Gemeente wil Willemstad en Hulst achterna moo 6 Het valt hem elke keer op als hij een rondje door Brabant fietst, zegt Piet Quist: dat de gerenoveerde forten bij Halsteren en Steenbergen zoveel mensen trekken. Van der Poel Home textiel Voor kwalitatieve vloer- en raambekleding centrum zijn de oude bolwerken bewaard gebleven, net als het wa ter (de Veste) ernaast. Gecombi neerd met de historische sfeer die de smalle straatjes in het centrum ademen moet er méér te doen zijn met de geschiedenis van Tholen, vindt het gemeentebestuur. Zoals ook bijvoorbeeld Hulst en Wil lemstad doen. Die laatste ves tingstad heeft onder meer een be zoekerscentrum waarin de histo rie van de linies uit de doeken wordt gedaan, er worden stad- stours gehouden en er zijn rond vaarten langs de voormalige for ten. Quist plaatst daar wel een kant tekening bij. ,,In die plaatsen zit de kracht ook op de drukke zonda gen. Dat zie ik op Tholen nog niet zo snel gebeuren..." Het neemt niet weg dat hij alle aandacht voor historie toejuicht. ,,Al vind ik dat het ook verplichtingen schept. Als je bij zo'n alliantie van vestingste den gaat, moet je vervolgens óók dat erfgoed beschermen." Quist wijst in dat kader op de bouw van appartementengebouw De Kruit- toren, die in 2020 werd afgerond. De Heemkundekring was er des tijds fel op tegen. ,,Die staat op een bastion. Dat soort dingen kunnen wat mij betreft dus echt niet meer." Aansluiting bij de Brabantse Vestingsteden is overigens niet de eerste stap die Tholen zet om zich zelf op de kaart te zetten als ves tingstad. Zo werd het stadje opge nomen in het boek 'De Allermooi ste Vestingsteden van Nederland' van de ANWB, loopt er een 'ves ting-ommetje' door het centrum en worden pogingen gedaan om cruiseschepen naar Tholen te ha- len en toeristen het oude centrum in te trekken. Meer informatie is te vinden op zuiderwaterlinie.nl. Daar moet Tholen ook wat mee, vindt Quist die lid is van de Thoolse Heemkun dekring Stad en Lande. Het gemeentebestuur is het met hem eens. Tholen maakt steeds meer werk van het zicht baar maken van de eigen 'vesting historie'. De gemeente sloot zich afgelopen week aan bij de Allian tie Zuiderwaterlinie. Die bestaat verder uit elf Brabantse vesting steden, van Bergen op Zoom tot aan Grave vlakbij Nijmegen. Ze werken samen om hun aantrek kingskracht als vestingstad te ver groten, en meer toeristen te trek ken. Daarbij worden ook forten en schansen rond die steden betrok ken. Weinig meer over Dat laatste is op dit moment op Tholen wel een beetje een pro bleem, erkent Quist. Want van de vele versterkingswerken die eind zestiende eeuw op het eiland werden aangelegd, is eigenlijk niks meer over. Terwijl Noord-Brabant met ge renoveerde oude forten veel men sen trekt. Quist wijst op onder meer Fort de Roovere bij Halste ren. ,,Als je ziet hoeveel mensen daar wandelen en fietsen... die for ten hebben echt aantrekkings kracht. Het zijn toeristische trek pleisters." Zo'n grondige reconstructie maken van een Thools fort lijkt een stap te ver. Maar de Heem kundekring helpt en denkt wel mee over het op andere manieren zichtbaar maken van de voorma lige schansen en forten op het ei land. Door de contouren te laten zien bijvoorbeeld, gecombineerd met informatie. Samen met Bra- Die forten hebben aantrekkings kracht, het zijn trekpleisters bantse partners is al een fietsroute opgezet langs die plekken. Het is nu aan de gemeente Tholen om erop in te springen, vindt Quist. Op financieel vlak, maar ook orga nisatorisch. ,,Het zou natuurlijk mooi zijn als er dan ook zoveel mogelijk buitendijks ge fietst kan worden. Het is aan de gemeente om daarover met andere partijen in gesprek te gaan." Voorbeelden In tegenstelling tot het Thoolse 'buitengebied' zijn in Tholen-Stad nog wel veel overblijfselen te zien uit de ves- tingtijd. Met name aan de westkant van het DONDERDAG 17 FEBRUARI 2022 BE Tholen gaat meer pronken met het vestingverleden G De vesting wallen in Tho len, met de Veste. FOTO'S MAR- CELLE DAVIDSE Schouwersweg 7, Heinkenszand 0113-564000 binnenuit.nl CIBG Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport Register beroepsbeoefenaren individuele gezondheidszorg (BIG-register) Bij de voormalige inschrijving van de heer C.F. Heijboer te Tholen in het register van verpleegkundigen met BIG-nummer 29921404130 is per 9 februari 2022 aangetekend dat bovengenoemde zorgverlener met onmiddellijke ingang het recht is ontzegd om zich opnieuw in te schrijven in het BIG-register. Tegen deze beslissing kan een rechtsmiddel worden ingesteld. De ontzegging van het recht tot wederinschrijving is opgelegd vanwege misbruik van opiumwetmiddelen. Meer informatie: www.bigregister.nl. Martijn de Koning Tholen - Piet Quist, Heemkundekring Stad en Lande Tholen maakt de 'vestinghis torie' nu op verschillende plaat sen al zichtbaar. Onder meer met kanonnen op de wallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51