Deze Rembrandt van Rijn belandde even in politiecel i; 16 Arjen Lubach staat aan de vooravond van zijn meest prestigieuze project ooit: dagelijkse nieuwssatire op de late avond. Welke uitdagingen staan de presentator te wachten? NÉÉ, DAT BEN IK NIET REMBRANDT VAN RIJN Hij dankt zijn bijzondere naam aan de huisarts die - zo ging dat nog begin jaren 50 - voor de bevalling poolshoogte kwam nemen bij de aanstaande ouders, het echtpaar Van Rijn in Den Helder. ,,Zij hadden nog geen naam voor als ze een zoon zouden krijgen. De huisarts zei dat ze hem dan Rembrandt moesten noemen. Zijn vrouw was op dat moment ook in verwachting en als zij een dochter zouden krij gen, zouden ze haar Saskia noemen, naar de echtgenote van de schilder Rembrandt. Dat heb ben de huisarts en zijn vrouw ook daadwerkelijk gedaan.'' Rembrandt van Rijn (67), tegenwoordig woonachtig in Schagen, stond jarenlang voor de klas op een basisschool. ,,Voor mijn leerlingen was mijn naam net zo normaal als Jan, Piet of Kees. Al was het natuurlijk wel bijzonder als ik lesgaf over het werk van Rembrandt. Of als we op op excursie naar het Rijksmuseum gingen en de gidsen opmerkingen over mijn naam maak ten. Zo van: bijzonder dat Rembrandt naar zijn eigen werk komt kijken.'' Er was een tijd, als tiener, dat deze Rembrandt van Rijn zijn naam alleen maar mompelend uit sprak. Altijd dezelfde opmerkingen, doodziek werd hij ervan. „Schilder je zelf ook?'' (Ant woord: neeheel). ,,Ben je familie van die andere Rembrandt?'' (Antwoord: Nee, was het maar waar.) ,,Later dacht ik: kom op, geen flauwekul meer. Het is gewoon mijn naam, ik ben er trots op. Vanaf dat moment heb ik 'm overal genoemd.'' Nog een voorval in zijn tienerjaren: van zijn ouders had Van Rijn een tweedehands fiets gekregen. Hij ging er een boodschap mee doen, maar terwijl hij in de winkel stond, werd de fiets meegenomen door de politie, want hij stond als gestolen geregistreerd. ,,Ik naar het politiebureau, daar vonden ze het natuurlijk al een gek verhaal dat mijn ouders bij een fietsenzaak een gestolen exemplaar gekocht zouden hebben. Maar goed, ze wilden het wel nagaan en vroegen me mijn naam. Toen ik die noemde, dachten de dienders helemaal dat ik ze in de maling nam en werd ik in een cel gestopt. Ik mocht er pas uit toen mijn ouders zich op het bureau meldden. Met de bon van de fietsen- handel, trouwens.'' TELEVISIE VANAF NU: VIER AVONDEN PER WEEK NIEUWSSATIRE Film over Van Gogh Vier shows Chapelle Wat kunnen we verwachten? Het nieuwe project van Arjen Lubach wordt vaak een latenighttalkshow genoemd. Dat komt volgens de pre sentator zelf doordat we niet bekend zijn met het genre, zo vertelde hij op NPO Radio 1. ,,Het is veel meer late- nightnieuwssatire. Het is eigenlijk gewoon een geschreven comedy- show.'' Dat we die vorm niet zo goed kennen, komt ook door eerdere gestrande pogingen. Zo was er op NPO 3 De Nieuwste Show met Patrick Lodiers, waarin Lubach zelf ook een rol had. Na een klein jaar werd dat programma vanwege tegenvallende kijkcijfers van de buis gehaald. Later was er nog Jan Jaap van der Wal die voor Comedy Central een aantal weken de Nederlandse variant van het Amerikaanse succesnummer The Daily Show uitprobeerde. Na de proefperiode werd het programma echter stopgezet. Lodiers en Van der Wal weten dus welke druk erbij komt kijken, maar reageren vooraf liever niet. Wel wensen de twee hun collega 'veel succes'. Nederland als lastig speelveld Er zijn meerdere redenen te beden ken waarom dagelijkse satire hier niet van de grond kwam. Dat we een klein land zijn, is er daar één van, zegt Jörgen Raymann, die zelf ooit Lubach legtvaak de vinger op de zere plek - verplichte kostvoor politici door de NPO werd gevraagd om Ray mann is Laat dagelijks te maken. Hij weigerde. ,,In Nederland hebben we de pretentie een heel groot land te zijn, maar er gebeurt niet zo veel. Als er iets gebeurt met onze bekende Nederlanders, zie Marc Overmars en Glennis Grace, is het drie dagen lang groot nieuws. Maar als comedian is het vreselijk om drie dagen over het zelfde onderwerp grappen te moeten maken.'' Daar liggen volgens Ray- mann ook kansen voor Lubach: ,,Zijn team kan onderwerpen vinden die heel mainstream blijken of net aan onze aandacht ontglippen. Ze komen met een invalshoek die je nog niet had bedacht. Als ze dat kunnen vast houden, zie ik het een enorm succes vol programma worden." Tv-columnist Angela de Jong be aamt dat. ,,Bij Lubach gaan inhoud en humor samen. Tenminste, dat was zo bij Zondag met Lubach. Daar zocht hij ingewikkelde dingen uit, zoals han delsverdrag TTip en bracht dat helder en zorgde dat er daarbij ook nog wat te lachen viel.'' Invloed tot in Tweede Kamer Door de politiek wordt ook met veel belangstelling gekeken naar Lubach, weet Tweede Kamerlid Tjeerd de Groot van D66. Hij stelde naar aanlei ding van een item van Zondag met Lubach over slachthuizen Kamer- Ze heten Jan Smit of Chantal Janzen, maar genieten niet de sterrenstatus van hun beroemde naamgenoten. Hoewel? Vandaag: Rembrandt van Rijn. - Jeroen Schmale Zelf ook naamgenoot van een BN'er? Mail naar oproep@dpgmedia.nl MAANDAG 21 FEBRUARI 2022 PC ANIMATIE Regisseur Jean van de Velde werkt aan een avondvullende animatiefilm over de jeugd van schilder Vincent van Gogh. Het project heet Young Vincent en zou in 2023 of 2024 klaar moeten zijn. NETFLIX Dave Chappelle gaat vier nieuwe komediespecials voor Netflix pre senteren en pro duceren. Ruim vier maanden te- rig kwamen Net- flix en de come dian in opspraak vanwege onder meer opmerkin gen over trans- genders in de stand-upshow The Closer. Als Lubach het niet lukt, wie dan wel? Mark den Blanken - Tjeerd de Groot (D66)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16