mcK 'Dit is ook sporthist ^andreWcïïï? kvvXCASE 3 IKONIINIHUKKWYANMEDRAG BRITTEN WOEST OP PRINS ANDREW VANWEGE SCHIKKING MET 'KWELGEEST' Een royale schikking van ruim 14 miljoen euro voorkomt dat de Britse prins Andrew (61) zich voor de rechter moet verantwoorden in de misbruikzaak die was aangespannen door Virginia Giuffre. Typisch staaltje van klassenjustitie? De Britse tabloids zijn keihard in hun oor deel: door een miljoe nenschikking te tref fen met de Ameri kaanse Giuffre bekent 'Randy Andy' min of meer schuld. The Sun noemt Andrew een lafaard, Daily Mail concludeert dat de tactiek van de prins om zijn onschuld te bewijzen op alle fronten heeft gefaald en The Telegraphde krant die onthulde dat Giuffre een be drag van 14 miljoen euro ontvangt, vindt dat het Britse koningshuis een stuk beter af zou zijn zonder de schandaalprins. ,,14 miljoen betalen voor drie wipjes die Andrew zelf altijd heeft ontkend, is behoorlijk veel geld. Komt bij dat dit bedrag grotendeels door zijn moeder, koningin Elizabeth, moet worden opgehoest. De prins zelf heeft die centen niet. Voor veel Britten komt deze schikking over als klassenjustitie. De Windsors heb ben de financiële mogelijkheden om vervolging af te kopen'', zegt Marc van der Linden, hoofdredac teur van het tijdschrift Royalty. De ferme woorden van prins Andrew dat hij er alles aan zou doen om in de rechtszaak zijn onschuld te bewijzen, blijken volgens Van der Linden niks waard. „Terwijl ik denk dat de Amerikaanse rechter hem nooit had veroordeeld tot het betalen van 14 miljoen euro aan smarten geld. Het was sowieso lastig ge weest voor Virginia Giuffre om met overtuigend bewijs te komen. Tenzij Andrew een tatoeage van een dolfijntje op z'n balzak zou hebben. Als ik Andrew was ge weest, had ik het wel tot een zaak laten komen.'' Underdog De koningshuisdeskundige vermoedt dat reputatieschade van een lange rechtszaak plus het risico van juryrechtspraak uitein delijk tot een schikking hebben geleid. „Vergeet niet dat de underdog, in dit geval Giuffre, vaak in het voordeel is bij Ameri kaanse juryrechtspraak. Komt bij dat Andrew nou niet bepaald een tactisch genie is. Hij is arrogant, pompeus en praat alsof hij nooit tegenspraak krijgt. Terwijl degene die hem van verkrachting be schuldigt ook geen onbeschreven blad is. Giuffre zegt bijvoorbeeld dat de beroemde foto waarop zij naast Andrew staat, niet meer in haar bezit is. Die foto zou ze aan de FBI hebben gegeven, maar deze dienst ontkent dat. Het voedt spe culaties dat de foto niet echt zou zijn. Daarnaast heeft Giuffre zelf ook meisjes geronseld voor zeden delinquent Jeffrey Epstein.'' Dat de Amerikaanse uiteindelijk toch kiest voor het grote geld, ver baast Van der Linden niet. ,,Ze heeft het slim gespeeld, met prins Andrew had ze een wereldbe roemde naam te pakken. Hier blijkt maar weer dat haar eerdere We moeten onszelf afvragen of een monarchie nog wel van deze tijd is verklaringen, dat het zeker niet om het geld ging, niet veel beteken den. Ondertussen is er geen red den meer aan voor deze prins.'' De tweede zoon van Elizabeth is zeker niet de eerste royal die wegkomt met zijn wangedrag. In ons land speelde prins Bernhard in 1976 de hoofdrol in de Lockheed- affaire, een omkoopschandaal waarbij Bernhard voor 1,1 miljoen dollar aan steekpenningen ontving van de Amerikaanse vliegtuigbouwer Lockheed. Joop den Uyl Historicus én republikein Gerard Aalders herinnert ons er nog eens aan dat de toenmalige regering, onder leiding van PvdA-voorman Joop den Uyl, door koningin Juli ana zwaar onder druk werd gezet om haar man niet te vervolgen: ,,Juliana dreigde zelfs met aftreden en Beatrix wilde haar moeder niet opvolgen als haar vader zou wor- den vervolgd. Tja, dan kom je als politicus in een moeilijk parket. Premier Den Uyl wist dat zijn PvdA electoraal veel zou verliezen als het tot een rechtszaak zou ko men. Hij durfde het niet aan.'' Volgens Aalders riekte de Lock heed-affaire naar klassenjustitie en gaan koningshuizen heel ver om reputatieschade te beperken. ,,Kijk wat er onlangs via de docu mentaire Een porseleinen huwelijk naar buiten kwam over de vader van koningin Maxima. Een aan gifte tegen haar vader Jorge Zorreguieta blijkt door justitie van tafel geveegd om de koninklijke familie te beschermen.'' Nog even terug naar Andrew. Ook al komt er dan geen rechts zaak, in het Verenigd Koninkrijk is inmiddels een verhitte discussie losgebarsten over de deal van 14 miljoen. Dat Elizabeth een fors deel van dit bedrag zou betalen, schiet bij velen in het verkeerde keelgat, aangezien de toelage van de Queen wordt betaald door de Britse belastingbetaler. Daarnaast is er de roep om Andrew van zijn titel hertog van York te ontdoen vanwege de aantijgingen van seksueel over schrijdend gedrag. Vorige maand verloor hij al zijn militaire titels en koninklijke patronages, maar behield hij nog de adellijke titel. Die kan alleen worden ingetrok ken met hulp van het parlement. ,,Als je dit allemaal zo overziet, moeten we onszelf maar weer eens afvragen of een monarchie nog wel van deze tijd is'', verzucht Marc van der Linden. Het contrast kon niet groter zijn: heel Nederland leefde gisteren mee met Suzanne Schulting in haar jacht op een derde gouden medaille. Maar in Tijnje, het dorp waar ze opgroeide, gebeurde niets. Drie keer goud en een keer zilver op de Olympische Spelen: dat was het grote doel van Suzanne Schulting voor de 1500 meter. Nog nooit had een Ne derlandse 'wintersporter' dit gepres teerd. Yvonne van Gennip (drie keer goud in Calgary, 1988) en Ard Schenk (drie keer goud in Sapporo, 1972) zijn de recordhouders. Sta je dan op de drempel van eeuwige roem, of niet? Alleen in Tijnje, of beter: in buurtschap Ules- prong, op het Friese platteland halver wege tussen Heerenveen en Drachten, merkte je daar gistermiddag niets van. ,,Het café is dicht, ik heb longontste king", verontschuldigde uitbater Frieda van den Berg van café Ulesprong zich. „Ik ga ophangen, fijne dag hoor." Niet ver van café Ulesprong wonen Jan en Hannie Schul ting, de ouders van Suzanne. Ze ke ken met z'n tweeën naar Suzanne. Niemand erbij. Nou ja, Jan keek. Hannie liep vooral heen en weer. „Ik probeer rustig te blijven", bekende Jan. „Het was fijner geweest als we erbij zouden zijn, dan heb je toch het gevoel dat je nog iets van positiviteit aan Suzanne kan meegeven." Waar de tweelingzussen Jolien en Marieke waren, wist Jan niet. „Meiden van 20, die gaan hun eigen gang. Maar die durven meestal ook amper te kijken." Contact met Suzanne was er tussen de races niet. Het weerhield Jan niet van een analyse over de kwart- en halve finale. Dat die eerste race 'altijd zo onrustig is', datje dan 'moet oppas sen', en moet kiezen 'of je wegrijdt of achter iemand blijft hangen', want de tweede race is er zo kort achteraan. „Weinig tijd om te herstellen. Maar in die tweede race ging ze toch vier ron den voor het einde weg uit de mêlee." Voor de grote finale liep Hannie weg. Jan bleef zitten. Er stond geen cham pagne klaar in de koelkast. Suzanne kwam, helaas, tekort voor het goud. „Ze kreeg een douw" analyseerde Jan na afloop. „Na die douw kwam ze nog binnendoor. Ze heeft een knappe race gereden." Twee keer goud, zilver en brons op een Olympische Spelen. Is dat ook sporthistorie? „Wat mij betreft wel", aldus Jan. GO DONDERDAG 17 FEBRUARI 2022 'Koningshuizen gaan heel ver om hun reputatie te redden' De Britse tabloids maakten gehakt van Edwards knieval. foto epa Sanne Schelfaut Rotterdam/Londen - Marc van der Linden, Royalty Victor Schildkamp Tijnje G Shorttrackster Suzanne Schulting moest giste ren genoegen nemen met het brons op de 1500 meter. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3