ie het niet? Inmiddels is duidelijk gewor den dat hij het wel degelijk heeft ge daan: hij is Oekraïne binnengevallen met 'vredestroepen' en heeft zo ie dereen een nog zwaardere storm in gejaagd. Het is niet dat hij niet gewaar schuwd heeft. Al de hele tijd, eigen lijk zelfs al jarenlang, heeft hij luid verkondigd dat hij a) niet wil dat Oekraïne lid wordt van de Navo en b) eist dat het Westers bondgenoot schap letterlijk een stap terug doet in Europa (weg uit de landen van het voormalige Warschaupact). Volgens Poetin wordt Rusland ernstig be dreigd en dat kan hij niet over zijn kant laten gaan. Wie niet luisteren wil (Europa, de Navo, de VS) moet nu maar eens voelen. De nieuwe situatie is als volgt: de separatistische 'staatjes' Loehansk en Donetsk in het oosten van Oekra- ine zijn nu erkend door Rusland, dat meteen 'hulp' heeft aangeboden tegen 'Oekraïense agressie'. Zoge naamde vredestroepen uit Moskou gaan zo snel mogelijk op Oekraïense bodem militaire bases bouwen en er is niemand die ze gaat tegenhouden. En dat betekent weer dat een Oe- kraïens lidmaatschap van de Navo verder weg is dan ooit. De alliantie gaat nooit een lid accepteren dat Russische soldaten op zijn grondge bied heeft. Georgië zo gewenste Navo-lidmaat- schap is nooit meer iets vernomen. Poetin hanteert dus nu voor de tweede keer een tactiek die je vaker ziet bij landen die zich niet serieus genomen voelen, maar wel iets gedaan willen krijgen. Noord-Korea bleef maar raketten testen, totdat uiteindelijk de Amerikaanse presi dent Donald Trump op bezoek ging Serieus Hetzelfde speelde zich in 2008 af in Georgië. Ook daar waren twee nie tige republiekjes (Abchazië en Zuid-Ossetië), een paar provocaties, een korte bezetting inclusief Russi sche erkenning, en van het door WOENSDAG 23 FEBRUARI 2022 GO Poetin heeft wat hij wil, maar nu Mark van Assen Moskou/Rotterdam -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 12