Nog meer goed nieuws voor de horeca: 'Eerst lastige besluiten, nu compensatie' D66 wil voor het seizoen wiervelden in het Veerse Meer laten aanpakken c Jaarwisseling Arnemuiden 6 De horeca in Middelburg mag de overdekte winterterrassen nog langer laten staan. De termijn was eerder verlengd tot 1 maart, en die is nu nog een keer verlengd tot 20 april. foto lex de meester MIDDELBURG gels waarin gasten anderhalve meter afstand moesten houden. Die regel wordt nu weliswaar ge schrapt door de regering, maar Middelburg staat toch grotere ter rassen toe. De goede nieuwtjes stapelen zich op voor de horeca in Middelburg. Niet alleen gooit de regering alle corona beperkingen overboord, maar de gemeente geeft ook nog eens extra ruimte voor de terrassen. ,,In heel moeilijke tijden hebben we richting de ondernemers las tige besluiten moeten nemen. Daarom willen we ze nu ook te gemoetkomen nu dat kan", ver klaart wethouder Johan Aalberts de ruimhartigheid van het ge meentebestuur. Winterterras De overdekte winterterrassen mogen nog langer blijven staan. De termijn was al met een maand verlengd tot 1 maart, maar het college van burgemeester en wet houders maakt daar nu zelfs 20 april van. En wie liever zijn zo merterras buitenzet, mag dat al vanaf 1 maart doen. Lentestad ,,Het is een vrijheid voor de on dernemers om de winterterras sen langer te laten staan, geen plicht. We bieden ze deze com pensatie omdat ze er fors in geïn vesteerd hebben, terwijl ze daarna niet open mochten zijn", zegt Aalberts. ,,Van Winterstad maken we Lentestad." En dan krijgen de horecazaken ook nog eens fysiek meer ruimte voor hun tafels en stoelen, net als ten tijde van de strenge coronare- Meer kwaliteit Aalberts: ,,Het is een eigen keuze of ze die ruimte willen gebruiken. En het is echt niet zo dat onder nemers die extra ruimte nu gaan vol zetten met extra tafels en stoelen. Daar hebben ze niet het personeel voor. Bovendien is de grotere afstand tussen tafels ook wel goed bevallen. Ondernemers kunnen meer kwaliteit bieden en klanten vinden de ruimte ook wel prettig." Nog zo'n jaarwisseling vol overlast en geweld wil burgemeester Harald Bergmann niet meer meemaken in Arnemuiden. 'Ik heb geen toverstafje.' Maurits Sep Arnemuiden ,,Maar voor een cultuuromslag heb ben we de hulp nodig van ouders, kerken, scholen, verenigingen en de jongeren zelf", aldus Bergmann. Ondanks cameratoezicht, een sa menscholingsverbod, een vuur werkverbod en afspraken liep de jaarwisseling in Arnemuiden enorm uit de hand. In de nieuw jaarsnacht moest de Mobiele Een heid eraan te pas komen om de orde te herstellen. De schade door brandstichting, vernielingen en inzet van politie en ME was buiten proporties, oordeelt de gemeenteraad. Die dringt er daarom bij burgemeester Berg- mann op aan nu al te beginnen met het maken van afspraken en het ne men van maatregelen om herhaling te voorkomen. Mager en passief ,,De evaluatie van de jaarwisseling is nogal mager en passief als het gaat om de lessen die we kunnen trekken uit wat er in Arnemuiden is gebeurd en wat we daar komend jaar tegen gaan doen", vindt Arjan Beekman van de Christenunie. ,,We moeten nu al scenario's ont wikkelen." Hij krijgt bijval van SGP, PvdA, LPM, SP en D66. ,,Nu de gebeurte nissen nog vers zijn, moeten we snel contact leggen met de jonge ren", benadrukt Paul Moens van de SGP. ,,Wij pleiten al langer voor rigou reuze maatregelen. Wanneer vindt ook het college dat de grens is be reikt?", vraagt Jeroen Louws van de PvdA zich af. ,,Jaar op jaar constate ren we dat de aanpak in Arnemui- den onvoldoende helpt. Het gezag en het controlerend vermogen van de ouders zijn onvoldoende", on derstreept Rob van Eijkelenburg van D66 de noodzaak om snel te zoeken naar een oplossing. Les Bergmann is daarmee al begonnen. ,,De les van wat er in Arnemuiden is gebeurd, is dat we op een andere manier moeten investeren in een goed verloop van de jaarwisseling en in de jongeren. Het gaat wel ver der dan dat. Er is een echte cultuur omslag nodig, want er waren ook dertigers die problemen veroor zaakten. Dat zijn geen jongeren meer." De burgemeester verlangt daarom van ouders, kerken, scho len, sportverenigingen en van de jongeren zelfdat ze allemaal helpen om die cultuuromslag tot stand te brengen. ,,Een panklare oplossing heb ik niet. Daar moeten we samen aan werken. De eerste gesprekken met de Bewonersgroep Arnemui- den zijn al gevoerd." Tijd Wel waarschuwt hij de gemeente raad voor te veel optimisme. ,,Voor de cultuurverandering die nodig is, heb ik geen toverstafje. Dit heeft echt tijd nodig." In september zal burgemeester Harald Bergmann de gemeenteraad op de hoogte brengen van de plan nen die samen met Arnemuiden gemaakt gaan worden om te voor komen dat de jaarwisseling op nieuw uit de hand loopt. - Maurits Sep Voor kwalitatieve vloer- en raambekleding Schouwersweg 7, Heinkenszand 0113-564000 binnenuit.nl KORTGENE Nóg een jaar grote overlast van de enorme wiervelden in het Veerse Meer? Dat kan niet, zegt raadslid Jacqueline Dijkinga van Noord-Beveland. ,,Dat is slecht voor het toerisme." Weken niet weg kunnen varen met j e boot omdat je door een veld heel dicht wier heen moet. Niet kunnen zwemmen als je op de camping staat. Dijkinga heeft legio voorbeelden van de overlast van de velden met wieren in het Veerse Meer. ,,En in het wier zitten de Ja panse Kruiskwallen. Die verstop pen zich daar", vertelt Dijkinga. Contact met deze kwal van twee centimeter kan gemene reacties veroorzaken, vertelt Dijkinga uit eigen ervaring. ,,Je hele zenuwstel sel kan vervelend gaan doen. Je krijgt allergische reacties en dat is allerminst prettig." Zij is niet de enige die zich zorgen maakt over de wildgroei aan wieren. Kortgele den trokken anderen ook al aan de bel omdat het steeds erger wordt. Doe wat aan overlast Dijkinga wil actie en vindt dat er nog deze zomer wat aan de over last gedaan moet worden. Maar het beheer van het Veerse Meer ligt bij Rijkswaterstaat en deze organisa tie heeft al gezegd alleen de vaar geul te onderhouden. Maar men sen mogen - na toestemming en instructie van Rijkswaterstaat- ook zelfhet wier maaien. Geen op tie, vindt Dijkinga. In haar optiek kan je niet een paar ondernemers financieel laten opdraaien voor dit probleem. Daarom wil ze dat de gemeente Noord-Beveland zelfac- tie onderneemt. Ze wil onderzoek naar de kosten. Als dat betaalbaar is kan het komend seizoen ge woon gevaren en gezwommen worden. - Melita Lanting Van der Poel Home textiel DONDERDAG 17 FEBRUARI 2022 WA 'Omslag van cultuur is hard nodig'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34