'Hang on, help is on its way' 'j j CM ra 'Die krasse duif gaat nooit meer dood' 2022 Roekie woont al veertig jaar in Oostkapelle 2 m COLUMN Marleen Blommaert I e mag vanaf nu niks meer kopen wat je niet zelf kunt dragen!' Ze zegt het zeer beslist. Bijna moederlijk: streng en liefdevol. Het grote omdraaien van rollen is begonnen. Mijn dochter spreekt me toe terwijl ze een veel te zwaar nachtkastje naar boven sjouwt. Ik kocht ergens vorige zomer een tweedehands bed met ombouw. Ik moet immers op de kleintjes letten. Toen sprak ze ook al van die wijze woorden: ,,Misschien moet je eerst de kamer opknappen voordat je dat bed erin zet." Aldus geschiedde, maar het had wat meer voeten in de aarde dan aanvankelijk gedacht. Dus uiteindelijk sloeg de koop van een tweedehands bed een flink gat in mijn spaarpot, maar het resultaat mag er zijn. Donderdag legde de laatste werkman uit eindelijk een prachtige vloer in de slaapka mer. We hebben nu precies drie dagen om een soort grote stoelendans in huis uit te voeren zodat de aannemer boven kan begin nen met nog een 'klusje'. Zo moeten gede monteerde Ikea-kasten die in de hal staan weer samengevoegd op de slaapkamer te rechtkomen. Een te zware spiraal moet op miraculeuze wijze een verdieping hoger terechtkomen. En alle kleding van mijn dochter en mij moet ook migreren. En mijn werkplek moet verplaatst. Heeft u weleens zo'n Ikea-kast opnieuw in elkaar gezet zon der handleiding? De schuifdeuren waar u de eerste keer al vloe kend en tierend op stond te zwoegen, lijken nu van een geheel andere kast afkomstig en wat u ook doet, schuiven doen ze niet meer. Dankzij de hulp van Internet en een zeer be hulpzame kennis lukt het na enig gepuzzel. Het tweedehands bed mist ook een on derdeel. Een draadstift: nooit geweten dat dat ook een woord was. Het is in feite een schroef zonder punt en kop. Waar ga ik die hier nog vinden? Donckers net over de grens, een begrip voor de (Zeeuws-)Vla- ming biedt uitkomst. Een vriendelijke jon geman neemt me mee op een toer langs de hele winkel om te concluderen dat ik een stuk draadstang moet afzagen op de ge wenste lengte. Ik kijk hem vriendelijk aan en hij doet dit voor mij. Voor 1,15 euro heb ik het cruciale onderdeel en 94 cm draadstang. Nog twee engelen arrive ren om de spiraal naar boven te dragen. Ik prijs me gelukkig dat er altijd handen zijn wanneer ik dingen niet zelf kan dragen, of zagen... Draadstift: Nooit geweten dat dat ook een woord was Zo gezegd in deze krant Het mag gerust een wonder heten dat lachduif Roekie zich al zeker veertig jaar staande houdt bij de familie Louws in Oostkapelle. Want gezond leven is niet aan haar besteed. Roekie de lachduif houdt niet van groenten en fruit. Ze eet liever dui- venvoer. Maar niet alles. Nee, alleen de hennepzaadjes pikt ze er tussen uit. En bewegen? Nee, mevrouw blijft liever lekker zitten in haar kooi in een woonkamer waar door de jaren al heel wat sigaretten zijn gerookt. Hoogbejaard Lucie Louws en haar ouders Janny en Tinus hadden nooit gedacht dat Roekie zo lang zou leven. Ze was onderdeel van een koppeltje dat ze 35 jaar geleden overnamen van ie mand in het dorp. Maar ook die was niet de eerste eigenaar. Dus Lucie schat in dat Roekie toch op zijn minst de veertig al moet zijn gepas seerd. ,,Ze kwam hier toen ik een jaar of zeven was. We hadden toen buiten een volière met parkietjes en zebra vinkjes. In de loop der jaren gingen die allemaal dood, maar zij bleefle- ven." Het vogelonderkomen werd afgebroken en Roekie verhuisde mee naar binnen en kwam te wo nen in een oud televisietoestel. Want, zo was de gedachte, zo lang zou ze vast niet meer meegaan. Een paar tientjes Maar Roekie, die overigens ook een mannetje zou kunnen zijn, bleef maar leven. Dus werd er toch maar een vogelkooi voor haar aange schaft. En daarin woont ze nu nog steeds. In het ouderlijk huis van Lu cie, die dagelijks over de vloer komt. Moeder Janny denkt onderhand dat Roekie zal meeverhuizen naar het bejaardentehuis ofdat ze misschien wel nooit meer doodgaat. Niet dat dat erg is, want ze kost hooguit een paar tientjes per jaar en bovendien is ze inmiddels niet meer weg te denken uit het gezin. Bijzonder Dat ze nooit sterft is uitgesloten, maar volgens Hans van der Stroom van de Nederlandse Bond voor Vo gelliefhebbers (NBvV) is het bij zonder dat een duif zo oud wordt. ,,In gevangenschap worden ze zo'n achttien tot twintig jaar oud, met uitschieters naar boven. Als er goed voor gezorgd wordt en het dier heeft het naar zijn zin, dan kunnen ze echt oud worden. Maar veertig is wel heel bijzonder. Wij hadden vroeger thuis een Turkse tortel, die is 28 jaar geworden en dat was toen echt al een heel respectabele leef tijd. Roekie is een krasse vogel. Ook Piet Botden van de club voor fok kers en liefhebbers van onder meer lachduiven is onder de indruk. ,,Dit heb ik nog niet eerder gehoord." Kwaaltjes Roekie mag dan een krasse dame zijn, ze heeft wel last van ouder- domskwaaltjes. Het liefst blijft ze zitten waar ze zit, maar ze zal zeker nooit tegenstribbelen als ze uit de kooi gehaald wordt voor een knuf fel. Ook de voor lachduiven ken- merkende lach is inmiddels ver dwenen. Lucie: ,,Als er vroeger mensen over de vloer kwamen ofje voerde een telefoongesprek dan lachte ze met je mee. Dan vroegen mensen: 'Wie hoor ik daar op de achtergrond?" Lekkerzonnen Ze mag dan flink op leeftijd zijn, apathisch in haar kooi zitten wach ten op het einde doet ze zeker niet. Als het zonnetje op haar schijnt, gaat ze er lekker voor liggen. En bui ten neemt ze graag een bad of ge niet ze van andere vogels om zich heen. Los kan ze niet. Dan wordt ze zeker opgevreten, denkt de familie. Volop pit Maar als het andere vogels betreft, heeft ze nog volop pit. Toen er in de zomer een keer een wilde duif het huis binnenvloog en van haar dui- venvoer begon te eten, liet ze duide lijk merken het daar niet mee eens te zijn. Moeder Janny laat er trots een filmpje van zien. In haar tijd heeft ze op de boerderij van de fa milie al heel wat dieren zien komen en gaan. En als haar tijd komt, dan zal ze heus gemist worden. Maar een nieuwe duif? Die komt er niet meer in. Toos Henk RUSUNfci PUNT 0ROOTSTE OORLO® IN EUROPA SINfeS 19^5 Gewapend duo berooft man in z'n huis Een man is zaterdagochtend vroeg in zijn woning aan het Ba ronieplein door twee gewa pende mannen overvallen. De twee mannen drongen rond 1.30 uur de woning binnen. Ze sloegen de bewoner. Het slacht offer moest onder bedreiging van een pistool een flink geldbe drag van een bankrekening over maken. De daders verlieten daarna de woning. De man heeft zich onder doktersbehandeling laten stellen. Getuigen of men sen die informatie hebben, kun nen zich melden bij de politie. MAANDAG 21 FEBRUARI 2022 GO WACHTLIJST „Degene die het eerst inge schreven is, komt het eerst aan de beurt" - Zwem scholen werken de lange wachtlijsten af CZEELAND1 OPEN PODIUM ,,Als vroeger bij ons thuis de ra dio aan ging, begon ik spon taan te dan sen" - Mandy Storm, singer- songwriter CZEELAND6 1 1 Wendy de Jong Oostkapelle Lucie Louws met duif Roekie. FOTO LEX DE MEESTER Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl SINT JANSTEEN 2E0T 60RIS JOHNSON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2