ZéMERWEEK H 19 T/M 25 MD 10 CORONADEBAT In rap tempo neemt de politiek afscheid van veel coronarestricties. Het kabinet houdt echter vast aan de tijdelijke coronawet, een gereedschapskist met draconische opties. Minister Kuipers werkt wel aan een 'tussenwet'. Vrijdag vervallen de meeste coro- naregels, dan gaan de sluitingstij den overboord, net als de 3G-C0- ronapas en de mondkapplicht op bijna alle plekken. Maar de politiek is nog niet te vreden: na de restricties moet ook de juridische basis worden ge schrapt of tenminste flink aange past, vindt een meerderheid van de Eerste Kamer. In het debat over de vierde verlenging van de Tijde lijke wet coronamaatregelen, sug gereerden onder meer coalitiepar tijen als VVD en D66 om de scherpe randjes van de wet af te vijlen. Het is prima om hygiëneadvie- zen en afstandsregels overeind te houden, maar een grondrechtbe- perkende maatregel als het corona toegangsbewijs hoort er niet meer in thuis, redeneert de senaat. Met de veel mildere omikronva- riant en de rap afnemende druk op ziekenhuizen is dat niet meer te verantwoorden, stelde onder meer D66-senator Peter van der Voort, zelf ic-arts in het UMCG. ,,We vin den dat er nu te veel maatregelen in staan. We staan wel achter iets als de 3G-coronapas, maar mo menteel is die niet nodig. Het is dus vooral belangrijk dat we snel naar definitieve wetgeving gaan voor pandemiebestrijding, het be schermen van grondrechten is daar beter bij gebaat." Maar minister Ernst Kuipers van Volksgezondheid (D66) had slecht nieuws voor de criticasters van de zoveelste verlenging van de tijde lijke coronawet: die kon niet meer worden aangepast, daarvoor was het te laat. ,,Deze wordt morgen gepubliceerd in het Staatsblad." Met andere woorden: de senatoren kunnen steigeren, maar aan de tij delijke coronawet die tot 1 juni geldt, valt nog maar weinig te doen. Dus tot die tijd behoudt het ka binet het complete corona-arse naal tot zijn beschikking, van af- standsregel en mondkapplicht tot het omstreden coronatoegangsbe wijs. Let wel: deze instrumenten zitten in de gereedschapskist, die worden niet continu ingezet. Sterker: komende vrijdag bergt het kabinet de meeste middelen op, alleen de mondkapregel in het ov en op luchthavens blijft, en 1G (iedereen testen) wordt ingezet bij grote indoorevenementen voor vijfhonderd gasten of meer. Met de veel mildere virusvariant en een steeds massievere politieke weerstand is dit de laatste verlen ging van de coronawet die de par lementaire eindstreep zal halen, beseft ook minister Kuipers. Alter natieven heeft hij echter niet: ,,We zitten niet eens een maand in een stabiele situatie, het is allemaal nog zeer beweeglijk." Voor de lange termijn sleutelt hij wel aan de reguliere Wet pu blieke gezondheid, die moet meer pandemieproof worden gemaakt. Maar dat mag geen haastwerk zijn, vinden betrokkenen. Om steun te behouden werkt Kuipers nu aan een nieuw juri disch noodverbandje: een tijde lijke wet die nog beter aansluit bij de politieke wensen en dan na 1 juni van kracht kan zijn tot de nieuwe gezondheidswet definitief klaar is. Op die manier redt Kuipers voorlopig de gereedschapskist van het kabinet. In maart komt hij naar de Eerste en Tweede Kamer met hoofdlijnen van deze zogenoemde tussenwet. Als de Kamer zo'n vari ant slikt, althans. Want de gehele juridische basis zomaar dumpen, is te riskant, vindt Kuipers. In de omikronlente kan dat zomaar goed aflopen, maar stel dat er plots een ziekmakender of dodelijker variant opduikt? ,,Het is nog een zeer volatiele situatie. Stel dat we zeggen: we wachten op de aangepaste Wet publieke ge- zondheid, tot die tijd hebben we niks. Dan blijft het bij het gekruist houden van de vingers en, als er echt wat moet, plots werken met een noodprocedure. Dus we ver zoeken u nu: steun de verlenging. Wij zullen de laatste resterende maatregelen schrappen als het kan, zoals het toegangstesten bij grote evenementen." Maar de senaat ziet dus liefst dat behalve de maatregelen ook een flink deel van het instrumenta rium in de prullenbak ver dwijnt. Die brede politieke afkeer - tot in de coalitie - leidt wel tot gefronste wenkbrauwen bij bron nen rond het kabinet. ,,Nu lijkt de wet plots het symbool geworden voor de critici", zegt een inge wijde. ,,Alsof de wet zelf het grote struikelblok is en niet de maatre gelen." We zitten niet eens een maand in een stabiele situatie, het is nog zeer beweeglijk WOENSDAG 23 FEBRUARI 2022 PC Senaat mort: lockdownregels overboord, coronawet nog niet Niels Klaassen Den Haag JAAR libelle rvnfl U A A n I ruurnurrn *Exclusief z,g5 administratiekosten per bestelling. Bij annulering van het evenement xvorden uw t A r U NAAnLtMMtnMttn tickets doorgezet naar de volgende editie of kunt u ervoor kiezen om uw geld terug te krijgen. Het debat in de Eerste Kamer. FOTO'S ANP - Ernst Kuipers, minister van Volksgezondheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10