Streep door pier voor kust bij De Boekanier c Kattenvrouwtje Laurine Vandepitte geeft haar favoriete dier de hoofdrol 6 Wel eens gehoord over de vriendschap tussen een poes en een goudvis? Een kat die carnaval vierde in Aardenburg? Die zelfs naar Tibet ging? Sheila van Doorsselaer Breskens De Bressiaanse auteur Laurine Vandepitte (69) legde haar ziel en zaligheid in haar nieuwste 'sprookjes boek' over haar favoriete dieren die haar al haar hele leven fascine ren: katten. Als zelfverklaard 'kat tenvrouwtje' (ze had er ooit ze ven) bestudeerde ze het gedrag van de pluizenbollen. Die kennis, een flinke dosis fantasie, liefde voor haar streek én haar eigen te keningen verwerkte ze tot de ver halenbundel De Vrolijke Avonturen van Poes Mientje. De dertig verha len zijn volgens Vandepitte heus niet alleen voor de jonge kinderen geschreven. ,,Wat is er leuker dan voor het slapengaan, nog even een verhaaltje voor te lezen aan de kleintjes en daarna stiekem in je uppie verder te lezen?" Reisverslagen Vandepitte werd geboren in Knokke en streek na diverse om zwervingen langs Eede en Schoondijke neer in Breskens. Schrijven zat er al vroeg in. ,,Op school moesten we opstellen schrijven. Ik vond dat helemaal ge weldig en was daar van mijn klas wel de beste in." Ze besloot van schrijven haar beroep te maken en deed boekrecensies voor het tijd schrift Concept en voor BN De Stem (toen nog De Stem) was ze plaatselijk correspondente voor Eede en Aardenburg. Als reislus tige, romantische en opmerkzame ziel voelt ze zich aangetrokken tot de poëzie. Ze schreef, vanuit haar met vele boeken volgepakte huis, ook veel dichtbundels maar ook reisverslagen en korte verhalen en bekwaamde zich ondertussen ook voor het illustreren van haar ver halen. Met De Vrolijke Avonturen van Poes Mientje - de ondeugend ste kat van de hele wereld! - schreef ze een verhalenbundel over haar andere passie: katten. De hoofdrol in het 106 pagina's tellende boek is voor Poes Mientje, met Vandepittes Vlaamse tongval klinkt dat overigens liefkozend als Poezemientje. ,,Ik ben altijd al gek op katten geweest. Mijn eerste kat was Sloebertje, ze kwam van de Dierenbescherming; een bijzon der beest waar ik erg gehecht aan was en zij aan mij. Sloebertje kreeg jongen en zo had ik op den duur zeven katten. Ik beleefde de gekste dingen met hen, maakte vele pagi na's aantekeningen over hun kat- tenstreken en ik was altijd vast van plan nog eens een boek over ze te schrijven." Dat boek ligt er dus nu. Ik was altijd vast van plan nog eens een boek over katten te schrijven Vandepitte neemt de lezer in haar boek mee op reis met Poes Mientje. Soms niet zo ver, naar Aardenburg, waar Mientje Carna val viert, of naar Groede of Bres kens, waar ze het voor het verhaal enorm liet sneeuwen. Maar ook gaat Poes Mientje naar Spanje en Tibet, ze ontmoet op haar avontu ren allerlei vrienden (zoals een goudvis) en gaat zelfs een kattig gevecht niet uit de weg. Ze beleeft in ieder geval een heleboel vrolijke avonturen. Op de kermis, op visite bij koning Neptunus, ze ontmoet een Yeti en ze wordt (natuurlijk) ook een keer verliefd. De verhaal- tjes zijn doorspekt met typische kattenstreken. ,,Wel eens meege maakt dat ze het eten voor je neus uit je bord grabbelen?" Behalve de verhalen en tekeningen, schreef Vandepitte ook twee liedjes in de bundel. ,,Nou ja, eigenlijk schreef Mientje die." De Vrolijke Avonturen van Poes Mientje wordt uitgegeven door Boekscout en kan daar besteld worden. Ook ligt het bij de Jumbo en de Primera in Breskens. Van depitte schreef tot nu toe zo'n vijf tien boeken en dichtbundels en werkt al aan een nieuw poëtisch werk: Nog glimlach jij naar mij. De pier voor de kust van Nieuw- vliet komt er niet. Het bureau dat zich bezighoudt met de ontwik keling van de badplaats, zegt dat het plan niet uit te voeren is. De twee ton die wordt bespaard, gaat naar andere projecten. De pier, die bij strandpaviljoen De Boekanier zou komen, maakte deel uit van het masterplan dat Nieuw- vliet een nieuw smoelwerk moet geven. De gemeente Sluis droomde van een watertaxi die vanaf de pier richting Cadzand en Breskens zou varen. Het gaat er echter niet van komen. ,,Veel technische aspecten zijn niet realiseerbaar", sprak pro jectleider Mariëlle van Dijk deze week tijdens een gemeenteraads vergadering. ,,De zandafkalving is zo groot, dat we steeds met onder houd bezig zouden zijn." Verder zou de pier vaak onder water staan door de verwachte zee spiegelstijging en bij springtij. De aanleg van de pier zou ruim twee ton kosten. Dat geld gaat naar an dere projecten. Een beeldbepalend 'object' in het duingebied is een op tie. Het geld kan ook worden be steed aan nieuw meubilair op de duinboulevard of laadpalen voor elektrische fietsen. Sint Bavodijk Ook de herinrichting van de drukke Sint Bavodijk is onderdeel van het masterplan. Het definitieve plan is nu bekend. De rijbaan wordt ver breed, er komen nieuwe fietsover- steekplaatsen en meer ruimte voor voetgangers. Het moet de veilig heid verbeteren, maar, waarschuwt Van Dijk: ,,De Sint Bavodijk blijft een beperkte dijk. Ideaal wordt het nooit." Er volgen meer verkeersmaatre gelen. Op de Adornisdijk en Baanst- poldersedijk worden de fietspaden verbreed, de Nooddijk - inclusiefde kruising met de 's-Gravelaarsweg - wordt afgesloten voor doorgaand verkeer. Het stuk tussen de 's-Gra- velaarsweg en Zeeweg wordt inge richt als fietsstraat, met extra par keervakken voor bewoners. Het masterplan wordt steeds minder 'master' Een van de meest ingrijpende vernieuwingen voor Nieuwvliet is de aanleg van de duinboulevard tussen de paviljoens Groede aan Zee en De Strandganger. Meerdere gemeenteraadsleden vragen zich af wanneer die er komt. ,,Daar zijn we mee bezig, het voorontwerp wordt gemaakt, maar we moeten er geld voor zoeken", aldus wethouder Pe ter Ploegaert. Het aanpakken van de strandopgang bij De Strandganger is volgens hem een eerste aanzet voor die boulevard. Die wordt min der stijl, praktischer en mooier. Er klonk ook kritiek, van VVD'er Raoul du Fossé. ,,Minder meubilair in de Baanstpolder, geen bruggen, geen pier. Het masterplan wordt steeds minder 'master'." Dat komt volgens Van Dijk doordat het wa terschap geen bruggen wil en ook de stijgende bouwkosten spelen een rol. Eerder werd bekend dat het gehele plan niet in 2022, maar in 2023 klaar is. DONDERDAG 17 FEBRUARI 2022 VL Sprookjes over Poes Mientje - Laurine Vandepitte, auteur NIEUWVLIET - Raoul du Fossé, VVD-raadslid - Bob Maes De oiviey9e11^ste Auteur Laurine Vandepitte uit Breskens legde haar ziel en zaligheid in haar nieuwste boek De Vrolijke Avonturen van Poes Mientje. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53