H Kapelse wethouder lost belofte in c Vertrekkende Prins Carnaval geeft Kwadendamme mooi cadeau 4 Carnaval op de Bevelanden en Tholen Na 22 jaar stopt Gerald Doene als prins carnaval in Kwadendamme. Bij zijn afscheid schonk hij het dorp een eigen dorpswapen. Belse Prins voor Pikpotters' kopte de krant toen Doenein 1999 de carnavalsprins van Kwadendamme werd. Hij woonde toen al in Vlaanderen, maar aangezien hij een geboren en getogen Kwadendammer is, vormde dat geen probleem. De afgelopen 22 jaar kwam Prins Geert voor bijna elke belangrijke vergadering of gebeurtenis rondom carnaval naar De Pikpot gereden. ,,Dat heb ik altijd met veel plezier gedaan, maar het is nu tijd om het stokje over te dragen.'' Doene is in totaal al meer dan veertig jaar betrokken bij de carna valsvereniging. Geen eigen gemeente Als afscheidscadeau besloot hij zijn geboortedorp een dorpswa pen cadeau te doen. In tegenstel ling tot de andere dorpen in de ge meente Borsele had Kwaden damme nog geen eigen dorpswa pen. Bij veel andere dorpen zijn dit de oude gemeentewapens van de tijd vóór de herindeling van 1970. Maar Kwadendamme was geen eigen gemeente, omdat het viel onder de gemeente Hoedekens- kerke. Doene is de zoon van de vroe gere eigenaren van café De Kroon in Kwadendamme. ,,Ik weet nog hoe de oude mannen uit het dorp vroeger altijd zaten te mopperen in het café over het feit dat Hoede- kenskerke werd voorgetrokken'', zegt hij. ,,Mede door die herinne ring is het idee ontstaan om het dorp alsnog een eigen wapen te geven.'' Het wapen, dat zondag werd onthuld tijdens de carnavalsmis in de Bonifaciuskerk, is gemaakt door dorpsbewoner Hans de Vos. Op het wapen staat onder meer de 'kwade dam' waaraan het dorp zijn naam dankt, evenals de weel waarop het dorp is gebouwd. Ook de kerk heeft een plekje gekregen De oude mannen mopperden dat Hoedekenskerke werd bevoordeeld op het wapen. Heer van Borsele Burgemeester Gerben Dijkster- huis van Borsele had overigens ook een verrassing voor de ver trekkende Prins Geert in petto. Gerald Doene werd benoemd tot Heer van Borsele. Een titel die mensen toekomt die veel voor de gemeenschap hebben gedaan. Hij kreeg een speld en een oorkonde. 'Hup Feyenoord!' De stemming zit er al goed in als de kinderen zich zondag, kort voor het middaguur, verzamelen bij het gemeentehuis in Kapelle. De bus staat al klaar. Gijs (7) uit Schore heeft zin in het uit stapje naar De Kuip. ,,Ik heb twee jaar geleden een tekening gemaakt met het Feyenoord-logo erin'', ver telt hij. Dankzij dat mooie kunst werkje mag hij vandaag mee naar de wedstrijd van Feyenoord tegen Cambuur. Ook zijn moeder mag sa men met een paar andere ouders mee. ,,Of ik voor Feyenoord ben? Vandaag wel, hoor!'', grapt ze. Prachtig schilderij Jon Herselman schreef bijna twee jaar geleden een Feyenoord-teken- wedstrijd uit voor schoolkinderen in heel de gemeente Kapelle. ,,Er zijn prachtige dingen ingestuurd'', vertelt de wethouder, die zelf een fanatieke Feyenoord-supporter is. ,,Een schilderij dat één van de kin deren heeft gemaakt, hangt nog steeds in mijn werkkamer.'' Aan vankelijk wilde Herselman de kin deren die de drie mooiste tekenin gen maakten meenemen naar Fey- enoord, maar omdat alles zo mooi was, besloot hij iedereen dat uitj e te gunnen. Waarom het bijna twee jaar heeft geduurd voor de wethouder zijn belofte kon inlossen, laat zich ra den. Nu de stadions weer vol mo gen zitten, nodigde hij de kinderen alsnog uit om mee te gaan naar Rot terdam. ,,Hier zit geen cent gemeen schapsgeld in, hoor'', benadrukt Herselman. ,,De toegangskaartjes en de bus zijn gesponsord.'' De spelers van Feyenoord werk ten mee aan de leuke middag van de kinderen door met 3-1 te winnen. MAANDAG 21 FEBRUARI 2022 BE Carnaval op de Bevelanden en Tholen leek goeddeels in het water te vallen, maar de dinsdag gepresenteerde versoepelingen maken dat er toch volop kan worden gefeest. ,,Eigenlijk mis sen we alleen de grote optocht'', zegt voorzitter Ton Oosthoek van carnavalsstichting De Koen- kelpot in 's-Heerenhoek (Paere- hat). ,,We hebben hier zes hore cagelegenheden, die heel wat bezoekers kunnen ontvangen. Wij faciliteren alles optimaal door onder meer bussen te la ten rijden, toiletunits te plaatsen en voor ehbo'ers te zorgen.'' In Lewedorp ('t Kraaienist) staan zes feesten op het programma. Voor het Nakraaiersbal op maandagavond zijn de Haven zangers gestrikt. Ook in Kwa- dendamme (De Pikpot), Goes (Hanzehat) en Oud-Vossemeer (Grööt Pesööt) wordt komend weekend carnaval gevierd. Kijk voor programma's op de sites van de carnavalsverenigingen. Eindelijk een dorpswapen Rob Paardekam Goes - Gerald Doene, vertrekkende Prins Carnaval Burgemeester Gerben Dijks- terhuis en Prins Geert (Gerald Doene) onthullen het nieuwe dorpswapen van Kwaden damme. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN KAPELLE Geen woorden, maar daden! Twee jaar geleden beloofde de Kapelse wethouder Jon Hersel- man dat hij 19 kinderen zou meenemen naar Feyenoord. Zondag maakte hij dat waar. - Rob Paardekam Wethouder Jon Herselman en de 19 kinderen kort voor ze zondag in de bus naar Rotterdam stapten. foto katja van noort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51