OQp Terpstra wil in mbo rem op 'kansloze opleidingen' OVSE komt in spoed bijeen 3 De vrees dat de Winterspelen in Peking zouden worden beheerst door corona, bleek ongegrond. De bubbel werkte, maar de prijs was hoog. laiüfcu? OLYMPISCHE WINTERSPELEN BEIJING 2073- Voor ons op de roltrap haalt een schoonmaak ster, gehurkt, een soort wattenstaaf door de richels van de trede. Eenmaal boven slaat ze twee keer linksaf en begint tijdens de afdaling aan de volgende, willekeurige, trede. In het grote perscentrum van de Olympische Spelen hebben ze robots om garnalen te wokken, cocktails te shaken, lucht te vernevelen en afval op te halen, maar voor de ongekende schoonmaakdrift zijn ook duizenden mensen ingehuurd. Het vreemde aan de situatie con stateren we na drie weken Peking: je kijkt bijna nergens meer van op. De eerste dagen neem je nog foto's van al die geautomatiseerde processen en van de ontelbare 'maanmannetjes' die de openlucht desinfecteren. Of van de loopband in het hotel, die ook aan een coronatest werd onderwor pen. Maar de bubbel ging wennen en stompte af, al nam de weerzin tegen alle beperkingen wel steeds meer toe. Dit was verreweg de strengste corona-omgeving die we de afgelo pen twee jaar op werktrips hebben ervaren. Je kunt zeggen wat je wil, maar die bubbel was hermetisch afgesloten en werkte uitstekend. Op zeventigdui- zend dagelijkse coronatests waren er gemiddeld maar een paar positief. Het was een stuk minder spannend dan de Zomerspelen in Tokio, terwijl we nu massaal vanuit 'omikronwal- halla' Europa waren afgereisd. Zelfs in volle bussen of naast hoestende collega's waande je je op een gegeven moment veilig. Corona bestond voor ons gevoel niet meer in Peking, de extreme maatregelen werkten. Terwijl dat wel de vrees was vooraf: overvolle quarantainehotels en verpeste olympische dromen. Het was waarschijnlijk de enige manier om deze Spelen veilig te organiseren. Maar gezelliger werd het er niet op. De inwoners van Peking 'hoefden niet eens hun best te doen' om niets mee te krijgen van de Spelen, zei een ambassademede werker in deze krant. Zoals wij van achter het glas van de bussen of de hekken rond het hotel benieuwd waren naar het leven in de stad, zo zouden de Chinezen dolgraag iets van de olympische sfeer inademen. Maar Peking was in tweeën verdeeld. Geselecteerde groepjes studenten, diplomaten en ambtenaren voor kwamen dat de tribunes leeg waren. Zo nu en dan zorgde dat voor enige sfeer, vooral als China een medaille won. Maar meestal werd vooral duidelijk dat de toeschouwers geen idee hadden waar ze naar zaten te kijken. Bij de 1000 meter schaatsen schreeuwde iemand dwars door de start van de Chinese Qi Yin, terwijl C Meestal werd vooral duidelijk dat mensen op de tribunes geen idee hadden waar ze naar zaten te kijken het bij de beladen ijshockeywedstrijd China-Verenigde Staten juist akelig stil was in het stadion. Dat was allemaal nog niet zo erg. Er gebeurden veel lelijkere dingen in Peking. Zoals de dopingrel rond de Russische kunstrijdster Kamila Valieva. En de politiek, die vanaf de eerste dag als zwaard van Damocles boven het toernooi hing. De omstre den keuze voor China, een land met grote mensenrechtenproblemen, kaatste geregeld als een boemerang terug in het gezicht van het Internati onaal Olympisch Comité (IOC). Leugens De laatste persconferentie vormde wat dat betreft het dieptepunt. Woordvoerder Yan Jiarong kaatste aan het IOC gestelde vragen over Taiwan en de situatie rond de Oeigoe- ren in Xinjiang, zonder schroom terug. ,,Die vragen zijn gebaseerd op leugens", zei Jiarong kortaf. Het was al vaker duidelijk geworden deze weken. China was de baas in Peking, niet het IOC. De slogan van de Spelen, together for a sharedfuture (sa men naar een gedeelde toekomst) werd wel met de dag potsierlijker. Het irritante bijbehorende liedje, dat de hele dag door de stadions galmde, hielp ook niet. Er was gewoon heel erg weinig 'samen' in Peking, de eerste stad die na de Zomerspelen (2008) ook de Winterspelen kreeg. Tegenover die soms nare smaak stond prachtige sport in mooie stadi ons. En de altijd lachende, groetende en zwaaiende vrijwilligers, maakten ook veel goed. Liefst een miljoen mensen hadden zich aangemeld voor een functie. Zelfs op een desolaat par keerterrein, bij tien graden onder nul, leed hun humeur er niet onder. ,,Overal in het mbo waar er sprake is van een overschot op de arbeids markt moet een numerus fixus ko men", zegt de VNO-NCW-be- stuurder en voorzitter van Tech niek Nederland. ,,En een beroeps opleiding voor een sector met een tekort aan medewerkers, zoals de techniek, moet juist extra geld krij gen." Terpstra weet dat zijn uitspraken saillant zijn. In principe heeft ie dere mbo-student het recht toege laten te worden tot de opleiding van zijn of haar eerste voorkeur. ,,Ik ga vloeken in de kerk", aldus de be stuurder. ,,Maar waarom zouden we geen plafond willen aan het aantal mensen dat kiest voor 'strop- dasberoepen' die uitstervend zijn? Anders gooien we publiek geld in een put." Voorbeelden van mbo-opleidin- gen met weinig kans op een baan zijn dierverzorger, fotograaf, hos tess, casinomedewerker, scheeps kok, touringcarchauffeur, markt koopman, danser en luchtvaart dienstverlener. Een mbo-instelling kan nu al voor sommige opleidingen een nu merus fixus instellen om het aantal opleidingsplaatsen te beperken, bijvoorbeeld vanwege een gebrek aan werkgelegenheid, stageplekken of opleidingscapaciteit. Voor onge veer 7 procent van de mbo-oplei- dingen bestaat zo'n plafond. Voorzitter Adnan Tekin van de MBO Raad is niet blij met Terp stra's oproep. ,,Opvattingen als deze doen geen recht aan de reali teit: nergens hebben onderwijs en bedrijfsleven de aansluiting onder- wijs-arbeidsmarkt zo goed gere geld als in het mbo. Internationaal zijn we een voorbeeld." c P 11 De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) komt vandaag bijeen voor een in gelaste vergadering over de ge spannen situatie in Oekraïne. Het verzoek daartoe van Polen, dat de OVSE momenteel voorzit, is inge willigd. De Russische president Vladimir Poetin en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron zijn overeengekomen dat Rusland, Oekraïne en de OVSE overleggen om de spanningen te verminderen. De vrees neemt toe dat Russische troepen Oekraïne binnenvallen als het conflict tussen pro-Russische separatisten en Kiev escaleert. - ANP GO MAANDAG 21 FEBRUARI 2022 Rik Spekenbrink Lisette van der Geest Pim Bijl Peking Een verzorgster in het hotel voor olympiërs die positief op corona testten. foto reuters Mbo's die opleiden voor beroe pen waar nauwelijks vraag naar is, moeten minder studenten gaan toelaten. Dat zegt bestuur der Doekle Terpstra in een inter view met deze krant. Edwin van der Aa Woerden WENEN Met een gave vuurwerkshow rond het nationale olympische stadion van China werden gisteren de Winterspelen afgesloten. foto reuters stadions, maar nul sfeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3