l 'Kopers van Vlissingse woningen moeten zelf in huis gaan wonen' Meer inzamelcontainers voor minder Vlissings restafval 7 Rond kerk in Nieuw- en Sint Joosland komt tuin met ook kruiden en fruit Even in de kerktuin kruiden plukken voor het avondeten? Dat kan straks bij de dorpskerk in Nieuw- en Sint Joosland. En wat nog meer? loemen, heel veel bloemen; dat zou Jan Zwemer straks graag zien in de nieuwe tuin rondom de dorpskerk van Nieuw- en Sint Joosland. Of eigenlijk in de drie tuinen die straks samenvloeien rond de kerk: van pluk- en smultuin tot plek van stilte of van ontmoeting. ,,Er ligt een eerste plan, dat gaan we met het dorp bespreken. De dorpsbe woners kunnen erop schieten. Of aangeven dat ze het mooi vinden'', lacht Zwemer. Hart van het dorp Want dat het een tuin voor en met het dorp moet worden, staat voorop zegt Jan Zwemer, scriba van de protestantse gemeente Nieuw- en Sint Joosland en een van de initiatiefnemers van de tuin. ,,Een echte dorpstuin bij de kerk in het hart van het dorp. Waar je bloemen en kruiden kan plukken of met elkaar een ge sprekje aanknoopt. Maar ook een plek waar je stilte vindt. Rust om tot jezelf te komen. Ik hoop dat er straks op iedere keukentafel in het dorp bloemen uit de tuin staan.'' Het plan omvat drie thematui- nen, die organisch in elkaar over gaan. Zwemer: ,,Een Tuin van Liefde met veel bloemen en fruit om te plukken. Veel rode rozen ook denk ik.'' Ontwerpster Eline van Mourik vult aan: ,,Die wordt het grootst, een echte pluk- en smultuin. Links van de kerk, als je er met je gezicht naartoe staat, met de meeste zon. Waar je, als je gaat koken, nog even snel op je fiets naartoe gaat om de kruiden te plukken voor het gerecht dat je wilt maken.'' Het ontwerp laat verder een Tuin van Geloof zien, met kruiden en kleine hoogstam fruitbomen als moerbei, judasboom en prui menboom. Die loopt over in de Tuin van Hoop, een stiltetuin met banken, grassen, vaste planten en vlinderstruiken. Insecten en vo gels kunnen zich laven aan een drinkschaal. Van Mourik: ,,We willen daar ook twee vaten om het regenwater op te vangen dat van het kerkdak afstroomt. Dat kun nen we weer in de tuin gebrui ken.'' Het huidige gazon rond de kerk zal deels plaatsmaken voor de nieuwe dorpstuin. ,,Aan de achter kant, de Kerkstraat komt een nieuwe ingang. Het gras daar blijft, zodat bijvoorbeeld de Oranjever eniging daar Koningsdag kan vie ren en er plek is om springkussens Er blijft plek voor de springkussens op Koningsdag neer te zetten.'' Zwemer en Van Mourik maken samen met dorps genoten Willem Staat en Arjen Westeneng deel uit van de werk groep Kerktuin die zich bezig houdt met opzet en uitvoering van het plan. En natuurlijk het verwer ven van de benodigde gelden. Om te beginnen vierduizend euro om de schelpenpaden aan te leggen. ,,Die vormen de basis van het ont werp, dus daar willen we mee starten", aldus Van Mourik. Zwemer denkt aan acties om on line geld in te zamelen. De eerste duizend euro is overi gens al binnen met de Aanmoedi- gingsprijs van GroeneKerken en Maatschappij van Welstand. Met het project 'Goed voor duurzame innovatie' wilden die twee organi saties kerken prikkelen 'vernieu wend te verduurzamen'. ,,Wij hebben ons tuinplan in november ingediend'', vertelt Zwemer. Grin nikend: ,,We krijgen nu ook een bordje Groene Kerk. Maar daar zit wel wat aan vast. Dus gaan we ver der met klimaat en duurzaamheid. Bijvoorbeeld; wat kan je in en aan je huis doen? Ofwat eet je? Consu- minderen?'' Er is 14 maart een bij eenkomst. Daar worden de plan nen gepresenteerd. Elke huizenkoper mag in Vlissin- gen doen wat hij zelf wil. Hij kan in zijn nieuwe eigendom gaan wo nen, maar hij kan het ook verhuren aan bijvoorbeeld toeristen of ar beidsmigranten. De huiseigenaar kan zodoende een aardig huurin- komen verdienen, maar hij zet te gelijkertijd starters en andere ge- interesseerden in betaalbare koop woningen buitenspel, constateren de Vlissingse fracties POV en CDA. Om paal en perk aan die praktijk te stellen, pleiten de twee oppositiepartijen voor een 'zelfbe- woningsplicht' voor de kopers. Speculatie Door eigenaren te verplichten zelf 'een bepaalde tijd' in hun huis te gaan wonen, wordt het minder makkelijk om te speculeren op waardestijgingen en verhuurin komsten. CDA en POV dienen donderdag tijdens de raadsverga dering een motie in om binnen een half jaar (vóór 1 september) een onderzoekje te doen naar de mogelijkheden voor een zelfbe- woningsplicht. De twee partijen zijn er zich van bewust dat de verplichting niet zonder slag ofstoot ook kan gelden voor de, volgens hun berekenin gen, zevenhonderd woningen die nu al in Vlissingen door particulie ren worden verhuurd aan toeris ten en arbeidsmigranten. Mensen die een huis kopen voor een kind of een ouder hoeft ook niets in de weg te worden gelegd. Maar hui zen die nu nog worden verkocht, mogen niet worden verhuurd. De gemeente Vlissingen start morgen met het uitbreiden van gft-inzamelvoorzieningen voor flats en woningen zonder vrije achterom. Dat gebeurt als eerste in Oost Souburg en Ritthem. Huishoudens daar ontvangen een informatiebrief met een af- valsleutel die toegang geeft tot een gft-cocon, een bovengrondse container voor gft-afval. Deze kan onbeperkt gebruikt worden. Mensen die gebruik gaan maken van een gft-cocon krijgen mor- gen of donderdag aan de deur een gratis gft-afvalemmer. De gemeente wil zo de gemid delde hoeveelheid restafval per Vlissinger verlagen naar maxi maal 100 kilo in 2024. Nu bestaat het restafval volgens wethouder Els Verhage nog voor 38 procent uit herbruikbaar gft-afval. ,,Dit zorgt bij verbranding voor ho gere kosten voor de inwoner (via de afvalstoffenheffing)." In het tweede kwartaal van dit jaar zijn Paauwenburg en Lammerenburg aan de beurt en tot slot Midden gebied en Binnenstad. WA DINSDAG 22 FEBRUARI 2022 'Bloemen voor het hele dorp' Annemarie Zevenbergen Nieuw- en Sint Joosland Drie leden van de Werkgroep Kerktuin: vlnr. Jan Zwemer, Eline van Mourik en Arjen Westeneng bij de dorpskerk van Nieuw- en Sint Joosland. Een deel van het gazon rond de kerk wordt straks een dorpstuin. foto dirkjan gjeltema - Jan Zwemer, scriba protestantse gemeente VLISSINGEN Kopers van een woning in Vlis- singen moeten zoveel mogelijk zelf in het nieuw verworven huis gaan wonen. Starters moe ten zo meer kans krijgen. - René Hoonhorst VLISSINGEN - Wendy de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39