Sven Kramer: 'Op een gegeven moment is het klaar, het is wel goed zo' dat voelt nog onwennig voor Irene Schouten 3 een voordeel. Want buiten slapen, eten en trainen was er hier in de strikte olympische bubbel weinig te beleven, vond ook zij. Maar toen ze haar laatste wedstrijd had gere den en zich eindelijk aan de ver moeidheid kon toegeven, was ze ook opgelucht. Net als Sifan Hassan afgelopen zomer in Tokio na tweemaal goud en een overvol programma op de Spelen, zei Schouten blij te zijn dat het erop zit. ,,Ik heb toch tweeën halve week op scherp moeten staan. Mezelfzeven keer moeten opladen. Dat kost heel veel energie. Dat komt er nu ook uit en dan is het heel fijn dat ik lekker naar huis mag.'' Na zeventien jaar topsport is de loopbaan van Sven Kramer echt ten einde. De grootste schaatser van de afgelopen jaren gaat met pensioen. ,,Er wordt op niemand gewacht en ook op mij niet." Zijn laatste woorden klinken ge haast. Alsof hij het nog een keer wil benadrukken, voordat hij weg stapt uit de wereld waarin mensen altijd kijken naar zijn prestaties en nu zoeken naar sen timent. Dat is aan hem niet be steed. ,,Ja", zegt Sven Kramer, na de opmerking dat zijn indruk wekkende carrière een lange reis was. ,,Maar ik heb het wel met veel plezier gedaan." En daar gaat hij. Kampioen. Boegbeeld. Grootheid. Pensio- nado. Zaterdag reed Kramer (35) in Peking zijn laatste meters, om daarna zonder weemoed, met wat opluchting en veel relative ring zijn schaatsen in te pakken en naar de uitgang te bewegen. Kramer won bijna alles wat er te winnen was, en domineerde niet alleen op de baan, ook daar buiten. Was het ijs niet goed? Dan liet hij zich horen. Altijd, overal, streven naar controle. Ambassadeur van de sport, die niet zomaar een opvolger heeft. Er is geen melancholie, er zijn geen tranen, Kramer staat nau welijks stil bij de laatste meters uit zijn loopbaan. ,,Ik ben niet zo sentimenteel ingesteld", zegt hij. Maar hij refereert ook aan vroe ger, toen hij als junior doorbrak en gevestigde namen het nakij ken gaf. ,,Zo ben ik zelf ook geko men toen ik achttien was. Dan probeer je ook een walk-over te doen. Ik denk dat dat aardig ge lukt is, maar op een gegeven mo ment ben je zelf aan de beurt." Het had iets vreemds, zijn laat- ste schaatsmeters in het olym pisch schaatsstadion in Peking. Een afscheid op nagenoeg onbe kend terrein, op de massastart, een onderdeel waarover hij op voorhand wist: kleine kans dat hij daar zou overheersen. Dat deed hij ook niet. Zijn vijfde Olympische Spelen waren voor Kramer ook zijn minst succes volle. Op de olympische 5000 meter kon hij twee weken terug ook geen rol van betekenis spe len, de teampursuit eindigde in een deceptie op de vierde plaats. Het is geen smet op zijn loop baan, had hij al aangegeven. ,,Het is niet gelukt in Peking en dat is jammer. Maar ja, dat zijn de wet ten van de topsport: meedogen loos. Er wordt op niemand ge wacht en ook op mij niet." Het is goed zo, vertelt hij. ,,Ik ben eigenlijk wel opgelucht. Het is een lange rit geweest, met veel ups and downs. Maar ik ben su- pertrots. Op een gegeven mo ment is er een tijd van komen en een tijd van gaan. Ik heb het denk ik al lang gerekt en dit is zeker geen makkelijk jaar geweest.'' C Kramer was dé ambassadeur van de sport, die niet zomaar een opvolger heeft Hoe de 18-jarige Sven tegen de huidige aan zou kijken, wordt hem gevraagd. ,,Ik denk dat ik al tijd behoorlijk meedogenloos ge weest ben. Wel respect voor de prestatie, niet voor de tegenstan der. Die van 18 jaar had hier de hele teringzooi verbouwd, na tuurlijk. Ja, dat klopt", zegt hij. En die van 35? ,,Die denkt: jon gens, maandag op het vliegtuig. Ik ben supertrots op de carrière die ik heb gehad. Weet je, op een gegeven moment is het goed zo." Zijn duim gaat omhoog, zijn tas op zij rug. Dat was het dan. Massastart GO MAANDAG 21 FEBRUARI 2022 VOLGENDE OLYMPISCHE WINTERSPELEN 6 T/M 22 FEBRUARI 2026 IN MILAAN Irene Schouten is Ivanie Blon- din en Francesca Lollobrigida te snel af in de eindsprint, haar derde goud in Peking. fotos pim ras Lisette van der Geest Peking Sven Kramer zaterdag tijdens de laatste race uit zijn imposante loopbaan: de massastart in Peking. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35