Huisbaas vecht dwangsom van 25.000euro aan 4 c Michael Koster stopt met 't Oliegeultje; chef-kok Ramon Bolier nieuwe uitbater Na bijna een kwart eeuw in de horeca vindt Michael Koster (38) het genoeg geweest. Chef-kok Ramon Bolier neemt restaurant 't Oliegeultje van hem over. Gasten kunnen al acht jaar genieten van de kookkunsten van de 36-ja- rige Bolier uit Oosterland. Voorlo pig verandert daar niets aan, zegt hij, maar hij wil het toch een beetje anders gaan doen. ,,In de zomer is het hier heel druk en blijven we doen wat we nu doen, maar in de winter wil ik een clientèle gaan op bouwen met een ander concept. Ik moet het nog ontwikkelen, maar ik denk aan avonden met een drie- tot zesgangenmenu. Met een wijnar rangement, een cocktailtje of een speciaalbiertje. Dat als je wilt, je hier drie uur kunt zitten. Ik denk dat er in deze hoek vraag naar is." De verse vis en kreeft van achter buurman Sam Uil blijft vanzelf sprekend op de kaart staan. Maar die kaart, dat is tegenwoordig een QR-code. ,,Zo kunnen we hem elk moment aanpassen. Vandaag heb ben we bijvoorbeeld verse inktvis, die zetten we dan op de kaart", zegt Bolier, die vanaf 1 april de scepter zwaait in 't Oliegeultje. Mooiste plek De Oosterlander begint zijn aller eerste restaurant op volgens Koster 'de mooiste plek van Schouwen'. ,,Kijk eens om je heen. Je kunt hier 365 dagen lang foto's maken en er zal er niet een hetzelfde zijn. Het is elke dag anders", zegt Koster. ,,Je kunt een panoramafoto maken waarop je Zierikzee ziet, de Zee- landbrug, de overkant met Colijns- plaat en zelfs Veere en de Ooster- scheldekering. Waar kun je zo ver kijken en zo veel zien? En je hebt zeehonden en bruinvissen voor de deur." Bolier brengt het anders: ,,De ene dag heb je een zilveren gloed over het water, als de zon ondergaat heb je een oranje gloed en met regen achtig weer ziet de zee groen." Bo- lier geniet er dan ook van. ,,Als het 's zomers heel warm is, gaan veel collega's even tussendoor zwem men in de Oosterschelde." Ze zijn het erover eens dat het dijkpaviljoen op een goede plek zit. ,,We zijn het beste restaurant van Burghsluis", zegt Sharon van den Doel, bedrijfsleider en partner van Michael Koster. Haar vriend mag er dan wel mee stoppen, zij blijft werkzaam onder Bolier. ,,Ook om hem wegwijs te maken, want het is 'aan de voorkant' weer anders dan in de keuken." Koster vindt het welletjes. ,,Je kunt nooit niks. Als jij jarig bent, Ik wil nu even genieten en dan zien we wel weer verder kan ik niet komen. Het is altijd: 'Nee sorry, ik moet werken. Het is hier ook altijd hard werken, zeker in de zomer. ik wil nu even genieten en dan zien we wel weer verder." Met zijn 38 jaar mag hij dan wel jong zijn om het rustiger aan te gaan doen, maar hij begon al op zijn 14e met werken in de horeca en bleef dat, ondanks zijn bouwoplei ding, doen. ,,Zeeland is horeca", geeft hij als verklaring voor die car rièrekeuze. ,,In café 't Centrum in Zierikzee is het begonnen, daar was ik altijd 's avonds na school aan het werk. Op mijn 18e begon ik voor mezelf in Eureka in Renesse. Toen Bas Willemse 't Oliegeultje over wilde nemen van de vorige eigena- ren, vroeg hij mij als compagnon. Zo ben ik hierheen gekomen." Verdrinkingsdood Weekendjes weg met het personeel zijn een van de leuke dingen die Koster van die 16 jaar bij 't Oliegeul tje zijn bijgebleven. Maar wat hij nooit meer uit zijn geheugen ge wist krijgt is de verdrinkingsdood van een 16-jarige Belgische duiker met Pinksteren in 2013. ,,Het was toen hartstikke slecht weer en ze hebben tien dagen naar die jongen gezocht. Wij waren toen de huiska mer voor zijn vader en moeder. Ze zaten hier elke dag, tot hij gevonden was. En elk jaar keren ze met Pink steren terug." Als Johan Bethlehem zijn woning aan Hoefijzer 5 in Noordwelle wil verhuren, dan mag daar slechts één gezin in wonen. Volgens de ge meente Schouwen-Duiveland was dat drie jaar geleden niet het geval en legde een dwangsom op die is opgelopen tot 25.000 euro. De pandbaas vecht die nu aan bij de be stuursrechter. Bethlehem liet het huis in 1989 bouwen voor zijn ouders. Nadat zijn moeder overleed en zijn vader verhuisde, besloot hij het te gaan verhuren. ,,Bij de laatste huurder ontstonden wat klachten van de buren. Ik woonde destijds in Basel en de gemeente heeft mij toen in september 2019 aangeschreven. Die brief heb ik pas in januari 2020 ont vangen en toen waren alle termij nen al verstreken, waardoor ik een dwangsom opgelegd heb gekregen ter hoogte van 25.000 euro. De ge meente heeft op al mijn bezwaar schriften afwijzend gereageerd." De pandeigenaar verwijt de ge meente misbruik van haar machts positie. ,,Ik heb het idee dat de ge meente de wetgeving naar eigen hand wil zetten." Een boa constateerde zonder binnen te kijken dat er meer dan één gezin woonde Bethlehem woont zelf in Rotter dam en verhuurt meer woningen in die regio. Daar ondervindt hij naar eigen zeggen niet zulke problemen als in Schouwen-Duiveland. ,,De gemeente heeft een boa langs ge stuurd en die heeft zonder binnen te kijken geconstateerd dat er meer dan één gezin woonde. In het be stemmingsplan van 2018 zou dat aangegeven staan, maar ik kan ner gens uit het bestemmingsplan op maken dat ik niet meer gezinnen in mijn woning mag laten wonen. Bo vendien stonden de personen die er destijds woonden ingeschreven bij de gemeente. De gemeente werkte er dus zelf aan mee." Overdreven De huiseigenaar noemt de dwang som onterecht. ,,Dit zaakje stinkt. Bovendien vind ik een dwangsom van 25.000 euro bij een huur van 1100 euro zwaar overdreven." Beth lehem zegt dat hij zijn woning in Noordwelle op dit moment ver- huurt aan een gezin met kinderen, passend bij de eisen van de ge meente. Hij denkt er niet aan de brui aan te geven nu hem de dwangsom boven het hoofd hangt. ,,Als ik het huis nu verkoop, krijg ik er niet de prijs voor die ik wil." Wethouder Daniël Joppe zegt dat de gemeente verplicht is mensen op te nemen in de basisadministra tie. ,,Ook al wonen ze op een vakan tiepark, wat niet mag." Woordvoer der Toon Wandel van de gemeente bevestigt dat er inderdaad in het be stemmingsplan staat dat er maar een huishouden mag wonen. De bestuursrechter in Middel burg doet begin april uitspraak. - Valeska Nastaly MAANDAG 21 FEBRUARI 2022 SD 'Het is welletjes na 16 jaar' Valeska Nastaly Burghsluis - Michael Koster, vertrekkend uitbater 't Oliegeultje NOORDWELLE De eigenaar van een woning in Noordwelle vecht een dwang som van 25.000 euro die de ge meente hem heeft opgelegd 'voor oneigenlijk gebruik' aan bij de rechter. - Johan Bethlehem drami Ramon Bolier (l), nu chef-kok bij 't Oliegeultje, wordt de nieuwe eigenaar van het dijkpaviljoen in Burghsluis. Michael Koster (r) houdt het na 16 jaar voor gezien als uitbater, maar zijn vriendin Sharon van den Doel (m) blijft werkzaam als bedrijfsleider. foto katja van noort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49