Alternatief programma in manege na afgelasten straorit Sportworxs in Zierikzee verdwijnt 5 Toch nog een beetje hoefgetrappel in Renesse na de afgelaste straorit. Kinderen konden ringsteken op pony's en andere spelletjes doen op de manege. a een jaar afwezigheid zou er eindelijk weer een straorit gereden kunnen worden, wel iswaar aangepast, maar Renesse zou dan volgens tra ditie weer het seizoen inluiden. Storm Eunice gooide nu roet in het eten. Vrijdagavond besloot het comité dat het niet verstandig was om de rit met 87 paarden op zater dagmorgen door te laten gaan. Wél waren er 's middags kinderspelen. Ook anders dan anders, want bin nen in de hal van manege Grol in plaats van buiten op de - nu opge broken - kerkring, maar voor de jonge deelnemers niet minder leuk. Leo Gildevoet had normaal in de auto de straorit van Renesse bege leid. Nu zit hij zaterdagmiddag op een stoeltje bij de ingang van de rijbak waar hij zo'n 50 kinderen een spelletjeskaart uitdeelt. Ze kunnen met de kaart langs tien onderdelen, van sjoelen tot hoefij- zerwerpen en van spijkerpoepen tot ringsteken op de rug van een pony. Bowie Schilperoort (8) en Lilly Verseput (9) laten trots hun kaart zien. Ze vliegen door de spel len heen, ze moeten alleen nog koekhappen en ringsteken. Naar dat laatste kijkt Lilly uit. Ze heeft wel vaker op een paard gezeten en heeft er zin in om dat weer te doen. Bowie vond juist het spij kerpoepen het leukst. ,,Ik heb een ronde gewonnen." ,,Ik ook!", roept Lilly. Ze moesten tegen elkaar. Joery Plandsoen (24) heeft zijn pony Max uitgeleend voor het ringsteken. Dat gaat overigens in stap en niet in galop, zoals de vol wassen straörijders altijd na hun rit doen op het dorp. Plandsoen had dit jaar wel mee willen doen met de straorit, maar voor hem was al eerder duidelijk dat het er niet in zat. ,,Mijn paard is kreupel." Niet dat hij altijd meedoet. ,,Nee, ik rij liever een rustige strandrit met een klein clubje." Wel heeft hij de traditie van jongs af aan meegekregen. ,,Max is de pony waarmee ik mijn eerste strao heb gereden." Voorrijder Kitty van Nieuwenhuize helpt mee bij de spelletjes. Zij had voorop gereden met een rode sjerp om als de strao was doorgegaan. ,,Voor de langzame groep", ver- klaart ze de sjerpkleur. ,,Bertie Steur is voorrijder met de groene sjerp, die is voor de snelle groep, die wel galoppeert." Van Nieu- wenhuize had sowieso in de ma negehal meegeholpen na de rit. „Vanwege springtij hadden we nu de rit 's morgens gepland. We zou- Ik rij liever een rustige strandrit met een klein clubje den een uurtje hebben om de paarden terug naar huis te bren gen en dan naar de manege te ko men. Andere jaren zouden we 's middags juist op het strand zijn als de kinderspelen begonnen." Van Nieuwenhuize legt uit dat het dit jaar echt niet verantwoord was om de rit door te laten gaan. ,,We hoorden dat er glas op het strand lag van gesprongen ruiten van de strandtenten. Ook zouden we maar één begeleidende auto hebben over het strand, omdat de andere nodig was om de schade op te ruimen. Dat risico konden we niet nemen, we willen wel een EHBO'er in de buurt hebben voor als er wat gebeurt met een van de ruiters." Eerder verklaarde Bertie Steur van het straocomité al dat het ook onzeker was hoe ze het strand zouden aantreffen na de hevige storm. ,,We beraden ons nog op een nieuwe datum. Mis schien dat begin april een optie is, na Burgh-Haamstede", zegt Van Nieuwenhuize voorzichtig. Volgende week zaterdag, 26 fe bruari is de straorit met elk jaar de meeste deelnemers aan de beurt: Noordwelle. Daarna volgen Elle- meet (5 maart), Scharendijke (12 maart), Serooskerke (19 maart) en Burgh-Haamstede die eerder al de datum verzette naar 26 maart. Na 22 jaar heeft Peter van de Zande zijn pand waarin hij zijn sport school Sportworxs had gevestigd, aan de Banninklaan in Zierikzee, verkocht aan de buurman, Remco Muste. Daarmee is hij ook de aan het pand verbonden woning kwijt en eindigt zijn bedrijf. ,,Ik begin een ander concept, maar ik neem eerst even een periode om alles te overzien. Als ik start, doe ik dat met een buitenprogramma." Van de Zande wil zich gaan rich- ten op 55-plussers. ,,De derde le vensfase. Ouder worden en toch fit blijven. Ik wil een combinatie van trainen en het goede gesprek, wat ik altijd al deed." Schoondochter Isa bel Visser zet de yogalessen en bootcamp die ze bij Sportworxs gaf door op een andere locatie in Zie- rikzee en onder een andere naam. De naam Sportworxs verdwijnt. Blue zones Een nieuwe naam heeft Van de Zande al: De Schelde Zo Blauw. Met een verwijzing naar the blue zones in de wereld waar mensen gezond oud worden, zoals op Kreta en Sar dinië. Dat is ook zijn eigen ambitie. ,,Ik vind het fijn om een lichaam te hebben dat het goed doet en om een mooie kwaliteit van leven te heb ben. Ambities om een groot bedrijf op te zetten, heb ik niet meer", zegt Van de Zande. Barbecue Remco Muste en zijn vriendin Mi randa Nieuwenhuijze willen het sportschoolpand gaan gebruiken om barbecueworkshops te gaan ge ven. ,,We willen laten zien wat je al lemaal kunt doen op de barbecue naast de Hollandse speklapjes", zegt Nieuwenhuijze. Muste blijft met zijn bedrijfMeat Me barbecue catering op locatie doen. SD MAANDAG 21 FEBRUARI 2022 Ringsteken en spijkerpoepen Valeska Nastaly Renesse - Joery Plandsoen N ZIERIKZEE Hij heeft geen sportzaal meer en ook eventjes geen woning. Maar Peter van de Zande (62) komt terug als sportleraar. In de bui tenlucht. - Valeska Nastaly Peter van de Zande heeft zijn pand van sportschool Sportworxs en naastgelegen woning verkocht aan zijn buurman. foto sandra schim- MELPENNINK Een deelneemster aan het spijkerpoepen tijdens de kinderspelen op manege Grol in Renesse. foto katja van noort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50