Middelbare scholen komen 3,7 miljoen euro tekort 7 Vastenaktie met tijdelijke tweedehandswinkeltjes van de parochies Een sjiek colbert voor 7,50 euro, een jurkje voor 4 euro. Wie goedkoop wil shoppen én tegelijk een goed doel steunen, kan tot Pasen terecht in tijdelijke tweede handswinkeltjes van de parochies. Het is weer de tijd van de jaarlijkse Vastenaktie. Dit jaar zetten de drie Zeeuws-Vlaamse parochies zich in voor stichting Sibusiso in Terneu- zen; het levenswerk van artsen echtpaar Attie en Henk Hammer uit Terneuzen. Met hun stichting proberen zij het taboe rond gehan dicapte kinderen in Tanzania te doorbreken. ,,Die worden daar uit schaamte in een hutje gehouden. Daar bloedt je hart toch van." De Elisabethparochie in de Ka naalzone, parochie Heilige Maria Sterre der Zee in het Oosten en de Heilige Andreasparochie in het Westen proberen elk op eigen ma nier 33.500 euro bij elkaar te sprok kelen. Daar moeten heel wat schoe nen, broeken, jasjes, oorbellen, schoenen, boeken, kunst, wafels en vastenmaaltijden voor worden ver kocht. De Vastenaktie zelf spijkert bij tot het ronde bedrag van 50.000 euro. Lintje-knip In Axel opende gisteren een tijde lijk tweedehandswinkeltje aan het Szydlowskiplein. Het pand, voor heen van drogisterij DA, stond al weer een tijdje leeg. Van eigenaar Daniël Luitjens mag de parochie het winkeltje tijdelijk gratis huren. Bij die barmhartigheid bleef het niet. ,,Kledingzaak Landgraaf schonk ons kledingrekken en kap stokken, Jansen kwam gratis de ra men zemen en Luximproove kwam voor niks mooie verlichting ophan gen", zegt Trees Rijk, die samen met een groepje bezielde dames de shop heeft ingericht. Het Axelse winkeltje werd gisteren geopend door Sibusiso-oprichter Attie Hammer, met een traditioneel lint je-knip. Ramvol In een recordtijd wisten Rijk en de andere leden van de werkgroep zakken vol kleding, schoenen, tas sen en sieraden bij elkaar te sprok kelen. Het winkeltje hangt dan ook ramvol. Rijk: „Achterin hebben we ook nog dozen vol staan. En, al kan ik het me bijna niet voorstellen, mocht het zo zijn dat er niks van je gading tussen zit, dan hebben we altijd nog een groot spaarvarken staan waar mensen een bijdrage in kunnen stoppen." Vrijwilligers zul len de shop van woensdag tot en met zaterdag tot 1 april draaiend houden. Ook in Sas van Gent zit, in het In dustrieel Museum, een tweede- Daar wordt zo'n kind gezien als een straf van God hands winkeltje. In Zuiddorpe, Philippine en Terneuzen worden ontmoetingsmaaltijden opgezet. In Sluiskil en Philippine worden wa fels gebakken, bij diverse super markten kunnen statiegeldbonne tjes worden ingeleverd, in Oost burg staat een fancy fair en een vas- tenmaaltijd op het programma en in de basiliek van Hulst is een enorme boekenmarkt gepland. Maar waar gaat al dat geld nou precies naartoe? Naar het Sibusiso- centrum van de Hammers in Tan zania. Zij hebben daar een pro gramma opgezet voor gehandicapte kinderen én hun familie. Attie: ,,Daar wordt zo'n kind gezien als een straf van God, waardoor het hele gezin wordt buitengesloten. Uit schaamte wordt het kind ver borgen gehouden. Onderwijs krijgt het niet en loopt zo onnodig grote achterstand op in de ontwikke ling." Vierduizend gezinnen Lokale medewerkers van het Si- busisocentrum (genoemd naar een pleegkind van de Hammers) geeft die gezinnen zes maanden begelei ding. Het kind leert hoe het thuis kan meedoen en de ouders krijgen pedagogische adviezen. Na afloop blijft er begeleiding en kan het kind soms naar speciaal onderwijs of zelfs gaan werken. Rijk: ,,Zo zijn de afgelopen jaren al bijna vierduizend gezinnen geholpen. Daar doe je het voor." De Stichting Voortgezet Onderwij s Zeeuws-Vlaanderen stelde in 2017 een plan op om het middelbaar on derwijs voor de regio te behouden. Dat gebeurde nadat het Zwin Col lege in Oostburg financieel kopje onder dreigde te gaan door een sterk verminderd leerlingenaantal. Ook de toekomst van het Reynaert- college in Hulst leek allesbehalve rooskleurig. Daarop kwam een red dingsoperatie op gang. De school besturen fuseerden en het Zelden- rust-Steelantcollege en De Rede in Terneuzen gingen samen verder als het Lodewijk College. Een jaar later volgde een plan om het onderwijs drastisch te verande ren, met nieuwbouw voor het Lo- dewijk College en het samenvoe gen van de twee vestigingen van het Reynaertcollege op één locatie als ijkpunten. De drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten, provincie en het Rijk spraken toen ook geza menlijk af daar geld voor uit te trek ken. Een onafhankelijk adviesbu- Met de kennis van nu zijn we in 2017 te ambitieus geweest reau heeft onlangs geëvalueerd hoe de vlag er bij hangt. Wat blijkt: tot en met augustus 2028 is er een te kort van 3,7 miljoen euro voorzien. Volgens het adviesbureau is in 2017 te positief gedacht over wan neer de nieuwbouw zou beginnen. Nu blijven de huisvestingskosten hoog. ,,Met de kennis van nu zijn we in 2017 te ambitieus geweest", zegt wethouder Jack Werkman. Ook het praktijk- en speciaal on derwijs drijft de kosten op. Daar stromen meer leerlingen in dan de partijen kunnen betalen. ,,We be kijken hoe we die 3,7 miljoen euro kunnen opvangen", aldus Werk man. ,,Daar is niet één, twee, drie een oplossing voor." Zwarte cijfers Andere huisvesting is noodzakelijk om de exploitatielasten van de schoolgebouwen omlaag te krijgen, aldus het adviesbureau. Een 'nieuw' Reynaertcollege is voorzien in 2025-2026. Dan trekken de leerlin gen van de Gildenstraat in op de lo catie Zoutestraat. De gemeenteraad van Terneuzen besluit na de verkie zingen over een nieuw Lodewijk College, dat er waarschijnlijk in 2028 staat. Ook voor het Zwin Col lege in Oostburg zit nieuwbouw in de pijplijn. De VO Zeeuws-Vlaan- deren verwacht vanaf 2028 zwarte cijfers te schrijven. Verder hopen de partijen op tij delijke subsidies, maar het ligt niet voor de hand dat die worden uitge keerd. Uit een potje voor krimp- scholen dat sinds 1 januari bestaat, krijgt het Zwin College jaarlijks al 1 miljoen extra. Het Reynaertcollege schrijft structureel vier ton bij. - Bob Maes VL DONDERDAG 17 FEBRUARI 2022 Goedkoop jurkje scoren? Trees Rijk (l) geeft Attie en Henk Hammer een rondleiding in het Vastenaktiewinkeitje aan het Szydiowskipiein. foto camile schelstraete Sheila van Doorsselaer Axel - Attie Hammer, mede-oprichter Sibusiso De toekomst van het middelbaar onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen veiligstellen, blijkt een monni kenwerk. Tot en met augustus 2028 komen de betrokken par tijen 3,7 miljoen euro tekort. ,,Daar is niet één, twee, drie een oplossing voor", zegt de Sluise wethouder van onderwijs Jack Werkman. - Jack Werkman, wethouder van Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 54