<55 Primera Griezelbende is nu verkrijgbaar bij Albert Heijn en Primera 5 (mms iiVMLYSJ LEGENDES ZWAAIEN AF, OLYMPISCH KAMPIOENEN ZIJN AL OP LEEFTIJD De Winterspelen van Peking zijn voor het langebaanschaatsen de minst succesvolle in tijden. Met prachtig goud, maar ook veel vragen. Irene Schouten, die met drie keer goud nuchtere Friese mannen aan het huilen bracht. Kjeld Nuis, die zijn coach euforisch in de armen sprong. Thomas Krol, eindelijk de buteren én olympisch winnen. Ireen Wüst, die haar al imposante schaatscarrière nóg imposanter maakte; twee olympische schaats- weken leverden in Peking mooie langebaansuccessen op, maar tege lijkertijd minder medailles dan in Pyeongchang en Sotsji. Vergelijken met Sotsji is een beetje flauw. 23 medailles, 8 titels is een krankzinnige oogst. Dat is geen score die de maatstaf kan zijn. Vergelijken met vier jaar gele den, met Pyeongchang, 16 medail les waarvan 7 titels, is wel realis tisch voor Nederland, langebaan- land nummer één. Dan zijn 12 me dailles, waarvan 6 keer goud, in Peking een mindere oogst. Is het zorgwekkend? Voor het schaatsen an sich is het goed: het werd geen oranje-polonaise in Peking - in Sotsji juist de kritiek. Maar voor de KNSB en de Neder landse commerciële ploegen telt alleen het eigen succes. Technisch directeur Remy de Wit van de KNSB spreekt in zijn afsluitende praatje over een mooie Spelen in een bijzondere omgeving. Hij zegt tevreden te zijn met de behaalde medailles. ,,Deze presta tie is prima in verhouding tot de WK's en wereldbekers van de af gelopen jaren. Ik verbaas me er wel eens over dat we met zilver en brons niet altijd blij zijn." Want die medailles waren er ook: Patrick Roest haalde twee keer zilver, achter het Zweedse fe nomeen Nils van der Poel. Antoi nette de Jong, Jutta Leerdam, rij dend met het aura van een win naar. De drie zouden gezien hun leeftijd nog meerdere Spelen meekunnen. Maar dit was niet het toernooi van de toekomst, dat is een gegeven. Nederland is bij de Olympische Spelen als zesde ge- eindigd in de medaillestand. Dat is één plek lager dan bij de vorige twee Winterspelen van Sotsji (2014) en Pyeongchang (2018). Alle olympisch kampioenen langebaan zijn dertigers óf bijna dertig. Ireen Wüst en Sven Kramer zwaaien af. Nuis wil nog vier jaar door, maar is in Milaan 36. Krol, die ook nog een carrière als gezag voerder ambieert, belt binnenkort met luchtvaartopleiding KLS in de hoop op een uitzonderingspositie, zodat hij nog vier jaar kan schaat sen. En Schouten (29) is in haar eentje verantwoordelijk voor drie van de zes titels, plus nog een keer brons. Een prachtig verhaal, maar het geeft wel de afhankelijkheid van één individu aan. Het huidige succes leunt voor een groot deel op schaatsers die we al jaren kennen. En die in alle voorbeschouwingen als favoriet werden bestempeld. Het Neder landse langebaanschaatsen krijgt de komende jaren een ander ge zicht. Weg zijn Wüst en Kramer, de boegbeelden die zeventien jaar de uitslagen en aandacht bepaal den. Die opkwamen voor het be lang van de sporters en de sport, zeker Kramer. Wie trekt straks bij hun afwezigheid zijn of haar mond open bij slecht ijs in Thialf of geeft tegengas aan de KNSB? Schouten heeft nu het succes, maar lijkt minder uitgesproken over het algehele belang. Roest, al jaren Nederlands beste allrounder en lange tijd onklopbaar op de 5000 meter, spreekt zich sinds twee maanden voor het eerst écht uit. Probleem En wat op deze Spelen ook nog maar eens pijnlijk duidelijk werd: de ploegenachtervolging heeft geen prioriteit en levert inmiddels bijna elke vier jaar problemen op. Schaatsers wijzen op het gebrek aan gezamenlijke trainingen, zien dat als reden waarom ze worden afgetroefd door op papier mindere landen. Het onderdeel heeft voor coaches minder belang dan het ei gen trainingsschema en samen werking blijkt lastig. Ook naar de functie van bonds coach Jan Coopmans wordt geke ken. De conclusie is wel duidelijk: er wordt gesnakt naar een heldere visie. Niet nog een Spelen waarbij het onderdeel een bijrol speelt in de voorbereiding en een hoofdrol in de olympische selectievolgorde. Onder de successen van de ge vestigde namen, de boegbeelden die wegvallen en de discussies die woeden, gloort ook hoop voor de toekomst. Het was ook het hoop gevend olympisch debuut voor ta lentvolle jonge schaatsers als Me- rijn Scheperkamp, Marijke Groe- newoud, Femke Kok en, vanaf de zijkant vanuit een reserverol: Me rel Conijn. En bij Jutta Leerdam zou je bijna vergeten dat ze nog debutante was. Zij won zilver op de 1000 meter, met de belofte voor goud in Milaan. GO MAANDAG 21 FEBRUARI 2022 VOLGENDE OLYMPISCHE WINTERSPELEN 6 T/M 22 FEBRUARI 2026 IN MILAAN Mooie successen, onzekere toekomst Pim Bijl Lisette van der Geest Peking De afzwaaiende Kramer in de pioegenachtervoiging met achter zich Bosker en Roest. foto pim ras Door de makers van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37