s 8 OEKRAÏNE Honderden artilleriegranaten ont ploften de afgelopen dagen langs de contactlijn tussen Oekraïense militairen en de door Rusland ge steunde separatisten in de ooste lijke Donbas-regio. Daar bevinden zich de Volksrepublieken Donetsk en Loegansk die zich in 2014 af scheidden van Oekraïne. De pro-Russische rebel len claimden gisteren de dood van twee burgers door het Oekraïense v— regeringsleger. Dat zou een dorp nabij de Russische grens hebben aangevallen. Het Westen denkt dat Rusland nepnieuws verspreidt over Oekraïense agressie in de Donbas-regio om zo een reden te hebben het land binnen te vallen. ,,Mijn Oekraïense vrienden en ik denken dat ook'', zegt Bob Wouda telefonisch vanuit Kiev, dat 600 kilometer westelijker ligt. Wouda was jarenlang beroeps militair en werkte voor de Navo. ,,De separatisten in de Donbas-re- gio spelen Poetins spel nu mee. Ze beschuldigen het regeringsleger van beschietingen en verspreiden video's met explosies en loeiende alarmsirenes, allemaal in scène ge zet'', stelt de zeventiger. De evacuatie van inwoners, die volgens de separatistenleiders naar Rusland worden gebracht ter be scherming tegen het Oekraïense regeringsleger, zijn volgens de oud-militair ook niet wat ze lijken. ,,In de bussen met evacués zitten hoofdzakelijk ouderen en wees kinderen. De meeste inwoners van het gebied willen niet weg, uit vrees voor plundering van hun woningen.'' De ontwikkelingen doen hem denken aan de Russische inval in Georgië, in 2008. Moskou schoot separatisten te hulp in Zuid-Os- setië, dat onder vuur lag van het Georgische leger. Na een strijd van enkele dagen verklaarde de regio zichzelf onafhankelijk. Rusland stationeerde er militairen die ei gen bases bouwden en stelselma tig de grens met Georgië verleg gen. ,,Hetzelfde gebeurt nu in de Donbas-regio'', voorspelt Wouda. De Russen zouden de Don- bas-regio volgens hem kunnen ge- Separatisten in de Donbas spelen het spel mee met Poetin, alles is in scène gezet bruiken als springplank naar de havenstad Marioepoel aan de Zee van Azov, omsloten door Rusland en het sinds 2014 bezette schierei land de Krim, en naar het econo misch en strategisch belangrijke Kherson. Ondanks de oplopende span ningen maakt Wouda zich geen zorgen. ,,Het conflict in het oosten van het land speelt al sinds 2014 en de mensen zijn de beelden ge wend. Ik ook'', klinkt het nuchter. Hij woont al jaren met zijn Oe kraïense vrouw en kinderen (6 en 14) in Kiev. ,,Het leven gaat hier gewoon door. Er wordt niet ge hamsterd en kinderen gaan naar school.'' De sluiting van de Nederlandse ambassade in Kiev, die haar werk zaamheden tijdelijk verplaatst naar de westelijke stad Lviv, baart Wouda evenmin zorgen. ,,Ik blijf hier toch'', grinnikt de Limburger. Terwijl de spanning in Oekraïne oploopt, doen inwoners van Kiev mee aan militaire trainingen in overle vingsstrategieën. Een van de instructie groepen is het Georgië-legioen. eg je vinger niet op de trekker, maar voortdu rend op de veilig heidspal. Pas als je moet schieten, ontgrendel je en gaat de vinger naar beneden'', roept de Georgi sche instructeur, ergens op een zompig voetbalveldje in het wes ten van Kiev. Tegenover hem staan zo'n dertig inwoners van de Oekraïense hoofdstad met dummies van kalasjnikovs in hun handen. ,,Eerst de loop naar beneden, dan draaien, geweer weer omhoog brengen en richten'', doceert de Georgische commandant geroutineerd. De 're kruten' volgen geconcentreerd zijn aanwijzingen. Het insigne op de mouw van de instructeur verraadt dat hij deel uitmaakt van het multinationale Georgië-legioen. Dat streek al aan het begin van de oorlog in Oost-Oekraïne in 2014 neer om aan de kant van het Oekraïense le ger mee te vechten tegen de pro-Russische separatisten. Nu de spanning tussen Rusland en Oekraïne vanwege de enorme troepenmacht die de Russen op bouwen aan de grens al maanden oploopt, melden inwoners van Kiev zich aan bij zelfverdedigings milities. Die trainen hen in overle ven en stadsguerrilla. De 'staande' schietoefeningen gaan over in patrouilleren en op- rukken als eenheid. De grond is drassig en er ligt een plak ijzige sneeuw op het veld. Toch duiken de vrijwilligers vol overgave voor over om liggend op de buik te schieten. Als de oorlog uitbreekt, zal het niet anders zijn. Later ko men er rookbommen en zelfs oe fengranaten in het spel. Dit soort oefeningen moet je keer op keer herhalen om er rou tine in te krijgen. Toch vindt boek houder Joeri Zintsjenko (54) het zinvol. ,,Het geeft een zekere rust. Als er iets gebeurt, weet ik wat te doen en hoe.'' Een opvallende verschijning in het Georgië-legioen is de boom lange instructeur Adam (25). Als Amerikaan die diende in Afghani stan, kwam hij twee weken gele den uit de Verenigde Staten over gevlogen. ,,Ik volgde een oproep van de Heer'', zegt de religieuze oud-militair. Hij houdt zijn ge zicht achter een sjaal verborgen en zegt zijn achternaam niet. Adam is goed op de hoogte van wat er de laatste jaren in de regio is gebeurd. ,,Ik heb het nieuws goed gevolgd'', vertelt hij. ,,Mensen hier hebben hun regering omver ge worpen om een democratie te Het geeft een zekere rust. Als er iets gebeurt, weet ik wat te doen en hoe stichten. Dat is prachtig om te be schermen.'' Oprichter en commandant van het Georgië-legioen Mamoeka Mamoelasjvili (43) heeft een bloedhekel aan Rusland, blijkt uit alles wat hij zegt. De Georgiër weet wat het is om te vechten te gen de Russen. Die vielen in 2008 zijn eigen land binnen en veegden het Georgische leger binnen een week aan de kant. ,,Ik heb meege vochten'', verklaart Mamoelasjvili, die nog meer gevechtservaring op deed tijdens de burgeroorlog die begin jaren 90 zijn vaderland teis terde. Ook daarin mengde het Russische leger zich actief. ,,We zien precies dezelfde signa len van Rusland als in 2008. Even als nu, zei Moskou zijn troepen te rug te trekken. Een week later vie- len ze binnen'', gromt de com mandant. ,,Rusland gaat een open lijke oorlog beginnen tegen Oek raïne. Het heeft imperiële ambi ties en wil de Sovjet-Unie in ere herstellen.'' ,,Ik ben net zo bang als ieder een'', vertelt Majja Tavloej (32) eer lijk. Ze is een van de vier vrouwen die deelnemen aan de dril. ,,Maar ik wil mijn familie kunnen be schermen en niet in paniek raken. Door deze training zal ik meer vertrouwen hebben.'' Tavloej bekent dat ze 's ochtends heeft gehuild, vanwege berichten uit Oost-Oekraïne, waar het aantal beschietingen over en weer flink is toegenomen de laatste dagen. ,,Ik ben opgehouden met al het nieuws te lezen en erover te chat- ten, zegt ze. ,,Dat helpt.'' MAANDAG 21 FEBRUARI 2022 GO Navo-pensionado gaat niet weg uit Kiev Al maanden beweren de Ver enigde Staten en veel Europese landen dat Rusland een reden probeert te creëren om Oe kraïne binnen te vallen. De be schietingen in oosten van het land zijn de volgende stap daar bij, zegt Bob Wouda (72) vanuit Kiev. ,,Ik maak me geen zorgen.'' Caspar Naber Rotterdam/Kiev Bob Woude (72) weigert Kiev te verlaten. - Bob Wouda, oud-Navo-militair Inwoners Kiev trainen voor mogelijke oorlog Joost Bosman Kiev - Joeri Zintsjenko, cursist Inwoners van Kiev zich aan bij zelf- verdedigings milities. Die trainen hen in overleven en stads- guerrilla. FOTO'S AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8