Snijden zeegroenten gaat door: slecht nieuws voor natuur 5 '>ï»i»ïK hovah's Getuigen in Zeeland, vindt de brieven stuk voor stuk prachtig. ,,We zijn met achtenhalf miljoen Getuigen over de hele we reld en wij weten wat de waarheid is. Namelijk dat er een einde komt aan deze ellendige tijden en dat wij het paradijs in het verschiet hebben. Daar willen we zoveel mogelijk mensen mee naartoe ne men." En dan kun je maar beter klein beginnen, in je eigen dorp of stad. ,,We hebben negen gemeenschap pen in Zeeland met in totaal hon derden leden. Die hebben bij el kaar al heel wat brieven verspreid. En natuurlijk zijn de handgeschre- vene het mooist. Ook al ben ik zelf best pc-minded hoor. Dit is toch persoonlijker." Behalve brieven schrijven zijn Jehovah's Getuigen mensen ook gaan bellen. „Twijfelaars, maar ook nieuwelingen. Gewoon lukraak, via het ouderwetse telefoonboek. Mensen die we helemaal niet ken den. Fantastisch om te doen. En nee, niemand gooit de hoorn erop. Zolang je zelf vriendelijk bent, zijn anderen dat ook." Postzegel Maar om nou te zeggen dat het veel nieuwe Getuigen oplevert, nee. ,,Ik heb één man aan de lijn ge had die heeft beloofd een keer te komen. Daar ben ik al heel blij mee. Ik doe dit graag en ik ben blij dat onze mensen de brieven ook graag schrijven. Vergeet niet dat die veel inspanning vergen. Ook financieel, want op elke brief moet weer een postzegel." Jedidah Nzika plakt die met alle liefde. ,,Er zit veel tijd in, maar ik heb dan ook een bijzondere bood schap om te verkondigen. Of ik mensen overtuig om ook Jeho vah's Getuige te worden, weet ik niet. Zoveel reacties heb ik nog niet mogen ontvangen. Maar dat mensen mijn brieven lezen, vind ik al een heel fijne gedachte." Natuurorganisaties zijn zeer te leurgesteld dat er dit jaar nog niets verandert aan de regels voor het snijden van zeegroen ten. ,,Dat is voor de natuur echt heel slecht nieuws." Het snijden van lamsoor en zee kraal is een traditie en gebeurt op zeer kwetsbare plekken in de Oos- terschelde. Wie zeegroenten wil snijden, heeft daarvoor een vergun ning nodig van de gemeente. De belangstelling daarvoor is groot. Vorig jaar werden er 284 verstrekt, terwijl er meer dan 600 waren aan gevraagd. Natuurorganisaties maken zich grote zorgen. Zij willen paal en perk stellen aan het snijden in zeer kwetsbare natuurgebieden, wat ook in het broedseizoen plaats vindt. Onderzoek heeft in 2020 al duidelijk gemaakt dat een andere opzet noodzakelijk is. Daarover hebben alle betrokken partijen af gelopen jaar intensief gesproken, maar dat heeft nog niet geleid tot overeenstemming. Het provincie bestuur heeft daarom besloten dit jaar nog niets te veranderen. Tussen de vogelnesten De teleurstelling is groot bij Na tuurmonumenten, Het Zeeuwse Landschap en Staatsbosbeheer. Zij wijzen erop dat de provincie de plicht heeft kwetsbare natuur te We hebben een enorme verantwoor delijkheid voor de natuurwaarden beschermen. ,,Als een vogelaar daar in het broedseizoen gaat lopen, is hij in overtreding. Onze boswach ters en vrijwilligers komen in de periode ook niet in die gebieden. Maar je mag daar dan wel op je knietjes tussen de vogelnesten langdurig zeegroenten snijden", zegt Gert de Groot, gebiedsmana- ger bij Natuurmonumenten. Volgens De Groot zijn de andere partijen minder overtuigd van 'de urgentie en de impact' van het pro bleem. ,,Ook wij vinden het snijden van zeegroenten een Zeeuwse tra ditie die je een plek moet geven. Maar we hebben met z'n allen tege lijkertijd een enorme verantwoor delijkheid voor de natuurwaarden. En die zie je steeds minder worden. Daarom moeten we zoeken naar minder kwetsbare gebieden waar je zeegroenten kunt snijden. Die be weging dient nu in gang te worden gezet." Tegelijkertijd ligt er de wens van snijders en overheden om meer vergunningen te kunnen uitgeven, zodat minder snijders hoeven te worden teleurgesteld. Dat hangt wat De Groot betreft af van de nieuwe locaties die worden gevon den. ,,Als die alternatieven goed zijn, kunnen misschien wel meer vergunningen worden uitgegeven." De provincie zegt dat dit jaar een onderzoek wordt uitgevoerd naar mogelijke alternatieve snijlocaties. Of dat ook zal leiden tot een andere opzet in 2023, is nog afwachten. ,,Maar we zullen wel moeten", zegt De Groot. ,,Het is voor ons zo helder als wat dat je het op een andere ma nier moet organiseren. Het gaat nu nog om de methode en het tempo." - Rolf Bosboom GO DONDERDAG 17 FEBRUARI 2022 Jehovah's valt nu in de bus L Jedidah Nzika schrijft haar brieven met de Bijbel in de hand. fotos boaz timmermans - Gert de Groot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33