u Minister Kuipers: 'Blijf wél een mondkapje dragen' 5 In de stem van verpleegkun dige Claudia Anssems klinkt nu, bijna twee jaar later, de emotie nog door als ze terug denkt aan die ochtend tijdens de eerste coronagolf. Onderweg naar haar werk in het Brabantse verzorgingstehuis hoorde ze op de autoradio het zoveelste item over applaus voor ziekenhuisper soneel. ,,Dat was zo confronterend. Het leek alsof de helden van de zorg alleen in het ziekenhuis be stonden. In de politiek en in de media ging het toen alleen maar over de situatie in de ziekenhui- delijke sluiting van verpleeghui zen voor bezoek was voor ons het absolute dieptepunt", stelt Ac- tiZ-bestuurder Mireille de Wee. De verpleeghuizen moeten zelf ook lessen trekken uit de coronacri sis, stelt de Onderzoeksraad. ,,Ook de verpleeghuissector was niet op een pandemie voorbereid'', schrijft de raad. ,,In verpleeghuizen is de af gelopen jaren door groeiende aan dacht voor kwaliteit van leven, au tonomie en huiselijkheid sprake van ontmedicalisering. Dit heeft mede tot gevolg dat de hygiëne en infectiepreventie binnen verpleeg huizen ondergeschikt raakt'', con cludeert het rapport. Ouderenbond KBO-PCOB ziet het rapport als een 'erkenning van het leed van alle bewoners, perso neel, mantelzorgers en naasten'. De organisaties hopen dat er les sen worden getrokken uit de con- Mijn kinderen konden zwaaien voor het raam: daar moest ik het mee doen clusies. ANBO stelt dat verpleeg huizen 'nooit en te nimmer' meer volledig mogen worden afgesloten van de buitenwereld bij een vol gende virusuitbraak. Bami Daar is iedereen het mee eens. Ook de bewoners van Hagedonk, die rond het middaguur in het res taurant op hun bord bami wach ten. Degenen die niet dementeren herinneren zich de eerste maan den van de pandemie nog goed. ,,Het eten werd op m'n kamer ge bracht, mijn kinderen konden zwaaien voor het raam: daar moest ik het mee doen'', vertelt Mien Aarts (86). ,,Die eenzaamheid hoop ik nooit meer mee te ma ken.'' Haar tafelgenote Jo de Graaf (91) schudt haar hoofd. ,,Dat was vreselijk. Die herinnering raak ik nooit meer kwijt.'' aan in de rij bij de verdeling van de toen nog schaarse beschermings middelen en testcapaciteit. Mede daardoor kon het virus ongenadig hard toeslaan in verzorgingshui zen: ongeveer de helft van alle co ronasterfgevallen in die periode betrof verpleeghuisbewo ners. Toen eenmaal doordrong hoe ernstig de situatie was, stelde het kabinet een bezoekverbod in, waardoor ouderen maandenlang hun naasten moesten missen: ,,Heel schrijnend. Ook het geeste lijk lijden was enorm.'' Afzondering Door gebrek aan testcapaciteit moesten soms complete afdelin gen in afzondering na twee infec ties op de verdieping. Zo werd quarantaine opgelegd aan grote groepen bewoners. Als er meer ge test kon worden en als schaarse mondkapjes eerder aan de oude renzorg verstrekt waren, hadden de verpleeghuizen er beter voorge staan, stelt OVV-voorzitter Jeroen Dijsselbloem, 'mogelijk ook zon der bezoekverbod'. De eerste maanden van de co- ronapandemie waren voor de ver pleeghuizen 'een slechte film', stelt bestuurder Jacqueline de Groot van Verenso, de vereniging van specialisten ouderengenees- kunde, in een reactie op het rap port. ,,Wij hebben al aan het begin van de uitbraak continu aan de bel getrokken en gevraagd om testen en persoonlijke beschermings middelen voor de langdurige zorg. Aanvankelijk vonden we helemaal geen gehoor, alle aandacht ging naar de ziekenhuizen. Terwijl de meest kwetsbaren in het verpleeg huis wonen." Ook de koepel van zorgorganisa ties ActiZ herkent zich 'helaas' in de conclusies van de OVV. ,,De tij- zen, de bezetting van de ic's. Voor ons werd niet geklapt, terwijl wij echt op ons tandvlees liepen. De ziekenhuizen konden in elk geval nog operaties afzeggen, hoe verve lend dat ook was. Wij niet. Wij konden onze bewoners niet naar huis sturen.'' In de verpleeghuizen voltrok zich tijdens de eerste coronagolf een 'stille ramp', concludeert de OVV in het gisteren verschenen rapport. Ondanks het expliciete doel om kwetsbare mensen te be schermen, werden verpleeghuizen over het hoofd gezien. Aanvanke lijk was de ouderenzorgsector niet vertegenwoordigd in het OMT. Verpleeghuizen stonden achter- Die sluiting van verpleeghuizen voor bezoek was het absolute dieptepunt Vanaf vrijdag 25 februari geldt de mondkapjesplicht alleen nog in het openbaar vervoer en op luchtha vens. In winkels, op scholen of in andere openbare gebouwen hoeft een mondmasker dan niet meer. Toch is het verstandig om de mond- maskers wél te blijven dragen, zei Kuipers in een Kamerdebat over de nieuwe coronamaatregelen. ,,We deden in het verleden vaak lacherig over Aziatische landen waar het ge bruikelijk is een mondmasker te dragen. Maar het is verstandig als wij dat ook doen.'' De mondkap jesplicht blijft overigens wel gelden in winkels in stationshallen. Hoewel het debat ging over de aangekondigde versoepelingen van de coronamaatregelen, wilde de Tweede Kamer vooral praten over de invloed die het ministerie van Volks gezondheid uitoefende op adviezen van het Outbreak Management Team (OMT). Die adviezen horen onafhankelijk te zijn, maar inmid dels is duidelijk dat ambtenaren van het ministerie teksten aanpasten. Volgens minister Kuipers hebben ambtenaren alleen teksten verdui- delijkt, maar zijn conclusies niet veranderd. De adviezen van de OMT'ers waren volgens hem af en toe zo technisch, dat niet altijd dui delijk was wat ze betekenden. Het programma Nieuwsuur meldde vorige week dat ambtena ren teksten aandroegen over mond- We deden vaak lacherig over Aziatische landen, waar dit normaal is kapjes in verpleeghuizen. Ambte naren vroegen een zin toe te voegen die het dragen van mondmaskers in de ouderenzorg ontmoedigde. Op positiepartijen verwijten het mi nisterie van Volksgezondheid doel bewust 'de boel te hebben misleid' omdat er een tekort was aan be schermingsmiddelen. SP-Kamerlid Maarten Hijink wees erop dat het kabinet op vragen over de noodzaak van mondmas- kers in verpleeghuizen destijds ver wees naar het OMT-advies waarin stond dat dat niet nodig was. ,,Ik ben hier gewoon piswoest over!'' Minister Dilan Yesilgöz (Justitie) maakte verder duidelijk dat carna val dit jaar vooral 'een horecacarna- val' zal zijn. Omdat er bijna geen evenementen ofoptochten worden georganiseerd, wordt carna val vooral in cafés gevierd. ,,En dan gelden dezelfde regels als in de rest van het land'', zegt ze. In kroegen met meer dan vijfhonderd bezoe kers geldt dan het zogeheten ïG-be- leid: alle bezoekers, gevaccineerd of niet, moeten zich laten testen op corona om binnen te mogen. In kroegen en zalen met minder dan vijfhonderd bezoekers kan ieder een gewoon binnenlopen. Carnaval begint op 26 februari, de dag nadat vrijwel alle coronaregels vervallen. GO DONDERDAG 17 FEBRUARI 2022 Prinsenbeek - Mien Aarts (86), bewoonster van complex Hagedonk 'Die eenzaamheid hoop ik nooit meer mee te maken' Jo de Graaf, bewoonster van woonzorgcentrum Thebe Hage- donk, nuttigt haar middageten met anderen in het restaurant. FOTO ARIE KIEVIT - Mireille de Wee, koepel van zorgorganisaties ActiZ Annemieke van Dongen DEN HAAG Hoewel de mondkapjesplicht straks vrijwel overal vervalt, is het toch verstandig om een mondmasker te blijven dragen in openbare ruimtes. Dat zegt mi nister Ernst Kuipers (Volksge zondheid). - Ernst Kuipers, minister - Marcia Nieuwenhuis Hans van Soest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5