Paddenredders gaan weer op pad 5 Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg wil twee extra ruimtes Binnen twee jaar hoopt Museum Marie Tak van Poortvliet uit te breiden zodat er ruimte komt voor een permanente expositie over Domburg als kunstenaarskolonie. et Marie Tak van Poortvliet Museum werd in 1994 geopend. Het is gehuisvest in een replica van het tentoonstellingsgebouwtje, waarin Jan Toorop tussen 1910 en 1921 zomerexposities op het Dom- burgse duin inrichtte en telt één tentoonstellingszaal, waarin jaar lijks twee exposities worden geor ganiseerd. Het bestuur van het museum heeft al vele jaren plannen om te groeien. De ene zaal is veel te klein om al het moois dat het heeft ten toon te stellen en te bestuderen. Want het gaat niet alleen om schilderijen, tekeningen, foto's en beelden. Het bezit ook een gigan tische collectie boeken over de Eu ropese kunstenaarskolonies waar Domburg er een van was. Vier jaar geleden kwam het met een plan naar buiten om in het Nehalenniagebied een nieuw mu seum te bouwen. Dat gebeurde na dat het gemeentebestuur het mu seum had uitgenodigd mee te werken aan een facelift voor dat gebied. Twee jaar later werd dat plan ingetrokken omdat de weer stand tegen zo'n museum op die plek tegen de duinen onder de in woners en ondernemers van Domburg te groot was. Bezoekersrecord De afgelopen tijd is gekeken wat toch mogelijk is om uit te breiden. En de keuze is nu gevallen op de eigen locatie, aan de Ooststraat in Domburg. Rondom het museum is een flinke tuin waar zonder al te veel problemen nog gebouwd kan worden, zo zegt voorzitter Arnold van Houtum. Hij heeft er vertrou wen in dat een groter museum daar rendabel is te exploiteren. Want dankzij de samenwerking met de gemeente is het bezoekers aantal fors toegenomen. Sinds vo rig jaar is het museum ook een in- spiratiepunt waar belangstellen den allerlei toeristische informatie krijgen. Mede daardoor kon Van Houtum een bezoekersrecord van 18.000 noteren voor 2021. ,,Een ver dubbeling ten opzichte van andere jaren", zegt conservator Francisca van Vloten. Van Houtum geeft ook aan dat het Veerse college van burgemees ter en wethouders positief staat te genover de uitbreidingsplannen van het museum. Wethouder Pie ter Wisse (CDA, cultuur) beves tigt dat. Hij zegt dat het college de culturele instellingen wat meer ondersteunt omdat ze belangrijk Maar de nadruk zal liggen op de schilders zijn. En door inspiratiepunten on der te brengen in de verschillende musea, kunnen die ook meer me dewerkers aantrekken. Als het lukt om uit te breiden wil Francisca van Vloten in de nieuwe zaal een permanente ex positie over Domburg inrichten. Daarbij zal de nadruk liggen op Domburg als kunstenaarskolonie. Want begin twintigste eeuw stre ken tal van kunstenaars in Zeeland neer. De meesten verbleven tij dens de zomers in Domburg. Daardoor werd het een van de be langrijkste kunstenaarsdorpen van Nederland. Maar er zal volgens haar ook aandacht zijn voor de Ro- meinse tijd toen in Domburg een tempel stond die gewijd was aan Nehalennia, een godin van leven, vruchtbaarheid en dood. Maar ook voor de badcultuur en Domburg als 'rood arbeidersdorp'. ,,Maar de nadruk zal liggen op de schilders." Van Houtum wil de uitbreiding van het museum weer laten ont werpen door Cees Dam, de inmid dels 90-jarige Amsterdamse archi tect die bij alle bouwplannen van het museum is betrokken. En hij wil ook dat de tuin een opknap beurt krijgt zodat het daar straks heel goed toeven is. ,,Een plekje midden in Domburg waar mensen dan kunnen genieten van de rust." De padden ontwaken uit hun win terslaap en daarom gingen Henk Remijn uit Oostkapelle en anderen zaterdag op pad om ervoor te zor gen dat die dieren veilig het water kunnen bereiken om zich voort te planten. Langs de Domburgseweg tussen Oostkapelle en Domburg werd een scherm van gaas neergezet, inclu sief ingegraven emmers, zodat die dieren daar verzameld worden. ,,En elke dag gaat iemand er langs om ze vervolgens veilig naar de overkant te brengen", vertelt Henk Remijn terwijl hij zijn kleinzoon Job Fran- cke de fijne kneepjes leert van het bouwen van het paddenoverle- vingssyteem. ,,Er moet wat op de bodem van de emmer liggen anders vallen ze te diep." Remijn zegt dat het zijn 28e sei zoen is dat hij als paddenredder in actie komt. ,,Het voorjaar zit er aan te komen Bij de overzet in Vrou wenpolder zijn de eerste al gezien." Hij wijst naar de overkant van de weg waar het water ligt waar de padden uit het park van HofDuyn- vliet naartoe trekken. ,,Padden zijn niet snel en als de zon schijnt wil len ze ook nog wel eens op het asfalt blijven zitten waardoor deze weg voor hen erg gevaarlijk is." In de afgelopen j aren heeft hij het aantal padden dat werd overgezet flink zien fluctueren. ,,De eerste ja ren zo'n achthonderd, daarna daalde het tot zo'n vierhonderd om vervolgens weer toe te nemen tot zo'n zevenhonderd." De laatste ja ren gaat het om veel kleinere aan tallen. ,,Tussen de honderd en hon derdvijftig." Hij denkt dat dat komt omdat de eigenaren van HofDuyn- vliet het landgoed opknappen, in clusief de wateren. Hij vermoedt dat die wateren nu meer in trek zijn bij de padden. - Emile Calon Het paddenvangsysteem wordt aangebracht door (vlnr) Job Francke, Christien Labruyère en Henk Remijn. foto lex de meester WA MAANDAG 21 FEBRUARI 2022 Uitbreiden in de eigen tuin Wethouder Pieter Wisse (l), conservator Francisca van Vloten en voorzitter Arnold van Houtum in de tuin van het Marie Tak van Poort vliet Museum. Emile Calon Domburg - Francisca van Vloten, conservator H OOSTKAPELLE Het voorjaar lonkt en dus moe ten de paddenredders weer in actie komen om te voorkomen dat die dieren worden platgere- den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 25