5 ,,Ik heb gekozen voor de politiek. Als een monster zich aandient, moet je het in de ogen kijken. Dat monster is de pandemie. En die was alleen te bestrijden met heftige maatregelen. En nu zeg ik, ook te gen mezelf hè, en tegen mijn 17 miljoen medelanders: er is veel ge beurd, maar we moeten elkaar weer een beetje terug gaan vinden. We zijn elkaar fysiek ook een beetje kwijtgeraakt. Ik hoop dat we weer naar sportevenementen kunnen, naar festivals in de zomer. Ik mis ook dat ik bij De Toppers niet weer naast Halbe Zijlstra kon gaan staan in zo'n foute outfit. Maar de maat regelen moesten. Ik had geen keuze. En ik denk dat het overgrote deel van de mensen dat snapt." ,,Er is kritiek op de crisisbestrijding. En dat moet. Er hebben besluiten bij gezeten die niet goed waren. En daar moeten we op reflecteren en van leren." ,,Ja, dat gaat specifiek over de brief van Hugo, maar daar wil ik niets van zeggen, want op het hele rap port gaan we als kabinet nog reage ren." ,,Nee, ik bedoel te zeggen: ik zeg he lemaal niks over dat rapport. Daar gaan we echt netjes op reageren." We hebben een enorme dreun gekregen, maar wij komen terug over 2G is maatschappelijke discus sie gekomen, politieke ook. En uit eindelijk wil de Tweede Kamer het niet. Nou, oké. Maar dit was juist hoe je het wel wilt hebben." ,,Ik ben historicus, we hebben hier al een paar duizend jaar een onge looflijk sterke sociale structuur. En we zijn altijd een land met een to taal gebrek aan respect voor hiërar chie geweest. Ik voel mij daar erg bij thuis. Op straat is het 'hé Markie!' Perfect. Buren brengen elkaar mok kend, maar met liefde, een pannetje soep. We doen boodschappen voor elkaar. Ik ben er zó van overtuigd dat het goed komt. Maar het moet weer een beetje ontspannen." ,,Ja, ik heb daar kritiek op gehad en erover nagedacht. Maar iemand die een teststraat in de fik steekt, dat trek ik niet. Ik ga geen sociologisch rapport bestellen om degenen die zoiets doen, te begrijpen." ,,Ik wil ook wel naar polarisatie kij ken als het om de redelijke groep mensen gaat, maar het is een heel kleine groep die te ver gaat. En daar aandacht aan geven, vind ik een ri sico." ,,In de politiek gaat het er al wat langer lomp aan toe. Op zich is dat geen ramp, maar het is nog wat lomper geworden in de debatten. Nog even en je hebt een kijkwijzer nodig om kinderen te bescher men." ,,Ik ben dat al meer gaan doen. En in de Tweede Kamer mag natuurlijk heel veel. Er is nu discussie aan de gang, en dat vind ik prima. Maar te gelijkertijd moeten we daar niet de hele tijd mét elkaar óver elkaar blij ven praten. Mensen willen vooral dat we hun problemen aanpakken. Die vragen: ga je huizen bouwen? Wat doe je met de vacatures in de zorg? Wat is het plan met mijn koopkracht? Kom ook even toe aan die problemen." „Daarvan heb ik gezegd: ik kan die link niet bewijzen. Dat neemt niet weg dat er grenzen zijn. Die oproep tot tribunalen is bedreigend; of zeggen 'joh, je hoeft je niet aan die wet te houden'. Woorden kunnen consequenties hebben." Lachend: ,,Dat is een voorbeeld van een uitspraak die beter had ge kund." ,,Ja, dat is zo. Luister, we hebben een enorme dreun gekregen, maar wij komen terug. Ik snap wel, je zult maar dit interview lezen en mij enthousiast zien vertellen - ter wijl je bedrijf op omkieperen staat, terwijl je schulden hebt of een kind dat twee jaar niet heeft kunnen stu deren -, en dan zie je Rutte vrolijk vertellen hoe Nederland terug komt. Ik realiseer me dat ook. Maar de oorzaak van de ellende, het vi rus, lijkt te verdwijnen. En het stoppen van de polarisatie kunnen we samen doen. Ik wil dat Neder land weer Nederland wordt. Het wordt alleen maar beter, nog gaver. We zijn het gaafste land van de we reld, of had ik dat al gezegd?" ,,Mijn gevoel is dat dit een kleine groep is. Er is altijd een deel in de maatschappij dat gevoelig is voor complottheorieën. Dat claimt dat er 5G wordt ingespoten met het vaccin. Dat mag je allemaal vinden, we zijn een vrij land. Maar die groep heeft heel veel aandacht ge kregen. Bij de meerderheid merk je dat er weer een beetje lucht komt." Ik heb vrienden die na de dertigste persconferentie vroegen: 'Goh, doe jij nog wel eens een persconferen tie?' Die hadden er 29 gemist." Corona bij Britse koningin Elizabeth VNO-NCW: kabinet, zet klimaatlijnen uit PVV wil btw op energie omlaag Turkse passagiers die eergisteren waren geëvacueerd van de brandende veerboot bij Corfu, vertrekken met een andere boot van het eiland. Reddingsdiensten haalden gisteren nog een over levende van het in brand gevlogen schip. Ook werd een dode ge borgen, tien opvarenden waren gisteren nog vermist. foto afp GO MAANDAG 21 FEBRUARI 2022 En nu wilt u de kalmte terugbren gen. Dat verhoudt zich toch slecht met elkaar. Tegelijk zegt de OVV in zijn rapport ook dat u en minister Hugo de Jonge beloftes deden, die jullie niet konden waarmaken. Volgens de OVV reageerde het ka binet echter 'verongelijkt' op de kritiek. Dat getuigt niet van lerend vermogen. Maar bedoelt u: De Jonge moet in binden? Heeft u als kabinet niet bijgedragen aan de polarisatie door bijvoor beeld te blijven vasthouden aan 3G- en 2G-beleid, waardoor men sen zich buitengesloten voelen. ,,Dat vond ik nou een heel goede discussie. Dat is hoe je het juist wil! Wij, als kabinet, hebben het stand punt dat de QR-code een goed idee is. Dat vinden we dus, helemaal. Ja, je kunt niet half zwanger zijn. Maar Is de kloof tussen boze burgers en de politiek niet onoverbrugbaar geworden? Er waren grote protesten, plunde ringen, vernielingen, soms door mensen die niet eerder botsten met de politie. U zei niets van hun motieven te willen weten. Hoe kom je dan tot gesprek? Maar de groep waaruit protest komt, was groter. Politieke partijen wakkeren het vuur aan, zeggen deskundigen. Waarom normeert u dan niet? Toch even, de man die met een brandende fakkel bij het huis van Sigrid Kaag stond, hing theorieën aan die Forum voor Democratie ook vaak noemt. Hugo de Jonge sprak die link hardop uit. U zei zelf dat voetbalsupporters 'hun bek moesten houden' in het stadion. Had u toen zelf even een kort lontje? Met uw oproep tot langere lontjes bent u weer de eeuwige positivo. Onder uw leiderschap heeft een deel van de maatschappij zich af gewend van de politiek. Maar u bent de boodschapper ge weest van de coronamaatregelen. Premier Mark Rutte voelt zich erg thuis bij het totale gebrek aan respect voor hiërarchie in Nederland, zegt hij. FOTO ERIK VAN 'T WOUD KERKYRA SEAWAY.. LONDEN De Britse koningin Elizabeth is positief getest op het coronavi rus. Ze heeft milde symptomen, meldt Buckingham Palace. Het staatshoofd is van plan 'lichte werkzaamheden te blijven ver richten'. Ze blijft onder medisch toezicht en zal alle richtlijnen volgen, aldus het paleis. De 95-jarige vorstin ontving juist afgelopen week weer bezoek op kasteel Windsor. Dat was de eerste keer nadat zij in aan raking was gekomen met haar zoon prins Charles, die op 10 februari positief was getest. De koningin is volledig gevacci neerd tegen Covid-19. AMSTERDAM VNO-NCW-voorzitter Ingrid Thijssen heeft haar oproep aan de regering herhaald om het voortouw te nemen in de kli maatplannen. Door regels op te stellen ontstaat duidelijkheid en kunnen bedrijven gaan investe ren, zei ze in tv-programma WNL op Zondag. Nu is er veel onze kerheid, ook door de dreiging van rechtszaken, aldus Thijssen. Ze stelt dat niet alleen de kli maatdoelen in gevaar zijn door dat bedrijven niets zullen doen als er onzekerheid is, maar ook dat bedrijven Nederland zullen mijden bij het doen van investe ringen, of zelfs zullen vertrekken. DEN HAAG De PVV komt met een wets voorstel om de energiereke ning voor huishoudens te ver lagen. De partij wil dat vooral bereiken door het btw-tarief te verlagen, zei PVV-leider Geert Wilders in het tv-programma WNL op Zondag. Energie valt onder het btw-tarief van 21 procent. De PVV stelt voor het tarief in dit 'crisisjaar' op 0 pro cent te zetten. Dat scheelt een gemiddeld huishouden volgens WIlders tussen de 500 en 800 euro. Daarna moet energie als het aan de PVV ligt, structureel onder het tarief van 9 procent gaan vallen. CORFU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5