EENS EEN ZEEUW 9 Marleen van de Zande (52) ging van het homogene Schouwen-Duiveland naar het 'progressieve' Nijmegen. Ze bleef er als student hangen en voelt zich een echte Nijmeegse. „Tijdens De Vierdaagse let ik bij passerende wandelaars met Zeeuwse vlaggetjes uit de rugzak extra op. Ken ik die persoon?" ,,Ik groeide als jongste van zes kinde ren op aan de Kerkring. Mijn vader was huisarts. Mijn jeugd druk, maar heerlijk. Mijn vader en drie oudste broers waren fervente zeilers. Elk weekend op pad. Mijn moeder en ik brachten uren door in de jachthaven van Zierikzee. Ging ik vissen naar krabbetjes. Ik logeerde en speelde vaak bij mijn oma in de Hoofdpoort straat. Vaste prik was het 'rondje Zie rikzee'. In het Slingerbos eenden voeren en als hoogtepunt konijntjes kijken in de etalage van de dieren winkel in De Korte Sint Jansstraat." ,,Op mijn 7e jaar mocht ik op voetbal club SKNWK. Daar heb ik tot mijn 16e gespeeld. Met het dameselftal ging ik hele zaterdagen op pad. Bij voorbeeld voor de beker naar Hoek. Op zondagen werd ik met de auto door mijn ouders of broers naar ver schillende maneges op het eiland ge reden. Beije in Zierikzee, De Koren zolder in Bruinisse en Fierens in Schuddebeurs. ,,Ik was en ben niet zo avontuurlijk. Op de fiets naar het Dijkwater was al een avontuur an sich. Een avonddropping in de polder tijdens een verjaardagsfeestje vond ik superspannend." ,,Na basisschool De Dobbelsteen deed ik havo en vwo op de RSG Pro fessor Zeeman. Tussen lessen door moest ik naar de verschillende ge bouwen fietsen. Ik ontdekte café De Vlinder. Als pre-puber ging ik soms tijdens daglicht mee met broers. Een maal op de middelbare school werd het een vaste stek voor de vrijdag middagborrel." ,,Ik werkte bij de pizzeria op de Dam in Zierikzee. Elf zomers lang. Ik had het er ongelooflijk naar mijn zin en denk er vaak aan terug." ,,Mijn zus verhuisde eind jaren '70 naar Nijmegen. Later ook mijn broer. Na mijn vwo ging ik geschiedenis studeren aan een universiteit. Liefst niet in Nijmegen. Die stad dacht ik al te kennen. Ik wilde niet meevaren op connecties van broer en zus. Ik schreef me in en kreeg een kamer toegewezen in Leiden. Toch krie belde het en ik koos alsnog de be kende weg naar Nijmegen. Hetzelfde huis waar zij hadden gewoond. Mijn zus was al vertrokken. Mijn broer in zijn laatste jaar geschiedenis. Hij woonde tijdelijk in Bologna. Ik maakte gretig gebruik van zijn be waarde eerstejaars aantekeningen." ,,De discipline verdween. Mijn soci ale leven, voornamelijk in de kroeg, kreeg de overhand. Ik ging ook niet drie uur terug naar Zeeland reizen. Mijn vriendenkring hier groeide. Mijn ouders kwamen juist regelma tig naar mij toe. Ik ging Engels stude ren. En na een reisje door Amerika Amerikanistiek. Daarin studeerde ik uiteindelijk af. Jaren later haalde ik de onderwijsgraad Maatschappijleer. Sinds 2006 werk ik op het Raayland College in Venray." ,,Ik woon al jaren in de wijk Botten- daal. Woon je ergens lang genoeg, krijg je eenzelfde effect als in een dorp of kleinere stad. Sociale controle bijvoorbeeld. In goede en minder prettige zin. Ook in een Nijmeegse wijk is het niet raar elkaar te begroe ten wanneer je elkaar niet kent." ,,Nijmegen heet een progressieve universiteitsstad te zijn. Te zien aan de bevolkingssamenstelling. Veel studenten en mensen van niet-Ne- derlandse afkomst. Daarbij 'echte' Nijmegenaren. Ooit studenten die nooit zijn vertrokken. Schou- wen-Duiveland is vrij homogeen." ,,Door het overlijden van mijn beide ouders, vrij kort achter elkaar, ver dween ontmoetingsplaats Nieuwer- kerk. En het aantal bezoeken aan Zee land. De aanvankelijke jaarlijkse fa miliedag in Amsterdam vindt sinds twee jaar plaats bij mijn broers in Zierikzee.'' Af en toe stond ik op het punt terug te keren ,,Een rondje Nieuwerkerk, bolussen halen bij Ten Hove, Zierikzee, de ha ven, Pontes en een pizza, dat voelt elke keer als thuiskomen. Ik schakel snel naar het Zeeuws. Naarmate ik ouder word met enige melancholie. Rondlopen in Zierikzee voelt als thuis. Eenmaal over de Grevelingen- dam, Zeeland achter mij latend, kijk ik weer uit naar de diversiteit van Nijmegen. De toko's. Turkse bakker en Marokkaanse slager. De grote keuze uit restaurants. Aanwezigheid van roze kroegen. Een treinstation op loopafstand." ,,Dat weet ik oprecht niet. Af en toe stond ik op het punt terug te keren. Op momenten dat ik niet zo goed in mijn vel zat. Dan dacht ik dat de na bijheid van familie goed zou zijn. Wanneer alles weer oké was, verdwe nen die plannen.'' ,,Ja. Bij tv-beelden van Schou- wen-Duiveland bekruipt mij het ge voel: dat is van mij. En als ik erg moe ben, dan praat ik met Zeeuwse tong val. Ik voel mij Zeeuwse wanneer ik Blof en Racoon hoor. Of tweets van Katinka Polderman lees. De mossel man uit het liedje brengt mij niet naar Scheveningen, maar naar Zie- rikzee. Mijn oudste broer is de mos selman van de ZZ6." GO DONDERDAG 17 FEBRUARI 2022 'Een rondje Nieuwerkerk en Zierikzee voelt als thuis' Gerrit van Loon Nieuwerkerk Hoe was je jeugd in Nieuwerkerk? Je sportte ook. Hoe was je als puber? Bijbaantjes ook? Waarom uit Zeeland vertrokken? m. Marleen van de Zande bij de Waalbrug in Nijmegen. privéfoto Die studie heb je niet afgemaakt. Is Nijmegen te vergelijken met Schouwen-Duiveland? De verschillen? Kom je vaak terug naar Zeeland? - Marleen van de Zande Geniet je dan? Keer je ooit terug naar Zeeland? Voel je je wel een Zeeuwse?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37