DPG-topman in 2016 om wangedrag ontslagen Doekle Terpstra luidt noodklok over tekort aan technici 11 Bervoets wint Biesheuvelprijs Het ontslag en de reden daarvan werden dit weekend besproken in een podcast van ondernemer Yves Gijrath. Hij sprak daarvoor ook met DPG-eigenaar Chris tian van Thillo, die het ontslag en de reden daarvoor heeft be vestigd. In een verklaring laat DPG Media weten dat er binnen het bedrijf, zowel in Nederland als in België, strikte regels gelden inzake grensoverschrijdend ge drag. Toen er in 2016 geruchten gin gen over grensoverschrijdend gedrag van de topman in België, is dat meteen onderzocht. Het ging om gedrag van Smeets rich ting vrouwelijke medewerkers. Het leverde Smeets een beris ping op, er was in eerste instan tie geen reden voor ontslag, tot er in het najaar van 2016 een for mele klacht tegen hem werd in gediend. Daarop is de direc teur-uitgever onmiddellijk ont slagen zonder dat de reden daar voor bekend werd gemaakt. Anders dan in België was het ontslag zes jaar geleden geen nieuws in Nederland. De Belg is weliswaar betrokken geweest bij de Nederlandse kranten van DPG Media, maar speelde in 2016 geen rol van betekenis meer in Nederland. Het halen van de klimaatdoelen van Nederland kan volgens voorzitter Doekle Terpstra van Techniek Nederland alleen lukken als een 'urgent knelpunt' wordt aangepakt: het oplopende tekort aan technisch geschoold personeel. Bestuurder Doekle Terpstra van onderne mersorganisatie Tech niek Nederland maakt zich ernstig zorgen, zegt hij bij de start van dit inter view. De mensen die werken in de installatietechniek - volgens hem 'de nieuwe elite van Nederland' - zijn degenen die de komende ja ren alle klimaatplannen van het kabinet op het gebied van mobili teit, zorg, infrastructuur, gebou wen en woningen moeten gaan re aliseren. Maar er zijn er daarvan simpelweg niet genoeg. ,,We laten de beroepsopleidin gen links liggen en betalen daar voor de prijs: een sector van 160.000 medewerkers heeft al een tekort van 20.000 mensen", aldus Terpstra, die ook lid is van het da gelijks bestuur van VNO-NCW en het boegbeeld is van het Bouw en Techniek Innovatiecentrum. ,,En dat tekort gaat oplopen naar 40.000. Krijgen we die benodigde 200.000 arbeidsplaatsen nog inge vuld? Dat is een urgent knelpunt. Want alle werkzaamheden die te maken hebben met de energie transitie, staan momenteel in de wachtrij." Bijscholing Het gaat niet alleen om de hoe veelheid technische vakmensen, maar ook om de bijscholing van monteurs voor duurzame energie technieken. Want vroeger moes ten professionals alleen apparaten installeren, variërend van de con sumentenkeuken thuis tot het windmolenpark van een energie bedrijf, maar tegenwoordig is alles met elkaar verbonden. Terpstra: ,,Een simpel voorbeeld: de zonnepanelen op uw woning leveren energie terug aan het net werk, maar kunnen tegenwoordig ook verbonden worden met een accu die de opgewekte stroom lo kaal opslaat. Dan 'praten' die zon nepanelen nog met uw slimme meter en kunt u de opbrengst uit lezen via een app. Die hele archi- denten, red.) komen. Dus: zet de deur ergens op slot, om die elders meer open te krijgen. Want waarom zouden we geen plafond willen aan het aantal mensen dat kiest voor 'stropdasberoepen', die uitstervend zijn? Anders gooien we publiek geld in een put." Interesseren Ook moet een programma uit de grond worden gestampt om leer lingen al op de basisschool te inte resseren voor techniek. Terpstra: ,,De afgelopen decennia hebben we in Nederland vooral de nadruk gelegd op vakken en richtingen die niet direct gericht zijn op be roepsonderwijs. Ouders vonden het vooral belangrijk dat hun kind naar mavo, havo of vwo ging, met liefst een theoretische studie er achteraan. Onze jonge mensen zijn grootgebracht met het idee dat de 'stropdassenberoepen' meer waard zijn dan vakmanschap. We moeten ons daar diep voor scha men, en dat imago dient snel te veranderen." De voorman van Techniek Ne derland ziet al veel politieke sei nen op groen staan voor het ver groten van de hoeveelheid men sen in de techniek en van hun kennis en kunde. ,,Dat groeneba- nenplan van het kabinet is een heel goede eerste stap, in samen spraak met de markt. Zo alleen kan de bal de goede kant op rollen; niet alleen om de energietransitie in Nederland voor elkaar te krij gen, maar ook om onze internatio nale positie te versterken. Er lig gen legio kansen, die we alleen maar bij de lurven hoeven te pak ken." tectuur vereist continu ontwikke ling, vergroening en vernieuwing bij de installatiebedrijven." Deze sector heeft dus zowel een kwan titatief als kwalitatief personeels probleem. En daar komt het kabinet om de hoek kijken, zegt de voorzitter van Techniek Nederland. ,,Zo hoor ik minister Jetten (Klimaat en Ener gie), die een klimaatfonds van 35 miljard beheert, zeggen dat hij sa men met andere ministers met een 'groenebanenplan' wil komen. Voldoende mensen moeten vol gens Jetten voor een techniekbaan gaan kiezen om de energietransi tie voor elkaar te boksen. Dat juich ik enorm toe. Maak daar maar 0,5 procent van het geld, 175 mil joen euro, voor vrij. Maar ik waar schuw het kabinet wel: maak deze plannen niet zelfstandig, maar doe dat samen met de marktpartijen! De verduurzamingsslag kan alleen lukken als we het slim en systema tisch aanpakken." Zelf zet de sector alles op alles om aan verse arbeidskrachten te komen, aldus Terpstra. ,,Zo bestaat ongeveer 80 procent van de nieuwe mensen uit zijinstromers. Daarnaast werken we met honder den 'hybride docenten': die geven onderwijs en werken daarnaast bijvoorbeeld als installateur. Deze professionals kunnen jonge men sen als geen ander interesseren voor hun vak. En zo'n jongere kan met een deelcertificaat al aan de slag met bepaalde technische klus sen, zonder dat de hele opleiding afgerond hoeft te zijn." Terpstra denkt dat de meeste winst valt te behalen door nieuwe aanwas vanuit de opleidingen zelf. ,,Daar gaat het niet goed, en dus dringen we bij onderwijsminister Dijkgraaf aan op een actieplan voor het techniekonderwijs. Geef mbo'ers een bonus als ze een tech niekopleiding afronden. Nu ga ik vloeken in de kerk: ik vind ook dat een beroepsopleiding voor een sector met een tekort aan mede werkers, zoals de techniek, extra geld moet krijgen. En overal in het mbo waar sprake is van een over schot, moet een numerus fixus (een beperkte instroom van stu m Overal in het mbo waar een overschot is, moet een numerus fixus komen GO MAANDAG 21 FEBRUARI 2022 AMSTERDAM Schrijfster Hanna Bervoets heeft de J.M.A. Biesheu velprijs in de wacht ge sleept, de literaire prijs voor de beste Nederlands talige korteverhalenbundel van het afgelopen jaar. Bervoets won met haar bundel Een modern verlan gen een bedrag van ruim 5700 euro. De jury prijst Bervoets' fantasierijke ver halen met eigenaardige personages. Het was de tweede keer dat de J.M.A. Biesheuvelprijs werd uitge reikt sinds het overlijden van de naamgever, Maar ten Biesheuvel, in 2020. BRUSSEL DPG Media, uitgever van deze krant, heeft in 2016 de Belgi sche directeur-uitgever Jaak Smeets ontslagen wegens seksueel grensoverschrij dend gedrag. 'Groene economie slaagt alleen met vakmensen' Edwin van der Aa Woerden die werken in de installatietech- Voorzitter Doekle Terpstra van Techniek Nederland ziet de mensen niek als de nieuwe elite. foto joost hoving - Doekle Terpstra Praktijkonderwijs metaaltech nieken. FOTO HOLLANDSE HOOGTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11