oqp Zilver voor Leerdam Het gaat weer stormen f» Kosten 86 procent gestegen, vooral minima in de problemen Het Morres wonen magazine als bijlage niet ontvangen? JOL Walcheren BEIJING 2023- 1000 meter is rollercoaster. 'Maar dat goud komt er wel hoor' De storm Dudley is nog maar net weggetrokken of de volgende wacht alweer. Iedereen zet zich vandaag schrap voor de storm Eunice. Er geldt code oranje en vanmiddag is er geen treinverkeer. Op het strand van Scheveningen moeten zandzakken de strandtenten beschermen. Gas en licht zijn in een jaar tijd 86 procent duurder geworden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Minima kunnen nog nauwelijks rondkomen. Een huishouden met een gemid deld energieverbruik betaalt dit jaar al 2800 euro aan energiekosten. Dat is bijna een verdubbeling ten op zichte van vorig jaar (1321 euro meer). De prijsspurt wordt veroor zaakt door wereldwijd gestegen gas- en stroomprijzen met bijna 350 procent. Volgens Peter Hein van Mulligen, hoofdeconoom van het CBS, slaan de torenhoge energieprijzen een 'stevige knauw' in de koopkracht van mensen. ,,Een gemiddeld huis houden betaalt per maand zo'n 110 euro meer voor gas en licht dan vo rig jaar. Zeker bij lagere inkomens komt dit keihard aan. Zij hebben elke maand een groot deel van hun inkomen nodig om hun vaste lasten te betalen." Voor hogere inkomens is de fi nanciële aderlating doorgaans min der groot, stelt Van Mulligen. ,,De meeste Nederlanders hebben tij dens de coronapandemie bedui dend minder uitgegeven en konden tientallen miljarden euro's sparen. Dat maakt de prijsstijging echter niet minder vervelend." De gestegen prijzen treffen overi gens niet alle Nederlanders. Ruim de helft van de acht miljoen huis houdens heeft zijn of haar energie prijzen voor langere tijd vastgezet, blijkt uit cijfers van toezichthouder ACM. Wel zagen twee miljoen huishoudens dat hun vaste contract afgelopen jaar aflopen. Circa 3,5 miljoen Nederlanders bezitten daarnaast een variabel contract. Bij hen stijgen de tarieven in elk geval elke juli en januari. Grote kostenverschillen bestaan er verder per type woning. Mensen met een slecht geïsoleerd huis zijn het zwaarst de klos. De gestegen energietarieven drij ven de inflatie op tot ongekende hoogte. Die bedroeg afgelopen ja nuari 6,4 procent. Dat is het hoogste niveau in veertig jaar. ,,Daar zit wel de volledige stijging van energie al in verwerkt", aldus Van Mulligen. Het CBS ziet 'een sprankje hoop' met betrekking tot de energieprij zen in de vorm van betere isolatie van woningen, klimaatverande ring, zuinigere apparatuur en het opwekken van stroom via eigen zonnepanelen. Deze dingen zorgen er samen voor dat ons energiever bruik gemiddeld met enkele pro centen per jaar daalt. ,,Het is de ver wachting dat deze trend op de lange termijn doorzet, waardoor ook de gemiddelde jaarlijkse energiereke ning zal dalen." Bel naar 0114 388 388 (keuze 3) Veel MOiAfltzw vrijdag 18 februari 2022 11°c Nieuwsmedia PROGRAMMA VANDAAG SCHAATSEN 09.30 uur: 1000 meter (m) De laatste klassieke afstand bij de mannen. Met Thomas Krol, Kai Verbij en Hein Otterspeer. C P18-19 T rr f-vi-iï rrrrrrr FOTO ANP C P7 Energieprijzen rijzen de pan uit David Bremmer Den Haag Weeroverzicht lange termijn: C P20 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1