11 CONFLICT OEKRAÏNE RUSLAND W Het leger van de Russen is oppermachtig vergeleken met dat van Oekraïne. Maar mocht president Poetin het in zijn hoofd halen om op te willen rukken naar hoofdstad Kiev, dan zullen ze zeker niet zomaar over de Oekraïners heen lopen, voorspellen militaire experts. Wie de manschappen en wa pensystemen gaat tellen, trekt al gauw de conclusie: Oekraïne legt het heel snel af als het tot een ge wapend conflict komt. Waar Rus land kan beschikken over een leger met maar liefst 900.000 getrainde militairen, moeten de Oekraïners het doen met 196.600 manschap pen, blijkt uit de almanak Military Balance 2022. Alleen al de land macht van Oekraïne is met 125.600 soldaten ruim half zo klein als die van de Russen (280.000). Bij de luchtmacht en de marine zijn de verschillen nog veel groter. Ook het aantal wapens waarover Oekraïne kan beschikken is fors minder. Ze kunnen met ruim 2119 tanks proberen stand te houden, maar de Russen zetten er als het moet 13.367 tegenover. Met 146 vliegtuigen beginnen de Oekraï ners ook helemaal niets tegen een Russische invasie vanuit de lucht. De Russen hebben een luchtmacht die met 1328 jachttoestellen en bommenwerpers bijna tien keer zo groot is. Mochten de Oekraïners er al in slagen die allemaal uit te scha kelen, dan hebben de Russen als nog 478 gevechtshelikopters tegen 42 van de Oekraïners. Een overmacht hebben klinkt mooi op papier, maar als de spullen in erbarmelijke staat verkeren, heeft de Russische generaal Valery Gerasimov er weinig aan. Twintig jaar geleden werd er in het Westen nogal eens lacherig gedaan over de staat van het Russische materieel. Dat was na de Koude Oorlog flink in verval geraakt. Poetin initieerde een grootse op knapbeurt toen hij aan de macht kwam. In 2020 moest 70 procent van het materieel zijn gemoderni seerd ofvervangen. Die doelstelling is volgens defensie-expert bij on derzoeksinstituut Clingendael, Dick Zandee, lang niet gehaald. De industrie kon het tempo niet bij houden en de Russische economie zat enige tijd in een recessie waar door ook de defensie-uitgaven daalden. ,,Maar dat neemt niet weg dat er een flinke inhaalslag is ge maakt. Waar de Russische krijgs macht vroeger vooral uit dienst- C President Poetin kan een ijzersterke krijgsmacht inzetten, maar een land met 43 miljoen inwoners bezetten wordt een ander verhaal plichtigen bestond, is nu meer dan de helft een professional." Ook zijn er grote stappen ge maakt in de cyber- en elektronische oorlogsvoering om bijvoorbeeld communicatie te verstoren ofchaos in een land te veroorzaken. Er is veel nieuw en geavanceerd materi eel ingevoerd, zoals nieuwe artille rie. Ook beschikken ze over een nieuwe supertank de T-14 Armata. Die heeft meer vuurkracht en is veel wendbaarder dan zijn voor ganger, alleen nog niet op heel grote schaal ingevoerd. Troepen klaar hebben staan is één ding, maar het gaat er volgens hoogleraar Militaire Operationele Wetenschappen Frans Osinga ook om hoe geoefend ze zijn. Kunnen grondtroepen samen optreden met bijvoorbeeld vliegtuigen? Hoe lang kunnen ze het gevecht volhouden. „Rusland is zeker in staat om gecoördineerd en met alle wa pensystemen tegelijk langdurig op te treden. Die expertise hebben ze. Oekraïne heeft de afgelopen jaren enorme stappen gemaakt, maar is nog niet op hetzelfde niveau." Moet Oekraïne dan het ergste vrezen? De militaire experts be twijfelen het. De troepenmacht die de Russen nu hebben zal zeker genoeg zijn om de oostelijke gebie den in te nemen en te bezetten, denkt Zandee. ,,En met de slag kracht die ze hebben zal het ze uit eindelijk ook lukken om op te ruk ken tot de hoofdstad. Maar daarna ontstaat een groot probleem. Pro beer een land met 43 miljoen men sen maar eens onder controle te houden. Daar zijn heel veel mili taire troepen voor nodig. De weer stand onder de bevolking in het westen van Oekraïne zal groot zijn." Reservisten Volgens de militaire experts zijn Oekraïners heel goed in staat om de Russen het leven zuur te ma ken. Zeker in stedelijke gebieden, waar ze een guerrillatactiek kun nen hanteren en bloedige aansla gen kunnen plegen op de bezetter. Ook hebben ze 900.000 reservis ten die ze kunnen oproepen als het nodig is. En het is goed voorstel baar dat ze nog meer steun krijgen uit het Westen met materieel. Voormalig generaal-majoor Frank van Kappen verwacht dan ook niet dat Poetin doorstoot naar Kiev. „Logisch gezien moet hij dat niet willen. Hij heeft er niets mee te winnen. Maar eerlijk gezegd is de stap die hij nu zet met het bin nentrekken van de oostelijke ge bieden ook al lang niet meer ratio neel. Dit is helemaal niet in het be lang van Rusland. Hij wordt inter nationaal nog meer een paria en economisch wordt de strop alleen maar strakker aangetrokken." PC WOENSDAG 23 FEBRUARI 2022 Russen sterk, maar walsen niet even over buren heen Raymond Boere Rotterdam Een Russische onderzeeër en fregat varen richting Zwarte Zee. Een bommenwerper staat klaar in Syrië. F Een Russische tankeenheid tijdens een grote oefening. fotosap, epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11